SON TV

Cumhuriyet yine yargıyı hedef aldı! Fitne ve itibar suikastı iddiası

Cumhuriyet Gazetesi son zamanlarda yargıyı itibarsızlaştırmaya yönelik adeta bir kampanya başlattı. Bu kez hedefte devletçi yapısıyla bilinen Yargıtay 8. Ceza Dairesi Başkanlığı’na adaylığını koyan Abdulkadir Güngören vardı.

Cumhuriyet yine yargıyı hedef aldı! Fitne ve itibar suikastı iddiası

Yargıtay 8. Ceza Dairesi’nde 26 Kasım günü başkanlık seçimi yapılacak. Bu seçimlerde aday olacağı belirlenen Yargıtay Ceza Genel Kurulu üyesi Abdulkadir Güngören hakkında Cumhuriyet Gazetesi’nde itibarsızlaştırmaya yönelik bir haber yayınlandı.

“ERGENEKON SEVİCİ” GÖSTERİLDİ

Cumhuriyet Gazetesi Muhabiri Alican Uludağ imzasıyla yayınlanan haberde, bir yargı mensubu doğrudan hedef alınarak ‘Ergenekon sevici’ gibi lanse edildi.

Son zamanlarda yargıyı itibarsızlaştırmaya ve fitne çıkarmaya yönelik karalama haberlere sıkça imza atan Cumhuriyet Gazetesi’nin bugünkü ‘Bu işte kumpas var’ başlıklı haberinin de bir algı operasyonuna alet olduğu ileri sürüldü. Son dönemde yargı çevrelerinde rahatsızlık yaratan Cumhuriyet Gazetesi haberlerinin içeriğinin genelde yargı içindeki grupları birbirine düşürmeye yönelik olduğu belirtiliyor.

GEÇMİŞTE FETÖ’NÜN HEDEFİ OLDU

‘Ergenekon sevici’ gibi lanse edilmeye çalışılan Yargıtay üyesi Abdulkadir Güngören’in geçmişte HSYK’yı kontrol eden Fetullahçı Terör Örgütü’nce özel olarak hedef alındığı, Güngören’in Başmüfettişlikten alınıp Kartal Adliyesi’ne düz savcı olarak atandığı biliniyor… Cumhuriyet’in bu haberinde de Güngören’in hedef alınması adeta geçmişteki FETÖ’yü akıllara getirdi. 

ABDULKADİR GÜNGÖREN KİMDİR?

SON.TV’nin yargı kaynaklarından edindiği bilgiye göre, görevini başarıyla sürdüren Abdulkadir Güngören muhafazakar kimliğiyle de tanınıyor. Yargı camiası, Güngören’in hiçbir grup içine dahil olmadığını ve devletçi yapıda olduğunu söylüyor. Ancak Cumhuriyet Gazetesi tarafından neden hedef alındığı ise tartışma konusu oldu. Yargı kaynakları, Güngören’in hedef alındığı bu haberin Yargıtay içinde bazı gruplara hizmet edeceğini değerlendiriyor. 

CUMHURİYET’İN AMACI NE?

Peki Cumhuriyet bu haber ile ne yapmaya çalışıyor? Haber dilinde adeta Güngören’in Ergenekon’un savunucusuymuş gibi gösterildiği görülüyor. Geçmişte FETÖ ile hareket etmiş algısı oluşturulmaya çalışılan Güngören’in Yargıtay 8. Ceza Dairesi’nin başkanlığına aday olması birilerinin canını sıkmışa benziyor… Cumhuriyet’in böyle kritik bir zamanda bu tarz psikolojik harekât içeren habere imza atması yargı camiasında manidar bulundu… Yargı çevreleri 8. Ceza Dairesi’nin kritik bir daire olduğunu, bazı grupların Abdulkadir Güngören’in olası başkanlığından büyük rahatsızlık duyduğunu ileri sürüyor.

FETÖ YASADIŞI DİNLEMİŞTİ

Bilindiği gibi FETÖ’cüler tarafından geçtiğimiz yıllarda FETÖ’ye karşı olan HSYK mensupları dinlenmiş, dava dosyasıyla alakası olmadığı halde dinlenenler arasında yargının ve devletin kritik noktalarındaki isimler yer almıştı. Birçok hâkim ve savcı ile milletvekillerinin bulunduğu listede dönemin yasadışı dinlenen isimler arasında HSYK Teftiş Kurulu Başkan Yardımcısı Abdülkadir Güngören de bulunuyordu.

İŞTE O HABER

İşte Cumhuriyet’in itibarsızlaştırmaya yönelik yaptığı o haber:

“Başta Ergenekon, Oda TV kumpasında yer alan hâkim ve savcılar olmak üzere FETÖ’den ihraç edilen birinci sınıf yargı üyelerinin yargılamasını yapan Yargıtay 8. Ceza Dairesi’nde, 26 Kasım’da başkanlık için seçim yapılacak. Ancak başkanlığa tartışma yaratacak bir isim aday oldu. Ergenekon soruşturması sırasında İşçi Partisi’nde (İP) yapılan aramaların hukuka aykırı olduğu iddiasıyla 10 TEM polisi hakkında dava açan dönemin Ankara Savcısı Abbas Özden hakkında başlatılan soruşturmayı yürüten ve ceza isteyen dönemin Adalet Müfettişi, bugünün Yargıtay üyesi Abdulkadir Güngören, “muhafazakâr kanadın” adayı olarak ortaya çıktı. Güngören, başkan seçilirse dün savunduğu Ergenekon soruşturmasında görev alanları bugün yargılamaya kalkacak. 

ERGENEKON’U SAVUNDU!

Cumhuriyet’in ulaştığı bilgilere göre Güngören’in “sicili” tartışma yaratacak nitelikte. Dönemin Ankara Cumhuriyet Savcısı Abbas Özden, İP’de, 2008’de, Ergenekon soruşturması kapsamında yapılan aramaya katılanlar arasında Ankara Terörle Mücadele Şubesi’nin müdür ve amirlerinin de olduğu 10 polis hakkında, “görevi kötüye kullanmak” suçundan dava açtı.

Bugün FETÖ’den hakkında tutuklama kararı olan Adalet Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkan Yardımcısı Selahattin Atalay’ın talimatı üzerine Özden hakkında inceleme başlatıldı. İnceleme için görevlendirilen dönemin Adalet Müfettişi Güngören, 17 Eylül 2010’da hazırladığı raporda, “Özden hakkında soruşturmaya geçilmesini” önerdi. Güngören, raporunda Özden’i, yazdığı iddianame ile “İstanbul mahkemelerinde yürüyen davaları (Ergenekon) etkileme çabası” içinde olmakla ve “tarafsızlığını koruyamamakla” suçlayarak hakkında 2 kez yer değiştirme cezası istedi. Bu ceza, meslekten çıkarılmayı gerektiriyordu. FETÖ’nün etkin olduğu dönemin HSYK Dairesi, Özden’e “kınama” cezası verdi. Telefonla ulaştığımız Abbas Özden, Güngören’in kendisi hakkında yürüttüğü bu soruşturmayı doğruladı. Yargıda Birlik Derneği kurucuları arasında yer alan Özden, FETÖ’nün yargıda etkisizleşmesinin ardından Yargıtay’a seçilmişti.”