SON TV

Cemal Kaşıkçı cinayetinin tüm sırları bu kitapta: Diplomatik Vahşet

Cemal Kaşıkçı 2 Ekim günü girdiği Suudi Arabistan İstanbul Başkonsolosluğu'nda 15 kişilik infaz ekibi tarafından katledildi. Peki sonra ne oldu? Cemal Kaşıkçı cinayetinin tüm sırları bir kitapta toplandı: Diplomatik Vahşet

Cemal Kaşıkçı cinayetinin tüm sırları bu kitapta: Diplomatik Vahşet

Washington Post yazarı Suud Gazeteci Cemal Kaşıkçı nişanlısı Hatice Cengiz ile evlilik işlemleri için Suudi Arabistan İstanbul Başkonsolosluğu’na gitti. Kaşıkçı konsolosluğa girdikten sonra bir daha çıkamadı. Konsoloslukta katledildiği kısa süre sonra ortaya çıkan Cemal Kaşıkçı’nın cinayeti ile ilgili birçok soru işareti kaldı. Sabah Gazetesi Özel İstihbarat ekibi ise Kaşıkçı’nın katledilmesinden bu yana dünyaya son dakika olarak birçok önemli bilgi sundu. Şimdi ise yine bu ekip Cemal Kaşıkçı cinayetinin tüm sırlarını içinde barındırdığı bir kitap yazdı: Diplomatik Vahşet…

Cinayeti aydınlatan 15 kişilik infaz timinin listesini ve fotoğraflarını dünyaya ilk duyuran Sabah Gazetesi Özel İstihbarat Müdürü Abdurrahman Şimşek ve Özel İstihbarat Şefi Nazif Karaman’ın araştırmaları ve Özel İstihbarat Editörü Ferhat Ünlü’nün kaleminden çıkan bu kitap Turkuvaz Kitap tarafından yayınlanıyor.

Kaşıkçı’nın cinayetinin bütün boyutlarını ele alan kitapta diplomatik, istihbari ve polisiye açısından çok fazla bilgi ve belge yer alıyor. Kitabın 29 Aralık 2018 Cumartesi günü tüm kitapçılarda olacağı öğrenildi.

Yerli ve yabancı araştırmacılara katlı sağlayacak belge nitaliğinde olması düşünülen kitap altı bölümden oluşuyor. Gazeteciliğin temel ilkesi olan 5N1K kuralından yola çıkarak kurgulanmış ‘Ne, Nerede, Ne Zaman, Nasıl, Niçin ve Kim’ başlığını taşıyan bu bölümlerde tüm sorulara ayrıntılı biçimde yanıt vermeye çalışılmış.

İLK KEZ DUYURACAK

Türkiye; başından beri Kaşıkçı cinayetine ilişkin diplomatik, istihbari ve polisiye süreci, âdeta eli kuvvetli bir poker oyuncusu gibi sakin, dengeli, ama çok dikkatli bir siyasetle yürüttü/yürütüyor. Bu süreçte Türkiye’nin yine poker deyimiyle blöf yapmadığı anlaşıldı. Yazımı tamamlanan kitap, Türkiye’nin Kaşıkçı cinayetiyle ilgili sahip olduğu bilgi ve belgelerin önemli bir kısmını kamuoyuna ilk kez duyuracak.

Kitapta cevabı verilen sorular
Cinayetin en çok merak edilen soruları olan şu 10 kritik sorunun yanıtı kitapta detaylı biçimde yer alıyor:

1- Cemal Kaşıkçı cinayetinin talimatını kim, neden verdi?
2- Kaşıkçı cinayeti nasıl planlandı?
3- İnfaz operasyonunu sahada kimler uyguladı?
4- Kaşıkçı’nın cesedi nasıl parçalandı ve yok edildi?
5- Cinayette ve ceset parçalanıp yok edilirken ne tür aletler kullanıldı?
6- Cinayet ânının istihbari kanıtı olan ses kaydı tapesinde neler var?
7- Cinayet delilleri profesyonel biçimde nasıl yok edildi?
8- Suudi infaz timindeki 15 kişinin mesleki özellikleri?
9- Suikastta rol alan ve adları dahi bilinmeyen üç kişinin kimlikleri ve özellikleri neler?
10- Cemal Kaşıkçı’nın cesedi şu anda nerede?