SON TV

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Diplomatik Vahşet kitabına övgü!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 15 Şubat 2019 günü katıldığı ATV-A Haber ortak yayınında Cemal Kaşıkçı cinayetiyle ilgili yazılan ilk ve en detaylı kitap Diplomatik Vahşet'ten övgü ile bahsetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Diplomatik Vahşet kitabına övgü!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, katıldığı ATV-A Haber ortak yayınında Cemal Kaşıkçı cinayetiyle ilgili merak edilen tüm soruları belgeleriyle yanıtlayan ve Kaşıkçı cinayetini en derin konularına kadar işleyen kitap Diplomatik Vahşet’ten övgü ile bahsetti.

İŞTE O KONUŞMA

Dünya basınında da geniş yer bulan Diplomatik Vahşet kitabı ile ilgili Başkan Erdoğan konuşmasında şunları söyledi: “Turkuvaz Grubu’na özellikle teşekkür etmem lazım. Kadronuzun içindeki bazı arkadaşlarımızın ortaya koydukları belgesel eserler ki öğrendiğim kadarıyla sadece Türkçe olarak değil o yayın İngilizce, Arapça olarak da yayınlanacak. Tabii bunun binlerce, on binlerce belki yayınlanması gerekecek… Çünkü oradaki bütün o belgeler, bilgiler, hakikatler hele hele o kronolojik yapı dünyada inanıyorum ki o ilgilenen mahfilleri ki birinci derecede tabii yazılı ve görsel medya, sosyal medya bununla çok ilgilenecekler… Bunlar ilgilendikçe Suudi Arabistan’ın göreceksiniz tutuşması farklı olacak…”

Bilindiği gibi Suudi Gazeteci Cemal Kaşıkçı, 2 Ekim 2018 günü nişanlısı ile birlikte evlilik işlemleri için gittiği Suudi Arabistan İstanbul Başkonsolosluğu’nda vahşi bir şekilde katledilmişti. Cesedi halen bulunamayan Cemal Kaşıkçı’nın cinayetine ilişkin tüm ayrıntıları, merak edilenleri, öldürülme anı ve öncesine ait hiçbir yerde yayınlanmamış ses tapelerini Diplomatik Vahşet isimli kitapta bir araya getirilmişti. Geçtiğimiz Aralık ayında basılan ve bugüne kadar büyük bir ilgiyle satılan kitabı Sabah Gazetesi Özel İstihbarat Bölümü Müdürü Abdurrahman Şimşek, Özel İstihbarat Şefi Nazif Karaman ve Sabah Gazetesi Özel İstihbarat editörü Ferhat Ünlü kaleme almıştı.

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan Ankara Esenboğa Havalimanı’na ANA uçağı ile hareketi öncesinde Devlet Konuk Evi’nde SABAH Özel İstihbarat ekibinin kendisine takdim ettiği imzalı kitabı almış ve kitabın yazarlarıyla bir süre sohbet etmişti. Özel İstihbarat ekibi, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’a da Diplomatik Vahşet’i imzalı olarak vermişti.

KİTAPTA SES KAYITLARI YER ALIYOR

29 Aralık’ta Turkuvaz Kitap tarafından yayınlanan Diplomatik Vahşet, 2 Ekim 2018’de Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’nda işlenen Kaşıkçı cinayetinin sırlarını konu alıyor. Kitap, Riyad’dan gelen 15 kişilik Suudi infaz timinin lideri Maher Abdülaziz Mutreb ve Salah Muhammed Al Tubaigy başta olmak üzere tim üyelerinin kendi aralarında ve Kaşıkçı ile yaptığı konuşmaların dökümleri başta olmak üzere pek çok yeni bilgi içeriyor.

‘Ne, Nerede, Ne Zaman, Nasıl, Niçin ve Kim’ başlıklarını taşıyan altı bölümden oluşan kitabın birinci bölümünde zaman zaman Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ı etkili biçimde eleştiren seçkin bir aileye mensup gazeteci Kaşıkçı’nın öldürülmesi olayının ayrıntıları anlatılıyor. Nerede başlıklı ikinci bölümde cinayetin işlendiği başkonsoloslukta neler yaşandığı tüm detaylarıyla açıklanıyor ve olaydan sonra yürütülen gizli istihbarat diplomasisi süreci hakkında bilgi veriliyor.

Üçüncü bölümde ‘Ne Zaman’ sorusu yanıtlanırken Kaşıkçı’nın bölgemiz ve dünyada stratejik dengelerin değiştiği, ülkelerin birbirleriyle asimetrik mücadelelere girdiği bu süreçte öldürülmesinin özel bir manası olup olmadığı, kronolojiye uygun biçimde sıralanan olaylar eşliğinde anlatılıyor.

‘Nasıl’ başlıklı dördüncü bölümde kamera görüntülerinin analiz edilmesiyle açığa çıkarılan beş bavulun sırrı açıklanıyor. Beşinci bölüm, Cemal Kaşıkçı’nın ‘Niçin’ hedef seçildiği sorusunun yanıtının peşine düşüyor. ‘Kim’ başlıklı son bölümde ise Kaşıkçı’yı hedef haline getiren son gizli projenin yanı sıra, maktul gazetecinin biyografisi, infaz timinde yer alan kişilerin özellikleri ve Muhammed bin Selman’ın biyografisi yer alıyor.

0/5 (0 Reviews)