SON TV

Cumhuriyet tarihinin en büyük eser kaçakçılığı: 70 bin parça ele geçirildi!

İzmir'in ilçelerinden Menemen merkezli yapılan soruşturma doğrultusunda dev tarihi eser kaçakçılığı operasyonu gerçekleştirildi.

Cumhuriyet tarihinin en büyük eser kaçakçılığı: 70 bin parça ele geçirildi!

İzmir’de Menemen Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlattığı soruşturmada Menemen ve çevresinde kazı ve farklı yöntemlerle elde ettikleri menkul tarihi değerleri yurt dışına kaçırmaya çalışan bir örgüt takibe edildi.

İzmir İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından yürütülen organize çalışma sonucunda Menemen Cumhuriyet Başsavcılığı operasyon emri verdi.

70 BİN ADET ESER!

Merkezi Menemen olan Manisa’nın ilçelerinden Salihli ve Turgutlu’yu da kapsayan yapılan operasyon neticesinde bugüne değin gerçekleştirilen aramalarda yaklaşık 70 bin parça sikke, heykel ve benzeri tarihi eser niteliği taşıyan deliller ve suçtan elde edildiği düşünülen 70 bin dolar ile 11 bin euro ele geçirildi.

İzmir İstihbarat Şube Müdürlüğü’nün de destek verdiği operasyonlarda 7 kişi gözaltına alındı. Eserlerin sayımı ise halen sürüyor.

CUMHURİYET TARİHİNİN EN BÜYÜK TARİHİ ESER OPERASYONU

Operasyonun kapsamında ele geçirilen tarihi eserlerin miktarı ve değerleri dikkate alındığında Cumhuriyet tarihinin en büyük tarihi eser kaçakçılığı operasyonu olduğu bildirildi.

Gözaltına alınan şahısların işlemleri ise devam ediyor.