SON TV

Cumhuriyet’in köstebeği kim?

Antalya L Tipi cezaevinin güvenlik kamera görüntülerinin dışarı çıkarılması ile ilgili 4 kişi hakkında iddianame düzenlense de Cumhuriyet Gazetesi muhabiri Alican Uludağ’a sızdırılması ile ilgili gizem sürüyor...

Cumhuriyet’in köstebeği kim?

Cumhuriyet Gazetesi’nin 8 Eylül 2019 tarihli nüshasında Alican Uludağ imzalı ‘Esrarengiz ziyaret’ başlıklı bir haber yayınlandı. Bu haberde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bir avukatının Antalya’da görevli bir Başsavcı Vekili ile Antalya L Tipi Cezaevi’ne girerek bir hükümlüyü ziyaret ettikleri ileri sürüldü.

Cumhuriyet Gazetesi, o dönem cezaevlerinden sorumlu Başsavcı Vekilinin avukat ile cezaevine girmesine farklı anlamlar yükleyerek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çevresi ve avukatlarına yönelik algı operasyonu yaptı. Hatta bir süre sonra yine Cumhuriyet Gazetesi’nin internet sitesinde şaşırtıcı şekilde cezaevinin koridorlarına ait güvenlik kameralarından alınmış görüntüler yayınlandı. Görüntülerin yayınlandığı 1 Kasım 2019 tarihli ikinci haberde de Alican Uludağ imzası vardı.

Cumhuriyet Muhabiri Alican Uludağ

Cezaevi güvenlik kamera görüntülerinin Ankara’da yaşayan Cumhuriyet Gazetesi muhabiri Alican Uludağ’a sızdırılması şaşırtıcı bulundu. Antalya Cezaevi’ne ait kamera görüntülerinin yüzlerce kilometre ötedeki Cumhuriyet Muhabirine kim tarafından sızdırıldığı merak konusu olmuştu.

Görüntülerin bir cezaevi çalışanı mı, yoksa görüntüleri elinde bulunduran farklı kişiler tarafından mı sızdırıldığı araştırmaya alındı.

Cumhuriyet Gazetesi’nin 8 Eylül 2019 tarihli haberinde “Cumhuriyet’in ulaştığı Antalya Başsavcılığı’nın soruşturma dosyasına göre…” ifadeleri kullanılıyordu. Belli ki Cumhuriyet Gazetesi’ne hem soruşturma dosyası, hem de güvenlik kamera görüntüleri servis edilmişti…

Cezaevine yapılan ziyaret ile ilgili başlatılan adli soruşturmada takipsizlik kararı verilirken bir de Adalet Bakanlığı Müfettişleri tarafından idari soruşturma yapıldığı öğrenildi. Kamera görüntülerinin idari soruşturma sürdürüldüğü sırada Cumhuriyet’e sızdırılması dikkat çekici bulunmuştu.

Yapılan idari soruşturma ardından görüntülerin Cumhuriyet’e sızdırılması ile ilgili adli sürece geçildi. Yürütülen adli süreç sonucu ise cezaevi ikinci müdürü Z.K., infaz koruma memurları N.K., B.A. ile cezaevindeki görüntüleri kullandığı ileri sürülen şüpheli M.O.A. hakkında iddianame düzenlendi.  

Söz konusu 4 şüpheli hakkında ‘Açıklanması yasaklanan gizli bilgileri temin etme’ suçundan iddianame hazırlandı. Antalya 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nin kabul ettiği iddianameye göre; infaz koruma memuru B.A., aralarında 3 Ekim 2018 tarihinde 11.48- 12.30 saatleri arasındaki 42 dakikalık kamera görüntülerinin de bulunduğu kaydı flaş diske kopyalayarak infaz koruma baş memuru N.A.’ya verdi. N.A. ise bu görüntüleri cezaevi müdür yardımcısı Z.K. ile işbirliği yaparak dışarıdan birisi olan M.O.A.’ya iletti.

İddianamede B.A’nın görüntüleri infaz koruma baş memuru N.A.’nın isteği üzerine aldığını kabul ettiği de yer aldı. İddianamede HTS kayıtları incelemesinde M.O.A. ile N.A arasında olay günü ve öncesine ait 106 görüşme, yine M.O.A.’nın Z.K arasında ise 34 görüşme kaydı olduğu vurgulandı. İlk duruşma 12 Aralık’ta yapılacak. İddianamede savcı, N.K., B.A. ve Z.K hakkında Türk Ceza Kanunu’nun 336/1- 53/1 maddeleri, M.O.A hakkında ise 334/1, 53/1, 58/1 maddeleri uyarınca cezalandırılmaları talep ediliyor.

Söz konusu iddianamede, görüntülerin infaz koruma görevlileri ile irtibatlı bir sivil tarafından elde edildiği anlatılsa da Alican Uludağ’a kim tarafından ulaştırıldığına ilişkin bilgi bulunmuyor… Uludağ’ın Ankara’daki kaynaklarından görüntüleri temin ettiği sanılıyor… 

 

ETİKETLER: