SON TV

Cemal Kaşıkçı’yı katleden Suudi İnfaz Timi’ne yakalama kararı!

Cemal Kaşıkçı cinayeti için İstanbul’a gelen 15 kişilik Suudi infaz timinin de aralarında bulunduğu 18 şüpheli, İstanbul Başsavcılığı’nın talebi üzerine alınan bu kararla görüldükleri yerde gözaltına alınacak.

Cemal Kaşıkçı’yı katleden Suudi İnfaz Timi’ne yakalama kararı!

İstanbul Başsavcılığı’nın talebi üzerine Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği Kaşıkçı’nın öldürülme eylemine iştirak ettikleri belirlenen 15’i infaz timinden 18 şüphelinin görüldükleri yerde yakalanmalarına hükmetti. Başsavcılık, 18 şüphelinin Türkiye’ye iade edilmesi amacıyla Suudi Arabistan’a iade talepnamesi göndermişti.

Kaşıkçı’nın konsoloslukta kaybolduğu gün Riyad’dan iki özel jetle tamamı devlet görevlisi 15 kişilik timin Kaşıkçı konsolosluk randevusuna gelmeden önce binaya giriş yaptıkları belirlenmişti. Daha sonradan Kaşıkçı’nın Suudi Arabistan’dan planlı şekilde gelen ve aralarında Suudi Arabistan Veliahtı Selman’ın koruması ve Adli Tıp Başkanı’nın da bulunduğu bu kişilerce katledildiği ortaya çıktı.

Cemal Kaşıkçı’nın ortadan kaybolmasıyla ilgili soruşturma yürüten İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Suudi gazetecinin konsolosluğa girdikten hemen sonra boğularak öldürüldüğünü, cesedinin ise parçalanarak ortadan kaybedildiğini açıklamıştı. Bu güne kadar Kaşıkçı’yla ilgili iade talepnamesine Riyad’dan olumlu cevap gelmedi.

SUUDİ MAKAMLAR TUTUKLANDIKLARINI AÇIKLAMIŞTI

Suudi Arabistan makamları bu 18 kişiden bir bölümünün tutuklandığını açıklamakla yetindi. 5 kişi hakkında ise idam kararı verildiği ileri sürüldü.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, 18 şüpheli hakkındaki yakalama kararını Türk Ceza Kanunu’nun 81 ve 82/1-a-b maddelerinde yer alan “Tasarlayarak, canavarca hisle veya eziyetle kasten öldürme” suçuna dayandırdı.

İŞTE 15 KİŞİLİK SUİKAST TİMİ

Hakkında yakalama kararı talep edilen 15 kişinin isimleri şöyle: Meshal Saad M Albostani, Salah Muhammed A Tubaigy, Naif Hassan S. Alarifi, Muhammed Saad H. Alzahrani, Mansur Othman M. Abahüseyin, Halid Aedh G. Altaibi, Abdulaziz Muhammed M. Alhawsawi, Waleed Abdullah M. Alsehri, Türki Müşerref M. Alsehri, Thaar Ghaleb T. Alharbi, Maher Abdulaziz M. Mutreb, Fahad Shabib A. Albalawi, Badr Lafi M. Alotaibi, Mustafa Muhammed M. Almadani, Saif Saad Q Alqahtani…

Talebi değerlendiren İstanbul Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği 18 şüpheli hakkında atılı suç kapsamında yakalama kararı çıkarttı. Şüpheliler görüldükleri yerde yakalanarak soruşturma çerçevesinde ifade vermek üzere İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na çıkarılacak.

Kaynak: Sabah