SON TV

Çanakkale’de 5 ayrı noktada orman yangını çıktı

Çanakkale'de 5 ayrı noktada aynı anda başlayan orman yangınları kontrol altına alındı. Yangınlarda 3 kişi yaralandı. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, soğutma çalışmalarını havadan inceledi.

Çanakkale’de 5 ayrı noktada orman yangını çıktı

Çanakkale’nin ilçelerinden Eceabat’ta aynı anda 5 ayrı noktada yangın meydana geldi. Tarihi Gelibolu Yarımadası’nda, Eceabat ilçe merkeziyle Kilitbahir köyü arasında kalan Çamburnu mevkisinde henüz nedeni belirlenemeyen yangınlar çıktı.

Dumanları kent merkezinden de görülen yangın bölgesine Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğüne bağlı çok sayıda ekip sevk edildi.

YANGINLARIN HEPSİ KONTROL ALTINA ALINDI

Yangının Ormanlık alanın 5 ayrı bölgesinde çıktığ bildirilirken, 2 uçak, 10 helikopter, 57 arazöz, 5 dozer ve 175 personelin yoğun çabasıyla yangın kontrol altına alındı.

Tarım arazilerine ulaşan yangında saman balyalarının zarar gördüğü öğrenilirken civardaki hayvan sahipleri, sürülerinin zarar görmemesi için söndürme çalışmalarına yardımcı oldu.

ÇANAKKALE BOĞAZI GEMİ TRAFİĞİNE KAPATILDI

Ayrıca, yangın sebebiyle saat 15.40’dan sonra Çanakkale Boğazı, çift yönlü olarak gemi trafiğine kapandı.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, bölgeye giderek çalışmaları havadan izledi. Bakan Pakdemirli, “Alevlere 2 uçak, 10 helikopter, 57 arazöz ile müdahale edildi. Yangınların tümü kontrol altına alındı. Anız ve balya makinelerinden kaynaklanan, dikkatsizliklerden kaynaklanan yangınlardı. Yangınların yüzde 90’ı insan hatasıdır, çok dikkat etmemiz gerekiyor. Soğutma çalışmaları sürüyor.” şeklinde açıklamada bulundu.