SON TV

Cemal Kaşıkçı’ya infaz timi

SABAH Gazetesi’nden kaçırılan gazeteci Cemal Kaşıkçı ile ilgili bomba bir haber daha... 15 kişilik infaz timinin tüm ayrıntıları bu haberde...

Cemal Kaşıkçı’ya infaz timi

İSİMLERİNE VE FOTOĞRAFLARINA ULAŞTIK

SABAH, 2 Ekim günü Suudi Arabistan İstanbul Başkonsolosluğu’na girdikten sonra ortadan kaybolan Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın kaçırılması ya da öldürülmesi olayına karıştığı değerlendirilen 15 kişilik esrarengiz istihbarat timindeki şahısların kimliğini açıklıyor. 2 Ekim’de HZ SK1 ve HZ SK2 kuyruk numaralı iki ayrı Gulfstream IV tipi özel jetle ve tarifeli uçakla Riyad’dan kalkıp Atatürk Havalimanı’na inen bu şahısların Türkiye’ye girerken kullandıkları kimliklerin bilgilerine ve fotoğraflarına ulaştık.

İKİ AYRI OTELDE KALDILAR

Buna göre Türkiye 2 Ekim’de Sky Prime Aviation adlı Suudi devletine yakın havacılık şirketine ait uçaklarla ve tarifeli uçakla Türkiye’ye gelen kişiler şunlar: Meshal Saad M. Albostani, Salah Muhammed A. Tubaigy, Naif Hassan S. Alarifi, Muhammed Saad H. Alzahrani, Mansur Othman M. Abahüseyin, Halid Aedh G. Altaibi, Abdulaziz Muhammed M. Alhawsawi, Waleed Abdullah M. Alsehri, Türki Müşerref M. Alsehri, Thaar Ghaleb T. Alharbi,  Maher Abdulaziz M. Mutreb, Fahad Shabib A. Albalawi, Badr Lafi M. Alotaibi, Mustafa Muhammed M. Almadani ve Saif Saad Q Alqahtani. Bu 15 kişi İstanbul’da Wyndham Grand ve Mövenpick Otel’de kaldıktan sonra Türkiye’den ayrıldılar.

İSTİHBARAT UÇAĞI ARAMIŞ

Bu arada MİT ve Emniyet görevlilerinin olayın gerçekleştiği gün olan 2 Ekim’de Atatürk Havalimanı’na gelerek Riyad’dan gelen jetlerden birini aradığı ortaya çıktı. SABAH’ın ulaştığı belgelere göre MİT ve Emniyet görevlileri HZ SK2 kuyruk numaralı özel jette arama yaptı, olay yerindeki tüm kamera kayıtlarını inceledi. Bu incelemeden sonra hazırlanan raporda 2 Ekim günü kamera kayıtlarının nasıl incelendiği ve uçağın nasıl arandığı ayrıntılarıyla yer alıyor.

SABAH, 2 Ekim günü Suudi Arabistan İstanbul Başkonsolosluğu’na girdikten sonra ortadan kaybolan Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın kaçırılması ya da öldürülmesi olayına karışan 15 kişilik esrarengiz istihbarat timindeki şahısların kimliğini açıklıyor.

2 Ekim’de HZ SK1 ve HZ SK2 kuyruk numaralı iki ayrı Gulfstream IV tipi özel jetle Riyad’dan kalkıp Atatürk Havalimanı’na inen bu şahısların Türkiye’ye girerken kullandıkları kimliklerin bilgilerine ve fotoğraflarına ulaştık. Buna göre 2 Ekim’de Sky Prime Aviation adlı Suudi devletine yakın havacılık şirketine ait uçaklarla ve tarifeli uçakla Türkiye’ye gelen kişiler şunlar:

1 – Meshal Saad M Albostani (1987 doğumlu): Atatürk Havalimanı’na 2 Ekim’de tarifeli uçakla geldi ve saat 01:45’te pasaport noktasından geçti. Wyndham Grand Hotel’de kaldı. Sky Prime Aviation adlı şirkete ait özel jetle Atatürk Havalimanı’ndan gitmek üzere saat 21:46’da pasaporttan çıkış yaptı.

2 – Salah Muhammed A Tubaigy (1971 doğumlu): Atatürk Havalimanı’na 2 Ekim’de 03:38’de Sky Prime Aviation adlı şirkete ait özel jetle geldi. Mövenpick Hotel’de kaldı. Saat 20:29’da yine özel jetle gitmek üzere çıkış yaptı.

3 – Naif Hassan S. Alarifi (1986 doğumlu): Atatürk Havalimanı’na tarifeli uçakla geldi, saat 16:12’de pasaporttan geçiş yaptı. Wyndham Grand Hotel’de kaldı. Saat 21:45’te Sky Prime Aviation adlı şirkete ait özel jetle dönmek üzere çıkış yaptı.

4 – Muhammed Saad H. Alzahrani (1988 doğumlu): Atatürk Havalimanı’na tarifeli uçakla geldi, saat 16:29’da pasaporttan geçiş yaptı. Wyndham Grand Hotel’de kaldı. Saat 21:44’te yine Sky Prime Aviation adlı şirkete ait özel jetle dönmek üzere pasaporttan çıkış yaptı.

5 – Mansur Othman M. Abahüseyin (1972 doğumlu): Atatürk Havalimanı’na tarifeli uçakla geldi, saat 16:13’te pasaporttan giriş yaptı. Wyndham Grand Hotel’de kaldı. Sky Prime Aviation adlı şirkete ait özel jetle dönüş yapmak üzere saat 21:45’te pasaporttan çıkış yaptı.

6 – Halid Aedh G. Altaibi (1988 doğumlu): Atatürk Havalimanı’na tarifeli uçakla geldi, saat 01:44’te pasaporttan giriş yaptı. Wyndham Grand Hotel’de kaldı. Sky Prime Aviation adlı şirkete ait özel jetle dönmek üzere saat 20:28’de pasaporttan çıkış yaptı.

7 – Abdulaziz Muhammed M. Alhawsawi (1987 doğumlu): Atatürk Havalimanı’na tarifeli uçakla geldi, saat 01:43’te pasaporttan giriş yaptı. Wyndham Grand Hotel’de kaldı. Sky Prime Aviation adlı şirkete ait özel jetle dönmek saat 20:28’de pasaporttan çıkış yaptı.

8 – Waleed Abdullah M. Alsehri (1980 doğumlu): Atatürk Havalimanı’na Sky Prime Aviation adlı şirkete ait özel jetle geldi, saat 03:41’de giriş yaptı. Mövenpick Hotel’de kaldı. Yine özel jetle dönmek üzere saat 17:44’te çıkış yaptı.

9 – Türki Müşerref M. Alsehri (1982 doğumlu): Atatürk Havalimanı’na Sky Prime Aviation adlı şirkete ait özel jetle geldi, saat 03:39’da pasaporttan giriş yaptı. Mövenpick Hotel’de kaldı. Yine özel jetle dönmek üzere saat 17:44’te çıkış yaptı.

10 – Thaar Ghaleb T. Alharbi (1979 doğumlu): Atatürk Havalimanı’na Sky Prime Aviation adlı şirkete ait özel jetle geldi, saat 03:41’de giriş yaptı. Mövenpick Hotel’de kaldı. Saat 17:44’te yine özel jetle döndü.

11 – Maher Abdulaziz M. Mutreb (1971 doğumlu): Atatürk Havalimanı’na Sky Prime Aviation adlı şirkete ait özel jetle geldi, saat 03:38’de pasaporttan giriş yaptı. Mövenpick Hotel’de kaldı. Yine özel jetle dönmek üzere saat 17:49’da çıkış yaptı.

12- Fahad Shabib A. Albalawi (1985 doğumlu): Atatürk Havalimanı’na Sky Prime Aviation adlı şirkete ait özel jetle geldi, saat 03:40’ta pasaporttan giriş yaptı. Mövenpick Hotel’de kaldı. Yine özel jetle dönmek üzere saat 17:46’da çıkış yaptı.

13- Badr Lafi M. Alotaibi (1973 doğumlu): Atatürk Havalimanı’na Sky Prime Aviation adlı şirkete ait özel jetle geldi, saat 03:41’de pasaporttan giriş yaptı. Mövenpick Hotel’de kaldı. Yine özel jetle dönmek üzere saat 17:44’te çıkış yaptı.

14- Mustafa Muhammed M. Almadani (1961 doğumlu): Atatürk Havalimanı’na Sky Prime Aviation adlı şirkete ait özel jetle geldi, saat 03:41’de pasaporttan giriş yaptı. Mövenpick Hotel’de kaldı. Tarifeli uçakla gitmek üzere saat 00:18’de çıkış yaptı.

15- Saif Saad Q Alqahtani (1973 doğumlu): Atatürk Havalimanı’na Sky Prime Aviation adlı şirkete ait özel jetle geldi, pasaporttan saat 03:41’de giriş yaptı. Mövenpick Hotel’de kaldı. Tarifeli uçakla gitmek üzere saat 00:20’de pasaporttan çıkış yaptı.

MİT UÇAĞI ARAMIŞ

Bu arada Milli İstihbarat Teşkilatı ve Emniyet görevlilerinin olayın gerçekleştiği gün olan 2 Ekim’de Atatürk Havalimanı’na gelerek Riyad’dan gelen jetlerden birini aradığı ortaya çıktı. SABAH Özel İstihbarat Bölümü’nün ulaştığı belgelere göre MİT ve Emniyet görevlileri HZ SK2 kuyruk numaralı özel jette arama yaptı, olay saatindeki tüm kamera kayıtlarını inceledi. Bu incelemeden sonra hazırlanan raporda şu önemli bilgiler yer alıyor:

“2 Ekim 2018 saat 20:30 sıralarında Genel Havacılık Terminali’ne tarafımızca intikal edildikten sonra, burada yapılan gözlem sonucu bahse konu terminale MİT görevlilerinin gelmiş olduğu görülmüş, bunun üzerine MİT görevlileri ile yapılan mülakatta, MİT personelinin beyanına göre Cemil Kaşıkçı’nın kaçırılma ihtimalinin olduğu teyit edilmiş, konu ile ilgili olarak E kapısı nokta amirine HZ SK2 kuyruk numaralı uçağa giriş yapan yolcu mürettebat bilgilerini ivedilikle temin etmesi talimatı verilmiş, elde edilen belgeler doğrultusunda uçağa yedi yolcunun geçiş yapmak üzere terminale geldiği, bunların Suudi Arabistan vatandaşı olduğu, içlerinden bir tanesinin ise diplomatik pasaport hamili olduğu bilgisi alınmış, ayrıca bu yolcuların henüz uçağa binmedikleri ve salonda bekledikleri görülmüş, MİT görevlileri ile birlikte Şube Müdürlüğü görevlileri, salonda bekleyen HZ SK2 kuyruk numaralı uçağın 7 yolcusu gözle kontrol etmiş, bu yolcuların aranan şahıs olup olmadığına bakılmış, ancak aranan şahsın bu yolcular arasında olmadığı görülmüştür.”

VALİZLER KONTROL EDİLMİŞ

Raporun devamında HZ SK2 kuyruk numaralı uçağa binecek şahısların Genel Havacılık Terminali’ne girdikleri an yanlarında bulundurdukları valizlerin X-RAY cihazından geçip geçmediğinin kontrolünün de yapıldığı belirtiliyor. Buna göre X-RAY cihazı başında bulunan güvenlik görevlisi bu şahıslara ait bagajların cihazdan geçirildiği ve kontrol edildiği bilgisini verdi. Bu sırada bagajlar henüz uçağa yüklenmemişti. Rapora göre bagajlar orta boy ebatlarda valizlerdi. Raporun devamında bu konuda şu bilgilere yer veriliyor:

“X-RAY güvenlik görevlisine ‘Bu bagajların içerisine parçalanmış bir insana ait vücut parçalarının olması durumunda bunun cihazlardan geçtiği esnada görülüp görülemeyeceği’ sorulduğunda güvenlik görevlisinden alınan cevapta bu durumda vücut parçalarına ait izlerin mutlak suretle cihazdan görülebileceği, dolayısıyla bahsi geçen 7 yolcuya ait bagajlarda herhangi bir olumsuz görüntünün olmadığını beyan etmiştir. Genel Havacılık Terminali görevlileriyle yaptığımız mülakat neticesinde aynı gün saat 18:30’da uçan HZ SK1 kuyruk numaralı bir uçak daha olduğu ve aynı firma tarafından kullanıldığı bilgisi alınmış, Bilgi Teknolojileri Büro Amirliği CCTV ünitesi ile irtibata geçilmiş, bahse konu uçağa geçiş yapan yolcu ve kabin ekibinin X-RAY’den geçip geçmediği, herhangi bir olumsuz ve göze çarpan durumun olup olmadığının kamera görüntülerinin geriye dönük izlenerek tespit edilmesi, saat 18:30’da kalkan uçakla alakalı da çalışma yapılarak ivedi şekilde uçağın park pozisyonu, giriş yapan yolcu, mürettebat ve uçağa yaklaşan araçlarla ilgili çalışma yapılması ve ayrıca canlı izleme yapılarak bölgedeki hareketlerin izlenmesi talimatı verilmiş, saat 21:00 sıralarında MİT görevlileri tarafından HZ SK2 bahse konu uçağın içi yer hizmetleri personeli tanıtım yeleği giyilmek sureti ile kontrol edilmiş, MİT görevlileri kontrollerini tamamladıktan sonra uçağa bagajların yüklenmesi sağlanmış, yapılan kamera ve fiziki kontrollerde bahse konu şahsın o an terminalde bulunmadığı veya uçuş için terminale gelmediği gözlenmiş, ancak tüm ihtimallerin değerlendirilmesi ve varsa ihtimal dâhilinde şahsın limanımızı kullanarak kaçırılmış olabilme ihtimali doğrultusunda;

CCTV canlı izleme ünitemizden saat 22:00’de hareket eden HZ SK2 kodlu özel jet ile alakalı olarak canlı izleme yapılmış, uçağın park alanı tespite edilmiş, o esnada emniyet ve istihbarat görevlilerinin çalışmaları kamera açılarının el verdiği ölçüde kayıt altına alınmıştır.”

SABAH, dün Cemal Kaşıkçı olayına karıştığı değerlendirilen 13 kişinin Türkiye’ye geldiğini okurlarına duyurmuştu. Bu 13 kişinin yanı sıra yine Kaşıkçı olayına karıştığı sanılan 9 kişinin de tarifeli uçakla geldiği belirtiliyor.

KAYNAK: SABAH GAZETESİ

ETİKETLER: