SON TV

Cumhuriyet’ten HSK provokasyonu

Cumhuriyet’ten HSK provokasyonu

Cumhuriyet Gazetesi, yaklaşan HSK üye seçimleri öncesi AK Parti, Chp ve İyi parti arasında adayların belirlenmesi sürecinde uzlaşı için ön görüşmelerin başlaması üzerine provokasyona girişti. Gazete, “TBMM’deki HSK seçiminde iktidardan Millet İttifakı’nı bölme girişimi” başlıklı haberle birlikte taraflar arasında olumlu ilerleyen süreci baltalamak için düğmeye bastı. Her fırsatta demokrasi kültürünün olmazsa olmazlarından olan ‘uzlaşı’ kültürünün Türkiye’de var olmadığıyla ilgili eleştirel haberlere yer veren Cumhuriyet haberinde, “HSK seçimde ‘uzlaşma’ görüntülü tuzağa Chp ve İyi Parti düşmedi” diyerek uzlaşmayı ‘tuzak’ olarak nitelendirdi.

HSK üye seçimleri öncesi AK Parti, Chp ve İyi parti arasındaki adayların belirlenebilmesi için başlayan karşılıklı görüşmeler Cumhuriyet Gazetesi’ni paniğe sevk etti. Gazete bugünkü manşetinden olumlu ilerleyen taraflar arasındaki aday belirlenme sürecini baltalayabilmek için, taraflar arasında anlaşmazlık olduğu iddiasında bulundu.

UZLAŞMAYA TUZAK DEDİLER

550 milletvekiline sahip TBMM’nin HSK’ya üye seçiminde uzlaşma ihtimali Cumhuriyet’i paniğe sevk etti. Her fırsatta demokrasi kültürünün olmazsa olmazlarından olan ‘uzlaşı’ kültürünün Türkiye’de var olmadığıyla ilgili eleştirel haberlere yer veren Cumhuriyet haberinde, “HSK seçimde ‘uzlaşma’ görüntülü tuzağa CHP ve İyi Parti düşmedi” diyerek uzlaşmayı ‘tuzak’ olarak nitelendirdi.

Haberde, AK Parti’nin, HSK üye seçimi için önce İyi Parti’ye, “7 üyeden 2’sini size verelim, siz de bize TBMM Karma Komisyonu’nda destek verin” önerisini götürdüğü öne sürüldü. Gazetenin olası uzlaşmayı baltalamaya çalıştığı haberde, İyi Parti’nin bu öneriye, “Chp’nin olmadığı yerde biz olmayız” karşılığını verdiği, ardından aynı öneriyi Chp’ye götürdüğü buradan da benzer nitelikte bir cevap aldığı öne sürüldü.

GÖRÜŞMELER OLUMLU

SON TV’nin ulaştığı kaynaklar ise Cumhuriyet’in öne sürdüğü iddiaların tam tersi yönünde. Edinilen bilgilere göre, AK Parti, CHP ve İyi Parti arasında başlayan ön görüşmelerde uzlaşma sağlanması bekleniyor.

7 HAZİRAN’DA SONA ERECEK

Anayasa gereği Hakimler Savcılar Kuruluna (HSK) üye seçimi süreci resmen başladı. HSK’nın başkanı Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ile doğal üyesi Adalet Bakan Yardımcısı Hasan Yılmaz haricindeki 11 üyesinin görev süresi 7 Haziran’da sona erecek.

2025’E KADAR GÖREV YAPACAKLAR

Başkan Recep Tayyip Erdoğan tarafından ilk derece mahkemelerinden 3’ü Adli, 1’i İdari olmak üzere toplam 4 hakim ve savcı seçilecek. İdari yargıdan gelen üye doğrudan HSK 1. Daire’nin doğal üyesi olacak. 7 üye ise TBMM tarafından seçilecek. Seçilen üyeler 2025’yılına kadar görev yapacak.

118 BAŞVURU YAPILDI

HSK seçimi için TBMM’ye 22 Nisan’da başvurular tamamlandı. Yargıtay’dan 51, Danıştay’dan 10, avukatlardan 43, öğretim üyelerinden 14 olmak üzere toplam 118 aday adayı rekor başvuruda bulundu. HSK üyelerinin 7 Haziran’da görev süreleri sona erecek. Kanun gereği yeni atanacak olan üyelerin de 7 Mayıs’a kadar isimlerinin siyasi partiler tarafından mecliste belirlenmesi gerekiyor.

İLK KEZ UYUM İÇİNDE ÇALIŞILIYOR

Ne AK Parti ve MHP ne de muhalefetin tek başına karma komisyon ve genel kurul ’da HSK üyelerini belirleyecek milletvekili çoğunluğu bulunmuyor. İktidar ve muhalefet arasında ilk kez uyum içerisinde çalışma yürütülüyor