SON TV

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan çok önemli İdlib ve af açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Kırgızistan temaslarının ardından yurda dönüşünde gazetecilere açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı, İdlib ve af konusunda önemli mesajlar verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan çok önemli İdlib ve af açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yurda dönüşünde gazetecilere yaptığı açıklamalarda, İdlib konusunda tarafları uyardı, “İdlib’de şu anda çok acımasız bir süreç işletiliyor. Bir felaket yaşanırsa çok ciddi katliam yaşanır.” ifadelerini kullandı. Af konusuna da değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, devlete karşı işlenen suçlarda devlet affedici olabilir fakat kişilere karşı işlenen suçlarda devletin af yetkisi yoktur dedi.

OLASI İDLİB OPERASYONU

Cumhurbaşkanı Erdoğan, gündeme ilişkin yaptığı açıklamalarda olası İdlib operayonuna değindi. “Bizim için şu an İdlib’deki durum önem arz ediyor. Orada 3,5 milyon insan var” dedi. Erdoğan, İdlib’de acımasız bir süreç işletildiğini vurguladı ve “Bir felaket yaşanırsa, çok ciddi bir katliam yaşanır” ifadesini kullandı.

Operasyon durumunda insanlarin kaçacaği ilk yerin Türkiye olduğunu vurgulayan Erdoğan, “Belli şeyler çözüldü, Türkiye’den geri dönüşler başladı havasında olduğumuz bir dönemde, şimdi bu tür bir risk gündemde” dedi.

Erdoğan, Dişişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın konu hakkında muhataplarıyla görüşmeleri olduğunu belirtti. Erdoğan “Bu görüşmeleri önemsiyoruz. Hepsinden öte Tahran zirvesini çok önemsiyoruz” dedi.

MÜNBİÇ

Cumhurbaşkani Erdoğan Münbiç konusunda ise ABD ile görüşmeler sırasında varilan mutabakat ile şu anki durumun aynı istikamette yürümediğini söyledi.

Erdoğan, “Münbiç’te, başta Dişişleri Bakanım Mevlüt Çavuşoğlu’nun Pompeo ile yaptığı görüşmedeki noktada olmadığımızı söyleyebilirim. Olay savsaklanıyor” dedi.

Erdoğan önümüzdeki süreçte Çavuşoğlu ve Akar’ın yapacağı görüşmelerde yeni bir süreç başlamasını umduğunu söyledi ve “Gerek Münbiç gerekse Tel Rıfat’ta, arzu edilen adımlar atılır inşallah.” dedi.

ABD’YE RAHİP BRUNSON MESAJI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD ile krize neden olan Rahip Brunson hakkında önemli açıklamalar yaptı, ABD’yi bir kez daha eleştirdi.

Erdoğan, ev hapsinde tutulan Amerikalı Rahip için hukuki sürecin devam ettiğini vurguladı, “Hukuk dışı bir şey talep edilemez” dedi. Erdoğan, “Hukuki süreci adeta yok saymaları’, ‘bize göndereceksiniz, vereceksiniz’ tarzında bir yaklaşım içinde olmaları hoş değil. Böyle tehditlerle bir yere varılamaz” ifadesini kullandı.

MHP İLE İTTİFAKA YEŞİL IŞIK

Cumhurbaşkanı yerel seçimlerle ilgili de konuştu, MHP ile ittifaka yeşil ışık yaktı. Milletvekili seçimlerini hatırlatan Erdoğan, “Yerel seçimlerde de böyle bir adımı müşterek olarak atabiliriz. Bunun için arkadaşlarımızın, başta liderler olarak bizlerin oturup konuşmalarında fayda var. Taraflar olumlu bakarsa böyle bir adım niye olmasın, olabilir” dedi.

AF AÇIKLAMASI

Erdoğan, MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin gündeme getirdiği af önerisine değindi. Erdoğan, devlete işlenen suçlarda devlet affedici olabileceğini vurguladı ancak kişilere karşı işlenen suçlarda devletin af yetkisinin olmadığını belirtti.

“FETÖ HER YERE SIZMIŞ VAZİYETTE”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kırgızistan’da FETÖ’nün çok ciddi bir alt yapısı olduğunu da belirtti. Örgütün, sadece Müslümanların ağırlıklı olduğu ülkelerde değil, gayrimüslümlerin olduğu ülkelerde de faaliyetlerde bulunduğunu söyledi. Erdoğan, “Her yere sızmış vaziyetteler. Onlar kaçacak biz kovalayacağız. Gittiğimiz yerlerde anlatacağız” ifadesini kullandı.

ALMANYA ZİYARETİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Almanya’ya yapacağı ziyarete ilişkin açıklama da yaptı. Erdoğan, “Türkiye-Almanya ilişkileri konusunda ele almamız gereken birçok konu var. Pek çok konuyu yüz yüze görüşme imkanı bulacağımız bu ziyareti çok önemsiyorum” dedi.