SON TV

Canan Karatay açıkladı! İşte Ramazan’da tok tutan 9 besin

Prof. Dr. Canan Karatay, Türkiye'de 17 saati bulacak olan oruç ibadetine vücudu hazırlamak için altın değerinde tavsiyelerde bulundu.

Canan Karatay açıkladı! İşte Ramazan’da tok tutan 9 besin

Tarçınlı sütKaratay’ın önerisine göre; sahurda içeceğiniz 1 çay kaşığı tarçın eklenmiş 1 su bardağı yarım yağlı süt, bir sonraki gün daha rahat oruç tutmanızı sağlayacaktır.

ÇörekotuÇörekotu, içerdiği sağlıklı yağlarla vücutta tokluk hissi yaratır. Sahurda bir kase yoğurda ya da salatanıza karıştırıp tüketebilirsiniz.

Maden suyu


Eğer tansiyon probleminiz yoksa, suyun yanı sıra 1 şişe doğal maden suyu da içmeyi ihmal etmeyin.

YumurtaCanan Karatay, “Sahurda yumurta çok önemli. 3-4 yumurtayı tereyağına kırıp sarısıyla birlikte yiyebilirsiniz. Yumurta ve tereyağından aldığınız enerji, sizi 24 saat tok tutabilir” diyor.

SütSüt önemli bir kalsiyum ve D vitamini kaynağı olması sayesinde, tok tutarak açlık hissini bastırır. Bu yüzden sahurda ve iftarda birer bardak süt tüketmeye özen gösterin.

ZeytinyağıProf. Dr. Canan Karatay, sahurda tok tutan yiyecekler listesine zeytin ve zeytinyağının da mutlaka eklenmesi gerektiğini söylüyor. Karatay, “Sahurda zeytin ve zeytinyağı yiyebilirsiniz. Yağın verdiği enerji sizi 72 saat götürür. Dinç tutar, başınız dönmez” açıklamasında bulundu.

FasulyeFasulye, tokluk hissi sağlayan bir baklagil türü olduğu için sahur sofrasında baş köşede yer alabilir.

Yeşil çayRamazan’da günde 2-3 fincan yeşil çay içerek sindirim sisteminizin daha doğru çalışmasına yardımcı olabilirsiniz.

KefirKefir, sindirimi ve hazmı kolay en besleyici içeceklerden biridir. Yoğurttan daha yoğun olan Probiyotik içeriği ile bağırsaktaki iyi huylu bakterilerin artmasına yardımcı olur; kötü huylu bakterilerin yerleşmesini önler

ETİKETLER: