SON TV

Cumhurbaşkanı’nı talimat vermişti: 14 bin dekar arazi çiftçilere tahsis edilecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çiftçilere destek ve üretime katkı amacıyla kullanılmayan ve tarıma elverişli olan Hazine arazilerinin çiftçilere tahsis edilmesi için verdiği talimat doğrultusunda 14 bin dekar Hazine arazisi ücretsiz olarak çiftçilere tahsis edilecek.

Cumhurbaşkanı’nı talimat vermişti: 14 bin dekar arazi çiftçilere tahsis edilecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın boş hazine arazilerinin üretime katılmasına yönelik talimatıyla ilgili çalışmalar bitmek üzere.

14 BİN DEKAR ARAZİ TARIM İÇİN ÜCRETSİZ TAHSİS EDİLECEK

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatı üzerine harekete geçen Tarım ve Orman Bakanlığı, boş arazileri tespit etti. Kullanılmayan ve tarımsal üretime elverişli 14 bin dekar arazi saptandı. Atıl arazilerin üretime kazandırılması için çalışma başlatan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 23.1 milyon hektarlık alanın işlenerek 83 milyon vatandaşın gıda ihtiyacının karşılanmasının yanında 18 milyar dolarlık ihracat yapıldığını hatırlattı.

Pakdemirli, 48 milyar dolarlık tarımsal hasıla ile Avrupa’da Türkiye’nin lider konumda olduğunu belirterek, mayıs ayında atıl durumdaki mülk, Hazine ve vakıf arazilerinin parsel bazlı tespiti için başlatılan çalışma ile envanter çıkarılacağını söyledi.

İLK ETAPTA 7 ŞEHİR

Bakan Pakdemirli, ilk etapta Erzincan, Bingöl, Erzurum, Kars, Kayseri, Muş ve Sivas’taki Hazine arazilerinin, Tarım İl Müdürlüklerine tahsisinin sağlandığını kaydederek açıkladı.

Üretime elverişli Hazine arazilerinden çiftçilere bedelsiz tahsis yapılacağını ifade eden Pakdemirli, çiftçilerden 1 Haziran’a kadar alınan taleplerin değerlendirdikten sonra sonra hak kazananlara çiftçilerin arazi tahsislerinin yapılacağını aktardı.