SON TV

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Libya UMH Başkanı Fayiz Es-Serrac ile görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Libya Ulusal Mutabakat Hükûmeti Başkanlık Konseyi Başkanı Fayiz Es-Serrac’ı Vahdettin Köşkü'nde kabul etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Libya UMH Başkanı Fayiz Es-Serrac ile görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Libya Ulusal Mutabakat Hükûmeti Başkanlık Konseyi Başkanı Fayiz Es-Serrac’ı kabul etti.

Vahdettin Köşkü’nde gerçekleşen kabul, 2 saat 35 dakika sürdü. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Libya UMHBaşkanı Serrac’ın basına kapalı gerçekleşen görüşmesinde; Libya’daki gelişmeler, ikili ilişkiler ve bölgesel meseleler ele alındı.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığınca yapılan açıklamada; Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Serrac arasında, Libya halkının barış, emniyet ve refahına katkı yapacak ve ikili ilişkileri güçlendirecek verimli bir görüşme gerçekleştirildiği bildirildi.

TÜRKİYE’NİN ÖNCELİĞİ: LİBYA’NIN SİYASİ BİRLİK VE TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜ

Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşmede, Türkiye’nin Libya’nın Birleşmiş Milletlerce tanınan meşru hükümeti ile dayanışma içerisinde olmayı sürdüreceğini bildirdi. Türkiye’nin önceliğinin Libya’nın siyasi birliği ve toprak bütünlüğü korunarak bir an önce istikrara kavuşması olduğunu yinelendi.

İletişim Başkanlığından görüşmeye ilişkin yapılan açıklamada ayrıca şu ifadelere yer verildi:

“Libya’da sağlanacak barış ve huzurun komşu ülkeler ve Avrupa başta olmak üzere tüm bölgenin yararına olduğunu vurgulayan Sayın Cumhurbaşkanımız, uluslararası toplumun da bu doğrultuda ilkeli bir duruş ortaya koyması gerektiğini dile getirmiştir. 

Görüşmede, Türkiye’nin Libya’daki meşru hükümet ile imzaladığı mutabakat muhtıraları çerçevesinde hayata geçirilen iş birliklerini güçlendirecek hususlar ile Türkiye’nin ve Libya’nın Doğu Akdeniz’deki haklarını koruyacak adımlar da değerlendirilmiştir.”