SON TV

Erdoğan Kaşıkçı cinayetinin ses kaydını açıkladı: İnfaz timi ‘ben kesmeyi iyi bilirim’ diyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'da yapılan Kudüs Konferansı'nda yaptığı konuşmada Kaşıkçı cinayetiyle ilgili Suudi Arabistan'a sert çıktı. Cinayet anının ses kaydını anlatan Erdoğan, "Oradaki üst düzey asker 'ben kesmeyi iyi bilirim' diyor" dedi.

Erdoğan Kaşıkçı cinayetinin ses kaydını açıkladı: İnfaz timi ‘ben kesmeyi iyi bilirim’ diyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul’daki Parlamentolararası Kudüs Platformu İkinci Konferansı’nda konuştu. Kaşıkçı cinayetine ilişkin ses kayıtlarına değinen Erdoğan, “Kendi istihbarat şefi bile bu bir felaket, bu adam uyuşturulmuş diyor. Adam açık açık ben kesmesini iyi bilirim diyor. Çünkü bir morg mensubu. Üst düzey asker. Bunların hepsi kayıtlarda var” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kudüs Konferansı’nda yaptığı konuşmada Suudi Arabistan’ın Kaşıkçı’nın ölüm anına ait ses kayıtlarını almak istediğini belirtti. Erdoğan, “Dinletiriz, gösteririz ama vermeyiz. Verelim de ondan sonra bunları yok mu edeceksiniz?” ifadelerini kullandı.

‘KAŞIKÇI ALÇAKÇA ŞEHİT EDİLDİ’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Parlamenterler Arası Kudüs Platformu İkinci Konferansı’nda önemli açıklamalarda bulundu. Konuşmasında Gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetine değinen Erdoğan, “Cemal Kaşıkçı, başkoloslukta ne yazık ki alçakça bir operasyonla şehit edildi. Dışarıda nişanlısı bekliyor. Nikah muamelesi yapmak için içeri giriyor” dedi.

CİNAYETİN SES KAYDINDAKİ AYRINTI

Cinayet anının ses kaydını anlatan Erdoğan, “Oradaki üst düzey asker ‘ben kesmeyi iyi bilirim’ diyor” dedi.

Erdoğan’ın konuşmasından satır başları:

KAŞIKÇI CİNAYETİ

Yakın zamanda İstanbul’da, Suudi Arabistan Başkonsolosluğunda bir Cemal Kaşıkçı olayı yaşandı. Kaşıkçı, ne yazık ki alçakça bir operasyonla şehit edildi. Dışarıda nişanlısı bekliyordu. Tabi bizi Suudi Arabistan’dan aradılar. Biz gerek babaya gerek oğluna her şeyi anlattık. Özel temsilcilerini göndermek istediler, gönderin dedik. Kendilerine anlattık. İstihbarat şeflerine tüm belgeleri gösterdik. Fakat bütün bunlara rağmen, Kral’a ben şunu sordum; bu 15 kişi İstanbul’a neden gönderildi? Bunlar İstanbul’a geldiyse konsoloslukta ne iş yaptılar? Bu katili isterseniz çıkartırsınız ve ilan edersiniz dedim. Kral’ın verdiği cevap şu oldu; Şu an 18 kişiyi tutukladık. Tamam da tutuklamak çıkış yolu değil. Yargılayamıyorsanız, suçun işlendiği yer İstanbul olduğu için bunu İstanbul mahkemelerinin yargılaması gerekir. Gönderin biz yargılayalım. İstediğiniz zaman istediğini yerden vatandaşları suçlu suçsuz demeden ülkenize alıyorsunuz. Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı, yerli işbirlikçiler dedi. Kimdir bu yerli işbirlikçiler, bunu açıklamaya mecbursun. Veliaht Prens dedi ki, Cemal Kaşıkçı başkonsolosluktan çıktı. Cemal Kaşıkçı çocuk mu? Nişanlısıyla beraber ayrılmaz mıydı? Bunlar dünyayı enayi zannediyor, bu millet enayi değil hesabı sormasını bilir.

‘BEN KESMEYİ İYİ BİLİRİM’

Amerika, CIA geldi dinledi. Adam açık açık diyor ki ben kesmesini iyi bilirim diyor. Niye çünkü morg mensubu. Bunların hepsi kayıtlarda var. Belgeleri yok etmek için bizden almak istediler. Eninde sonunda denilen yere geldiler. ABD Senatosu ne diyor? Suudi yönetimini suçluyor. BM Temsilcisi isim vererek, bu işin faili odur diyor. Daha birçok şeyler çıkacak. Buradan çok şeyler çıkıyor. Artık insanlar bunlara tahammül edemez. İslam dünyası da bu şekilde bir yere gelemez.

“FİLİSTİNLİLER KENDİ ARALARINDAKİ AYRILIĞA SON VERMELİ”

Filistinli kardeşlerime sesleniyorum, aranızdaki ayrılığa son vermeniz gerekiyor. Önümüzdeki dönemde Filistinli kardeşlerimizin birlik, beraberlik ve dayanışmasını perçinlemesini temenni ediyoruz. Kirli pazarlıklarla Filistin davasının altını oymaya çalışanlara öncelikle Filistin halkının izin vermeyeceğini düşünüyorum.

Kudüs davası bir avuç Müslüman’ın davası değildir. Bu dava hepimizin ortak meselesidir. Yüreğimizin yarısı Mekke, geri kalanı da Medine’dir. Bunların üzerinde bir tül gibi Kudüs vardır. Biz bunun için Kudüs kırmızı çizgimizdir diyoruz. Kudüs’ü savunmanın insanlığı savunmak olduğu inancıyla bu meseleye en güçlü şekilde sahip çıkıyoruz. Bu süreçte sizlerin ülkemize verdiği destek geleceğimiz adına da hayati öneme sahip.

KUDÜS MESAJI: SİLEMEYECEKSİNİZ

Tarihi gerçekler ve uluslararası hukuk ortadayken İsrail son 50 yıldır kasıtlı şekilde Kudüs’teki İslam mirasının izlerini silmeye çalışıyor. Silemeyeceksiniz. Bu tarihi gerçeği yok edemeyeceksiniz. 1,7 milyarlık İslam dünyasını yok edemeyeceksiniz. Müslümanlara ait toprakları, ibadethaneleri gasp ederek kültürel bir soykırım uyguluyor. Başkonsolosluk taşımak sureti ile Kudus’ün şahsı manevisini yok edemezsiniz. 1967 yılındaki Filistin haritasıyla 2018 senesindeki haritayı karşılaştırmak yaşanan kültürel soykırımı ortaya koyacaktır. İsrail’in işgal faaliyetlerini pervasızca yapabilmesinin sebebi bazı BMGK üyelerinden aldığı destektir. BMGK’nın 5 daimi üyesinin bir tanesinin iki dudağı arasında sıkışan bu dünya adil bir dünya olamaz. ABD yönetimi yanında bazı batı ülkeleri İsrail’in işgaline ses çıkarmıyor.

Birileri her eleştiriyi hemen antisetimizm yaftasıyla önemsiz hale getirmeye çalışıyor. İsrail’in şımarıklıklarına tepki göstermek asla antisemitizm değldir. Bizim tarihimzde sömürgecilik de soykırım lekesi de yoktur. 500 milyon Musevi’ye kapımızı açtık. Böyle bir millet olarak gayemiz Filistin’de kalıcı barış ve istikrarın tesis edilmesidir. İsrail’in Kudüs’e yönelik işgal teşebbüsüne hız vermesinin sebebi de İslam aleminin içindeki parçalanmışlıktır.