SON TV

Danıştay üye seçimiyle ilgili flaş gelişme.. O bakan yardımcısı mı seçilecek ?

Danıştay’da 12 yıllık görev süresi sona eren veya emekliye ayrılan 8 üyenin yerine 4 yeni üye seçilecek. Danıştay’a 3 üye Hakimler ve Savcılar Kurulu, diğer 1 üye ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından seçilecek. Danıştay’a Başkan Erdoğan tarafından seçilecek üye ile ilgili kulislere bomba gibi düşen isme SONTV ulaştı.

Danıştay üye seçimiyle ilgili flaş gelişme.. O bakan yardımcısı mı seçilecek ?

Hakimler ve Savcılar Kurulu ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Danıştay’da görev süresi sona eren veya emekli olan 8 yüksek yargı mensubunun yerine yeni üye belirleyecek. Danıştay’a 3 üye Hakimler ve Savcılar Kurulu, diğer 1 üye ise Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından belirlenecek. 

DANIŞTAY’DA 8 ÜYENİN GÖREVİ SONA ERDİ
Danıştay Başkanlığı, 12 yıllık görev süresi sona eren veya emekli olan 8 üyeyi Cumhurbaşkanlığına ve Adalet Bakanlığına bildirdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 1, Hakimler ve Savcılar Kurulu’nun ise 3 kişiyi bu ay sonuna kadar Danıştay’da boş bulunan üye kadrosuna seçeceği öğrenildi. 

3 ÜYE HSK, 1 ÜYE CUMHURBAŞKANI TARAFINDAN BELİRLENECEK
Danıştay’da boşalan üyeliklerin 4’te 3’ü idari yargı hakim ve savcılığından, dörtte biri ise diğer görevliler arasından seçilirken; idari yargı hakim ve savcıları Hakimler ve Savcılar Kurulu, diğer üye ise Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından belirleniyor.

SONTV KULİSLERDE KONUŞULAN O İSME ULAŞTI

SONTV, Danıştay üyeliği için Başkan Recep Tayyip Erdoğan tarafından seçileceği kulislerde konuşulan isme ulaştı. Kulislerde konuşulanlar göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Danıştay’a atayacağı ismin Adalet Bakan yardımcısı olarak görev yapan Uğurhan Kuş olduğu belirtildi.

UĞURHAN KUŞ KİMDİR ?

1973 yılında Sivas’ta doğan Uğurhan Kuş, 1997 yılında Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu.Cumhuriyet Savcısı ve Cumhuriyet Başsavcısı olarak çeşitli il ve ilçelerde görev yapan Kuş, Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı görevini yürütmekteyken 08.07.2019 tarihinde Adalet Bakanlığı Bakan Yardımcısı olarak atandı. Uğurhan Kuş, evli ve üç çocuk babasıdır