SON TV

Danıştay ve Yargıtay’a yeni üyeler belirlenecek

Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK), Yargıtay ve Danıştay’da emekli olan yüksek yargı mensuplarının yerine üye belirleyecek. Yargıtay’da 17, Danıştay’da ise 12 üyenin emekli olduğu ya da görev sürelerinin sona erdiği öğrenildi. Danıştay’a 6 üye Hakimler ve Savcılar Kurulu, diğer 2 üye ise Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından belirlenecek.

Danıştay ve Yargıtay’a yeni üyeler belirlenecek

Yargıtay ve Danıştay’ın üyelik kadrosunda oluşan boşluk nedeniyle yılsonuna kadar boş kadrolara üye seçilecek.

YARGITAY’DA 17 ÜYE EMEKLİ OLUYOR

Yargıtay Başkanlığı, 17 üyenin çeşitli nedenlerle emekliliğe ayrılmasıyla Adalet Bakanlığı’na bildirdi. Hakimler ve Savcılar Kurulu da, ceza ve hukuk dairelerindeki boşalan üyeliklerin yerine yeni üyelerin belirlenmesi için çalışmalarına başladı.

 

DANIŞTAY’DA 12 ÜYENİN GÖREVİ SONA ERDİ

Danıştay Başkanlığı, 12 yıllık görev süresi sona eren veya emekli olan 12 üyeyi Cumhurbaşkanlığına ve Adalet Bakanlığına bildirdi. Danıştay’da 4 üyelik kadrosunun daha boşalması durumunda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2, Hakimler ve Savcılar Kurulu’nun ise 6 kişiyi bu yıl sonuna kadar Danıştay’da boş bulunan üye kadrosuna seçeceği öğrenildi.

 

6 ÜYE HSK, 2 ÜYE CUMHURBAŞKANI TARAFINDAN BELİRLENECEK

Danıştay’da boşalan üyeliklerin 4’te 3’ü idari yargı hakim ve savcılığından, dörtte biri ise diğer görevliler arasından seçilirken; idari yargı hakim ve savcıları Hakimler ve Savcılar Kurulu, diğer üye ise Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından belirleniyor. Hakimler ve Savcılar Kurulu tarafından Danıştay üyeliğine seçilen ve görev süresi sona erenler, Hakimler ve Savcılar Kurulu tarafından idari yargıda sınıf ve derecelerine uygun bir göreve atanırken, Cumhurbaşkanı tarafından Danıştay üyeliğine seçilip idari yargıda bir göreve atanmak için talepte bulunmayanlar, Cumhurbaşkanlığına bildiriliyor.

SABAH