SON TV

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türkiye bedel ödememeli

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yurda dönüşünde uçakta gazetecilere Tahran’daki Üçlü Suriye Zirvesi'ni değerlendirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türkiye bedel ödememeli

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Tahran’da yapılan Üçlü Suriye Zirvesi dönüşü uçakta gazetecilere açıklamalarda bulundu. “Zirvenin en önemli sonucu, ateşkes rejiminin sürdürülmesi konusunda mutabakatın oluşması” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu mutabakatın ortak açıklamaya da yansıdığını söyledi. Kimyasal silah konusunu da değinen Erdoğan, “Kimyasal silah kör bahane”  ifadelerini kullandı. Washington yönetimini eleştiren Cumhurbaşkanı, ABD, terör örgütünü petrolle besliyor değerlendirmesinde bulundu.

“KİMYASAL SİLAH KÖR BAHANE”

Olası bir operasyonun yaratacağı insani dram ve göç dalgasından da bahseden Cumhurbaşkanı, ”Türkiye bedel ödememeli” diye konuştu.

Erdoğan, “İdlib’de kimyasal silah kullanılacak” açıklamalarına ise tepkiliydi, “Kimyasal silah kör bahane” değerlendirmesini yaptı.

“Sadece kimyasal silah tehdidi üzerinde durmak, konvansiyonel silahlarla yol açılan ölümlere aldırmamak doğru bir yaklaşım değil” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu hususta Rusya’ya büyük görev düştüğünü ifade ettiğini de belirtti.

ABD, TERÖRÜ PETROLLE BESLİYOR

ABD’yi PYD üzerinden de eleştiren Erdoğan, Washington yönetiminin Suriye’de olanları tribünden seyrettiğini vurguladı.

Cumhurbaşkanı, Münbiç’te sözünü tutmayan ABD’nin “terör örgütünü petrolle beslediğini” kaydetti.

İSTANBUL ZİRVESİ

14 Eylül’de İstanbul’da Türkiye, Rusya, Fransa ve Almanya temsilcilerinin bir araya geleceğini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra da bir Liderler Zirvesi yapılabileceğini söyledi.

Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Putin’le Almanya ziyareti dönüşü bir kere daha görüşebileceğini de dile getirdi.

RUSYA VE ÇİN’DEN TATBİKAT DAVETİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin, Rusya ile Çin tarafından Vostok-2018 tatbikatına davet edildiğini de söyledi.

Detayları ise zirvede Cumhurbaşkanı’na eşlik eden Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar verdi. Akar, davetin değerlendirildiğini söyledi.

Tatbikatın deniz etabının başladığını belirten Hulusi Akar, ABD’nin de tatbikatı yakından takip ettiğini, bu nedenle büyük önem taşıdığını dile getirdi.