SON TV

Cumhuriyet Savcısına silahlı saldırının perde arkası! Kol saati sayesinde kurtuldu!

Cumhuriyet Savcısına silahlı saldırının perde arkası! Kol saati sayesinde kurtuldu!

Giresun’da bulunan Tirebolu Adliyesi’nde mübaşirin Cumhuriyet Savcısını vurduğu olayın sebebi ortaya çıktı. Mübaşir Mustafa Koca, adliyede engelli kadrosunda görevli bir kişinin adına çektiği krediyi ödemeyince hakkında soruşturma açıldı.

İfadeye çağırılmak için evine polis gelen mübaşir Koca, silahını alıp adliyeye gitti. Soruşturmayı açan Cumhuriyet Savcısı Yunus Emre Ersoy’a ateş etti. El bileğinden vurulan Cumhuriyet Savcısı Ersoy, kanlar içinde adliyeden kaçmaya çalışırken Koca da peşinen düştü. Savcı Ersoy, bir aracı durdurarak olay yerinden kaçmayı başardı ve hastaneye gitti.

SAATİ SAYESİNDE KURTULDU

Hürriyet’te yer alan habere göre; Ersoy, kolundaki saat sayesinde ölümden döndü. ‘Mağdur-müşteki’ sıfatıyla ifade veren Ersoy olayı şöyle anlattı:

“Öğleden sonra odamda otururken kapım çalınmadan açıldı, içeriye Mustafa Koca girdi. Neden kapıyı çalmadığını sordum. ‘Çaldım, çaldım merak etme’ dedi. Silahı başıma doğrulttu. ‘Geç lan karşıma, öldüreceğim seni’ diyerek küfretti. Ben de ‘Mustafa ne yapıyorsun!’ diyerek kendisini sakinleştirmeye çalıştım. Üzerime doğru geldi, silahın kabzasıyla yüzüme ve kafama vurmaya başladı. Kendimi korumak için ellerimi kafama götürdüm. Bana vurmaya devam ediyordu. Tekrar makam koltuğuma oturdu. Bana ‘Karşıma geç!’ diye bağırıyordu. Ateş edeceğini düşündüğüm için ellerim başımın üzerindeydi, kafamı korumaya çalıştım. Bana bir el ateş etti.”

Bileğimden kanlar fışkırınca vurulduğumu anladım. O esnada müdire H. hanım bağırarak içeri girdi ve çığlık atmaya başladı. Arkamdan ateş edebileceğini düşündüğüm için kaçamamıştım. Müdire H.’nin kapıyı açmasını fırsat bilerek bileğimden kanlar akar halde odamdan hızla çıktım ve koşarak merdivenlere yöneldim. İki kat aşağı indim. Adliyenin çıkış kapısına geldim. Kaçarken arkama baktığımda Mustafa’nın beni takip ettiğini gördüm. Daha çok korkarak adliyenin yanındaki camiye doğru koşmaya başladım.

“KAÇAMASAM BENİ ÖLDÜRECEKTİ”

Camiye girmeyi düşündüm. Ama beni orada sıkıştırıp öldürebilir diye ara yoldan benzinliğe doğru koşmaya başladım. O sırada bir araç geliyordu. Önüne atlayıp durdurdum. ‘Ben savcıyım, yaralandım, beni öldürecekler, lütfen beni hastaneye götürün’ dedim. Beni arabaya aldılar. Arkadaki kadın bileğime tampon yaptı, hastaneye götürdüler. Eğer kaçamamış olsaydım, beni kesinlikle öldürmüş olacaktı.”

“PSİKOLOJİM BOZUK İDDİASI”

Olayın ardından yakalanan Koca ise psikolojik rahatsızlığı olduğunu iddia ettiği ifadesinde şöyle konuştu:

“R.B. benim yakın arkadaşım. Benim için kredi çekti. Toplam 10 bin lira borcum var. Aylık 250 lira şeklinde ödemekteyim. Böyle bir olaydan dolayı polislerin kapıya gelmesi beni rencide etti. Silahımı belime taktım. Eşime veda edip kendimi öldürmek için evden çıktım. Emniyete gidip ifade verdikten sonra kafama sıkacaktım. Sonra aklıma bir senaryo geldi. Savcı Bey, benim idari amirim. Ona gidip durumu anlatayım, onun yanında kafama sıkayım diye düşündüm. Personel kartımı okutarak adliyeye girdim. Doğrudan odasına gittim. Belimden silahı çıkardım. Kâtibin dışarı çıkmasını istedim. Savcı Bey silaha yakındı. Silahı diğer tarafa almak için indirirken kabzası gözüne geldi. Benimle sürtüşünce şoka girdim. Savcıya oturacağı yeri göstermeye çalışıyordum. Elimdeki silaha sarıldı, benimle silah arasında kaldı. Arbedede silah patladı. Polis ekibi direnmeden teslim oldum. Savcıyı vurma niyetim yoktu.”

Cumhuriyet Savcısına silahlı saldırı