SON TV

CHP’nin 2019 yerel seçimlerdeki Ankara adayı Mansur Yavaş oldu

CHP'nin 2019 yerel seçimlerdeki Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Mansur Yavaş oldu. Mansur Yavaş, adaylığının kesinleşmesinin ardından sosyal medya hesabından açıklama yaptı. CHP Ankara Belediye Başkan adayı olan Mansur Yavaş kimdir?

CHP’nin 2019 yerel seçimlerdeki Ankara adayı Mansur Yavaş oldu

CHP’nin yerel seçimlerdeki Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mansur Yavaş oldu.

CHP’de bugün iki önemli toplantı vardı.

Önce Merkez Yönetim Kurulu (MYK), sonra Parti Meclisi (PM), Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında toplandı.

CHP’nin yerel seçimlerdeki Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mansur Yavaş oldu. Yavaş ismi Parti Meclisi’ndeki oylamada 12’ye karşı 45 oyla belirlendi.

MANSUR YAVAŞ’TAN AÇIKLAMA

Mansur Yavaş kararın ardından Twitter’dan yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

”Başkent Ankara adaylığı için şahsımı lâyık gören Millet İttifakı’nın Genel Başkanları Sayın Kılıçdaroğlu’na, Sayın Akşener’e ve parti yöneticilerine teşekkür ederim. Bu güveni, seçimi kazanıp, başarı ile taçlandırmak boynumuzun borcudur. Yolumuz açık olsun.

Allah’ın izni, halkımızın takdiriyle Cumhuriyetimizin kalbi Güzel Ankara’ya hizmetkar olmaya talibim. Parti ayrımı yapmaksızın tüm Ankaralılara teşekkürlerimi ve şükranlarımı sunuyorum.”

İYİ PARTİ, ANKARA’DA CHP’Yİ DESTEKLEYECEK

CHP’de, İYİ Parti ile yapılacak iş birliği kararı sonrası Ankara’da İYİ Parti CHP’yi destekleyecek.

MANSUR YAVAŞ KİMDİR?

Ankara’da İYİ Parti CHP’yi destekleyecek. Ankara’nın CHP adayı olan Mansur Yavaş’ın hayatına dair birçok detay araştırılıyor. Mansur Yavaş’ın nereli olduğu, siyasi kariyeri ve yaşı merak edilen konular arasında dikkat çekiyor. Mansur Yavaş’ın hayat hikayesi şu şekilde… Peki Mansur Yavaş kimdir, aslen nerelidir, kaç yaşındadır? İşte Mansur Yavaş hakkında merak edilen herşey…

23 Mayıs 1955 Ankara Beypazarı’nda dünyaya gelen Mansur Yavaş, ilk, orta ve lise öğrenimini Beypazarı’nda okudu. 1983 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olan Yavaş, askeri savcı olarak tamamladığı askerliğinin ardından Beypazarı’nda 13 yıl süresince serbest avukatlık yaptı.

“YILIN BELEDİYE BAŞKANI” SEÇİLDİ

Siyasete genç yaşlarda başlayan Mansur Yavaş, 1989-1994 yıllarında Belediye Meclis üyesi, 1994 yılında MHP’den Beypazarı Belediye Başkan adayı oldu fakat seçilemedi.18 Nisan 1999 seçimlerinde MHP’den aday olup %51 oy oranıyla Beypazarı Belediye Başkanı olan Yavaş, Tarihî Beypazarı Konakları’nın restorasyonu ve binlerce yıllık Beypazarı tarihini koruma çalışmalarıyla “2001 Yılının En İyi Yerel Yöneticisi”, Türk Dil Kurumu tarafından Türkçenin korunması nedeniyle verilen onur ödülü, doğa savaşçılarının “Çevre Ödülü” gibi ödülleri aldı. 24 Eylül 2004 tarihinde TÜSİAV tarafından “Yılın Belediye Başkanı” seçildi.

MHP’NİN ESKİ BELEDİYE BAŞKAN ADAYIYDI

2004 Yerel Seçimler’inde%55 oy oranı ile yeniden Belediye Başkanı seçilen Mansur Yavaş, 29 Mart 2009 tarihinde yapılmış olan yerel seçimlerde Milliyetçi Hareket Partisi’nden Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı için aday oldu.

CHP’YE ÜYE OLDU

Birçok ödül alan ve 3 dönem belediye başkanlığı yapan Yavaş, MHP tarafından tekrar aday gösterilmemesi nedeniyle CHP’ye katılması gündeme geldi. 21 Aralık 2013 tarihinde Cumhuriyet Halk Partisi Merkez Yönetim Kurulu kararıyla Cumhuriyet Halk Partisi üyeliği kabul edilen Mansur Yavaş, ardından 2014 Yerel Seçimleri’nde Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak seçildi.

CHP’DEN İSTİFA ETTİ

2014 Yerel Seçimleri’ni ikincilikle bitiren Mansur Yavaş, 2016 yılında Cumhuriyet Halk Partisi’den de istifa etti.