SON TV

Danıştay’dan YSK üyeliğine seçilen isimler belli oldu!

Danıştay'dan Yüksek Seçim Kurulu üyeliğine seçilen isimler belli oldu! Sabah ve öğlen yapılan oturumlarda 3 isim Danıştay'dan üyeliğe seçildi.

Danıştay’dan YSK üyeliğine seçilen isimler belli oldu!

Günlerdir heyecanla beklenen seçim sürecinde son dakika gelişmesi yaşandı. Danıştay’dan Yüksek Seçim Kurulu (YSK)’na 3 üye belirlenmesi için yapılan seçimler tamamlandı. Bu haliyle YSK üyeliğine seçilen isimler belli oldu.

Danıştay’dan YSK’ya seçilen isimler şu şekilde: Ali Ürker, Battal Öğüt ve Ekrem Özübek…

Danıştay Büyük Genel Kurulu’nca, Görev süreleri dolan YSK Başkanı Sadi Güven ile 5 üyenin yerine 3 üye belirlenmesi için yapılan ve 16 Ocak’ta başlayan seçimlerde flaş bir gelişme yaşandı.

Bu sabah gerçekleştirilen oturumda üye tam sayısının salt çoğunluğuyla YSK üyeliğine Ali Ürker ve Battal Öğüt seçildi.

Bu iki ismin ardından öğleden sonraki oturum gerçekleştirildi. Bu oturumda da adaylardan Ekrem Özübek yeterli oyu alarak 3. üye olarak seçilmiş oldu.

Diğer adaylar Hasan Önal ve Bilge Apaydın yeterli oyu alamadı. Bilindiği gibi dün de Adil Memiş adaylıktan çekilmişti.

YARGITAY’DAKİ SEÇİMLERDE NELER OLUYOR?

Yargıtay’dan 3 üyenin belirlenmesi için yapılan seçimlerde de Ahmet Yener ve Mahmut Akgün, YSK üyeliğine seçilmişti. Yargıtay’dan bir üyenin daha belirlenmesi için seçimlere yarın devam edileceği öğrenildi. YSK’da Yargıtay üyeliğinden seçilen Başkan Sadi Güven, Faruk Kaymak ve Refik Eğri’nin, Danıştay kontenjanından seçilen üyeler Zeki Yiğit, İlhan Hanağası ve Nakiddin Buğday’ın görev süreleri yarın dolacak.

Yeni üyeler, 24 Ocak’ta göreve başlayacak. Kurul, seçilen yeni üyeleriyle toplanarak kendi aralarından salt çoğunluk ve gizli oyla başkan belirleyecek.

Ayrıca Yargıtay’dan YSK’ya seçilecek 3. üye için yarın yeniden seçim yapılacak. Ali Karaıslı ile Orhan Usta’nın yarışacağı seçimlerde Usta’nın ipi göğüslemesine kesin gözüyle bakılıyor.

5/5 (2 Reviews)
ETİKETLER: