SON TV

Cumhuriyet Gazetesi Yüksel Kocaman’ı neden hedef aldı?

Cumhuriyet Gazetesi Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Yüksel Kocaman’ı hedef aldı. Peki neden?

Cumhuriyet Gazetesi Yüksel Kocaman’ı neden hedef aldı?

Son zamanlarda adını algı dolu çalışmalarıyla bilinen haberler yaparak duyuran Cumhuriyet Gazetesi Muhabiri Alican Uludağ, 5 Kasım 2019 günü yaptığı ‘İktidarın savcıları – Başsavcıların AKP aşkı’ başlıklı haberiyle yine bir üst düzey yargı mensubunu hedef aldı.

Haberde, Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Yüksel Kocaman’ın kendi memleketine gitmesinin ardından kameralara yansıyan bir fotoğraf üzerinden algıya başlayan Uludağ haberinde, “Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Yüksel Kocaman, ziyaret ettiği memleketi Zonguldak’ta AKP milletvekilleri, belediye başkanı, il ve ilçe başkanlarıyla buluştu. Görüşmeye, Zonguldak Başsavcısı Hüsnü Hakan Yağız da katıldı.” dedi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Yüksel Kocaman

 

BAŞSAVCIYI HEDEF ALDI

“Kocaman, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın bir dönem yattığı Pınarhisar Kapalı Cezaevi’nden sorumlu savcı olmasıyla tanınıyordu” diyerek amacının ne olduğunu adeta bu cümleyle belli eden Uludağ, Ankara Başsavcılığı’nın en üst mertebesinde bulunan Başsavcı Yüksel Kocaman’ı hedef aldı.

Bu haber ardından Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni ve yazarı Aykut Küçükkaya da Ankara Başsavcısı Yüksel Kocaman ve Zonguldak Başsavcısı Hüsnü Hakan Yağız’ı hedef tahtasına oturttu. Küçükkaya, 11 Kasım 2019 günü “İki başsavcı, buluştukları ismin yolsuzluk ‘ihbarını’ duydu mu” başlıklı yazısının girişinde muhabiri Uludağ’ın haberine de atıf yaptı.

Küçükkaya, “Geçen hafta Ankara’daki yargı muhabirimiz Alican Uludağ’ın imzasıyla “ilginç bir buluşmayı” birinci sayfamızdan şöyle duyurmuştuk: “Ankara ve Zonguldak başsavcıları, AKP’lilerle omuz omuza: İktidarın savcıları…” Evet… AKP Zonguldak Milletvekili Ahmet Çolakoğlu, Facebook hesabından bir fotoğraf paylaşır. Fotoğraf, Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Yüksel Kocaman’ın ziyaret ettiği memleketi Zonguldak’ta, 2 Kasım günü AKP milletvekilleri, belediye başkanı, il ve ilçe başkanlarıyla buluşmasını ortaya koyar. Devrek’teki görüşmeye, Zonguldak Başsavcısı Hüsnü Hakan Yağız da katılır…” deyip konuyu 6 gün sonra tekrar gündeme getirerek karalama çabalarına girdi.

ÖZEL OLARAK ÇARPITTI

SON.TV, güvenilir kaynaklardan edindiği bilgiye göre, Zonguldak Devrekli olan Başsavcı Yüksel, Zonguldak’a bir aile ziyareti için gitti. Bu ziyaret sırasında tesadüfen milletvekilleri ve belediye başkanlarıyla karşılaştı. Karşılaşma sonrası orada da bir fotoğraf çekimi oldu. Bu durum üzerine Cumhuriyet her zamanki gibi olayı bambaşka bir boyuta taşıdı ve sanki ‘AK Parti’ destekçisi olduğu izlenimi vermeye çalışarak olayı özel olarak çarpıttı!

Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Yüksel Kocaman, bulunduğu makam nedeniyle birçok kişi ve grupların hedefinde olduğu biliniyor. Kocaman için birçok asılsız iddiaların bazı çevrelerce sürekli gündemde tutulmasının başka bir amaca hizmet etmeye yönelik olduğu değerlendiriliyor. Cumhuriyet’in bu haberi bambaşka bir şekilde duyurma çabası ise maksatlı olarak karşılandı. Yüksel Kocaman’a yönelik yapılan ve itibar suikastı olarak değerlendirilen bu haber sonrası medya ve yargı çevrelerince yadırgandı. Cumhuriyet’in bu haberlerle Yüksel Kocaman’ı yıpratarak kimlere hizmet ettiği merak konusu oldu.

ULUDAĞ BUNU İLK KEZ YAPMIYOR!
Geçtiğimiz Eylül ayında Selahattin Demirtaş ile ilgili attığı birkaç tweetinde de Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Yüksel Kocaman’ı hedefine alan Uludağ, bu itibarsızlaştırma algısını ilk kez yapmıyor.

Uludağ, tweetlerinde “İstanbul’daki mahkeme, Selahattin Demirtaş’ın kesinleşmiş 4 yıl 8 aylık cezasının ana davada tutuklu kaldığı süreden mahsup edilmesine karar verdi. Bu kararla tahliyenin önü açıldı. Ancak bu sırada Ankara Başsavcılığı, yeni bir soruşturma açarak Demirtaş’ı tutuklamaya sevk etti” ve “Demirtaş’ı tahliye etmemeye yönelik, hukukun da üzerinde olan ve yargıyı silah olarak kullanan bir irade açıkça ortaya çıktı. Demirtaş savunmalarında “siyasi rehine” olduğunu sıkça vurgulamıştı” ifadelerini kullandı.

Bu ifadelerle Yüksel Kocaman’ı hedef alan ve Demirtaş’ı savunan tweetler atan Uludağ’ın buradaki amacının da Kocaman’a karşı algı oluşturmak olduğu ifade ediliyor. Bu tweetlerde terör uzantılı bir siyasi partinin lideri olan Demirtaş’ı adeta koruduğu görülüyor. Uludağ’ın bu tweetleri okuyanları hayrete düşüyor.

İŞTE O TWEETLER