SON TV

Çavuşoğlu: YPG’nin Münbiç’ten çıkarılmasının zamanı geldi

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "Münbiç'ten YPG'lilerin çıkarılmasının ve yerel halka bırakılmasının zamanı geldi" dedi.

Çavuşoğlu: YPG’nin Münbiç’ten çıkarılmasının zamanı geldi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Batı Balkanlar Stratejik Diyalog Liderler Toplantısı” sonrasında basın mensuplarının sorularını yanıtladı. İsviçre’deki temasları kapsamında gündeme ilişkin  değerlendirmelerde bulunan Çavuşoğlu, “Artık Münbiç’ten YPG’lilerin tamamen çıkarılması ve yerel halka bırakılmasının zamanı gelmiştir” dedi.

Türk Silahlı Kuvvetleri ve ABD unsurlarının Münbiç’teki ortak devriye görevine ilişkin Çavuşoğlu, “Takvimde biraz gecikme var ama şu ana kadar Münbiç bölgesinde ayrı ayrı yaptığımız tatbikatlar ve kolluk görevlilerin orada yaptığı çalışmalar önemliydi” açıklamasında bulundu.

‘YPG’NİN MÜNBİÇ’TEN ÇIKARILMASININ ZAMANI GELMİŞTİR’

Çavuşoğlu, “Artık Münbiç’ten YPG’lilerin tamamen çıkartılması ve Münbiç’in yerel insanlarına bırakılması, yönetim bakımından da güvenlik birimleri bakımından da bırakılmasının zamanı gelmiştir” ifadelerini kullandı.

Bakan Çavuşoğlu, söz konusu mutabakatın ABD ile harfi harfine uygulanması gerektiğinin altını çizerek, “Onlardan kaynaklanan bir gecikme oldu ama tamamen kötü işliyor ya da hiç işlemiyor diyemeyiz” diye konuştu.

ABD SAVUNMA BAKANI DA AÇIKLADI

Çavuşoğlu’nun sözleri, ABD Savunma Bakanı Jim Mattis’in açıklamasının ardından geldi.

Türkiye ile birlikte Suriye’nin kuzeyindeki Münbiç’te ortak devriye için eğitimlerin başladığını açıklayan Mattis, Amerikan ordusunun Türk eğitmenlerle çalışmalarını sürdürdüğünü, bir sonraki aşamada Türk askerleriyle birlikte birkaç hafta sürecek bir eğitim yapılacağını ve Türkiye’deki eğitim süreci bitince ortak devriyenin başlamasını beklediklerini söylemişti.

Ortak devriyenin ay sonunda başlaması öngörülüyor.