SON TV

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yönelik suikast girişiminde bulunan tim hakim karşısında!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik suikast girişiminde bulunan tim Muğla’da ‘nitelikli yağma’ suçundan hakim karşısına çıktı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yönelik suikast girişiminde bulunan tim hakim karşısında!
15 Temmuz gecesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik suikast girişiminde bulunan suikast timine yönelik açılan “Nitelikli Yağma” davası Muğla 2. Ağır Ceza Mahkemesinde devam etti.
Muğla 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 3 gün boyunca görülen ve “Nitelikli Yağma” iddiasıyla açılan davada 37 hükümlünün savunması dinlendi. Muğla’daki cezaevinde bulunan sanıklardan Şükrü Seymen ve Taner Berber duruşmaya avukatlarıyla katılırken, diğer sanıklar ve avukatları bulundukları illerin cezaevlerinden Ses ve Görüntü Sistemi (SEBGİS) kanalıyla duruşmaya dahil oldu.
İddianamede, sanıklar hakkında etkin pişmanlık hükümlerinin uygulanmaması gerektiği kanaatine varıldığına yer verilerek, ‘olay tarihinde darbe teşebbüsünün icrası kapsamında aldıkları görev üzerine Marmaris’e gelen sanıkların, Cumhurbaşkanlığı Koruma Daire Başkanlığı’nda görevli müşteki polis memurlarını derdest edip, üzerlerini arayarak silah, telsiz, kimlik gibi eşyaları aldıkları’ belirtildi.
Sanıklar ve avukatlar suçlamayı kabul etmeyerek, SEBGİS sistemi ile değil, Muğla’da savunma yapmak istediklerini dile getirdi. Mahkeme heyeti, sanıklar ve avukatlarının yeniden dinlenip, mahkeme huzuruna getirilerek, yeniden dinlenmesi ve diğer taleplerin dosyaya delil katmayacağından reddine karar verdi.
Davanın üçüncü gününde ara kararlarını açıklayan mahkeme heyeti, “Yargı çerçevesince sanıklar Şükrü Seymen ve Taner Berber haricinde diğer sanıkların mahkeme huzuruna getirilmesine yönelik, sanıkların ve avukatlarının taleplerinin mahkeme ara karar ile sanıklara yönelik savunmaların alınmasıyla duruşmanın SEBGİS ile yapılmasına ve yapılan taleplerin reddine” karar verdi.
Ara karara göre, “sanıkların dosya kapsamında müşteki ifadeleri olacak şekilde tüm bilgilerin doğruca ortama aktarılması, sanıklara gerekli ortam yaratılması hususunda sanıkların Ceza İnfaz Kurumuna bildirmesine, sanık avukatlarının taleplerinin, dosyadaki tüm belgelerin UYAP ortamına aktarılarak, sanık avukatlarının UYAP ortamından ulaşmasına, sanık Gökhan Şahin Sönmezateş’e avukatı doğrultusunda delil ve tanıkların dinlenmesi için süre verilmesine, sanık Burkay Karatepe’nin firari olmasına yönelik iddianamenin tüm araştırmalara rağmen, adrese teslim edilmediğinden ve sanık Burkay Karatepe’nin savunmasının dinlenmediğinden, sanık Murat Dağlı ve Ömer Faruk Göçmen ile avukatlarının, savunmalarının gelecek celsede tüm hususlar göz önüne alınarak tekrardan dinlenmesine” karar verildi.

15 HAZİRAN’A ERTELENDİ

Fetullahçı Terör Örgütü’nün 15 Temmuz darbe girişiminde Cumhurbaşkanı’na suikast, anayasayı ihlal, yerine getirdiği kamu görevi sebebiyle kasten adam öldürme gibi birçok suçtan ağırlaştırılmış müebbet ve müebbet hapis cezasına çarptırılan 37 hükümlü sanıkların, Cumhurbaşkanlığı koruma polislerinin 21’ine yönelik nitelikli yağma suçundan yargılama davasının bir sonraki celsesi, 15 Haziran 2020 tarihinde saat 09:00’a ertelendi.
Kaynak: SABAH