SON TV

Bugün Newroz Bayramı… Newroz Bayramı bahar kutlama mesajları ve sözleri

Newroz, 21 Mart'ta baharın gelişi ile birlikte kutlanmaya başlar. Newroz sebebiyle birçok kişi 'Newroz nedir?' ve 'Neden kutlanır?' sorusunun cevabını araştırıyor. Baharı ve dostluğu simgeleyen Newroz Bayramı hakkında merak edilenler haberimizde yer alıyor. 2019 Newroz kutlama mesajları ve sözleri en çok araştırılan konuların başında yerini alacak. Kardeşlik, dostluk, hoşgörülülük olarak tabir edilen Newroz Bayramı ile ilgili mesajları ve sözleri burada bulabilirsiniz. İşte Resimli Newroz mesajları!

Bugün Newroz Bayramı… Newroz Bayramı bahar kutlama mesajları ve sözleri

Newroz Bayramı’nın Anadolu’da ve Türk kültürünün yayıldığı bölgelerde de son derece köklü ve zengin bir geçmişi vardır. Peki Newroz nedir, ne demektir, Newroz Bayramı neden kutlanır?

Her yıl dünyanın birçok yeri 21 Mart tarihinde Newroz’u kutluyor. Bazı ülkelerde farklı tarihlerde kutlanan Newroz genel olarak bahar bayramı olarak kutlanıyor. Peki Newroz nedir? Newroz Bayramı ne zaman, nerede ve neden kutlanır? Newroz ne anlama geliyor, İşte baharın müjdecisi Newroz Bayramı hakkında merak edilenler…
Nevruz Bayramı nedir?

Newroz Bayramı ya da kısaca Nevruz (Azerice: Novruz, Farsça: – Noruz, Kazakça: Nawrız, Kırgızca: Nooruz, Kırım Tatarcası: Navrez, Kürtçe: Newroz, Özbekçe: Navro’z, Türkmence: Nowruz); Afganlar, Anadolu Türkleri, Arnavutlar, Azeriler, Farslar, Gürcüler, Karakalpaklar, Kazaklar, Kırgızlar, Kürtler, Özbekler, Tacikler, Türkmenler ve Zazalar tarafından kutlanan geleneksel yeni yıl ya da doğanın uyanışı ve bahar bayramı..

Newroz Bayramı, baharın ilk günü olarak kabul edilen ve birçok kültür tarafından çeşitli etkinliklerle kutlanan geleneksel bir bayramdır. Nevruz günü kuzey yarım kürede bahar ekinoksunun oluştuğu gündür ve Güneş, ekvatora dik açı ile gelir.

Böylece gece ve gündüz eşitlenir, hem kuzey hem de güney kutbu aynı anda gündoğumu hattına gelir.

NEWROZ NERELERDE KUTLANIYOR?

Newroz, diğer Türk devlet ve topluluklarında da kutlanılır. Bunlardan Azerbaycan’da Novruz, Kazakistan’da Nawrız meyramı , Kırgızistan’da Nooruz, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde Mart dokuzu Kırım Türklerinde Navrez, Batı Trakya Türkleri’nde Mevris adları ile anılır.

Farsça’da yazılışı Nouruz’dur. Türk kökenli bir devlet olan Kazakistan’da Navrız meyrami adı ile kutlanan Newroz Arnavutluk’ta ise Sultan Newroz olarak isimlendirilir.

NEWROZ’UN TARİHİ VE ANLAMI

Newroz Bayramı geleneğinin tarihin en son Buzul Çağı’nın bitmesinden hemen önceki günlere yani 15.000 yıl öncesine kadar uzanır. Efsanevi Pers Kralı Cemşid, Indo-Iranlıların avcılıktan hayvacılığa ve yerleşik yaşama geçişini temsil eder. O çağlarda mevsimler insanoğlunun hayatında günümüzdekinden daha yaşamsal bir önem arz ediyordu ve yaşamla ilgili her şey dört mevsim ile çok yakından ilgiliydi. Zor geçmiş bir kışın ardından gelen bahar, tabiat ananın çiçekler, yeşillenenen bitkiler uykusundan uyanması ve sığırların yavrulaması, insanoğlu için büyük bir fırsat ve bolluğun canlanması demekti. İşte böyle bir dönemde bu Newroz Bayramı kutlamalarını başlatanın Kral Cemşid olduğu söylenir.

NEWROZ NEDİR? NEDEN ÖNEMLİDİR?

Baharın gelişini müjdeleyen bir Newroz Bayramı daha geldi. Newroz Bayramı birçok ülkede coşkuyla kutlanacak. Bazı ülkelerde Newroz bir anlamda yeni yıl anlamına geliyor. Kışın çekilip, baharın etkilerinin iyice kendini göstereceği tarihler gelirken kutlanan Newroz’un tarihi kökenleri ne? Newroz hangi ülkelerde neden kutlanır? İşte ayrıntılar…

Yazılı olarak ilk kez 2. yüzyılda Pers kaynaklarında adı geçen Newroz, İran ve Bahai takvimlerine göre yılın ilk gününü temsil eder. Günümüz İran’ında, her ne kadar İslami bir kökeni olmasa da bir şenlik olarak kutlanır. Bazı topluluklar bu bayramı 21 Mart’ta kutlarken, diğerleri Kuzey yarım kürede ilkbaharın başlamasını temsilen, 22 veya 23 Mart’ta kutlarlar. Aynı zamanda, Zerdüştlük, hem de Bahailer için de kutsal bir gündür ve tatil olarak kutlanır. Kürtlerde, Newroz Bayramının Kürt ve İran mitolojisindeki Demirci Kawa Efsanesi’ne dayandığına inanılır. Anadolu ve Orta Asya Türk halklarında da Göktürklerin Ergenekon’dan çıkışı anlamıyla ve baharın gelişi olarak kutlanır.

2010’da Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 3000 yıldan beri kutlanmakta olan Pers kökenli bu şenliği, Dünya Newroz Bayramı ilan etmiştir. 28 Eylül – 2 Ekim 2009 arasında Abu Dhabi’de hükümetler arası toplanan Birleşmiş Milletler Manevi Kültür Mirası Koruma Kurulu, Newroz’u Dünya Manevi Kültür Mirası Listesi ‘ne dahil etmiştir. 2010’dan başlayarak Birleşmiş Milletler Genel Kurulu 21 Mart’ı “Dünya Newroz Bayramı” olarak kabul etmektedir.

Kardeşlik, dostluk, hoşgörülülük olarak tabir edilen Newroz için geri sayım başladı. Hava sıcaklıklarının yükselmesi ile birlikte bu önemli gün de merakla bekleniyordu. Baharın gelişini sevdikleri ile birlikte kutlamak isteyen kişiler resimli Newroz Bayramı mesajları bu başlık altından bulabilirler. Whatsapp, Facebook, SMS ya da diğer sosyal medya hesaplarınızdan paylaşabileceğiniz 2019 Newroz Bayramı mesajları haberimizde…

NEWROZ BAYRAMI KUTLAMA MESAJLARI 2019

Newroz ile ilgili en güzel mesajları ve sözleri bu başlık altından görebilirsiniz. Resimli ve yazılı seçenekler ile sevdiklerinize Newroz mesajı iletebilirsiniz.

İşte 2019 Newroz mesajları;

Baharla birlikte doğada yaşanan hareketlilik, ortaya çıkan renk şöleni, bir bütünü oluşturan farklılıkların gözler önüne serdiği manzara, doğayla insan bütünleşmesini, çeşitliliklerin toplumsal hayata kattığı zenginliği de temsil etmektedir. Newroz Bayramınız Kutlu olsun.

Baharın gelişini simgeleyen, doğanın uyanışını gösteren ve sıcaklığın toprakla buluşmaya başladığına işaret eden Newroz Bayramınız kutlu olsun.

Newroz, içerdiği güçlü anlamlarla, yeni bir uyanışa, barışa, dostluğa, birlik ve beraberliğe yapılan bir çağrıdır. Newroz Bayramınız Kutlu olsun.

Doğanın ölü dokusu Newrozla birlikte can bulur. Baharın müjdeleyicisi olan Newroz Bayramınız Kutlu Olsun.

Bereketin, beklentilerin, huzurun ve mutluluğun başlangıcı olan Newroz Bayramınız kutlu olsun.

Newroz, içerdiği güçlü anlamlarla, yeni bir uyanışa, barışa, dostluğa, birlik ve beraberliğe yapılan bir çağrıdır. Newroz Bayramınız Kutlu olsun.

Newroz kış uykusuna yatan doğanın uyanışı, doğanın dirilişi ve baharın müjdeleyicisidir. Newroz Bayramınız Kutlu Olsun.