SON TV

Darbe girişimine ‘kurgu’ diyen polisi hakim serbest bıraktı

Türkiye 15 Temmuz şehitlerini 6. yıldönümünde anarken Muğla'da akıllara durgunluk veren skandallar zinciri yaşandı. Dalaman Havalimanında görevli polisleri taşıyan serviste bir polis memuru, 15 Temmuz'un kurgu olduğunu belirterek "15 Temmuz'u kendileri yaptılar" gibi skandal cümleler kullandı.

Darbe girişimine ‘kurgu’ diyen polisi hakim serbest bıraktı

Muğla Dalaman Havalimanı Şube Müdürlüğünde görevli gece çalışan polis memurları mesai bitiminde servise bindi. Polis memuru Kadir Özçelik “son zamanlarda havalimanı içerisinde 15 Temmuz ile ilgili anonslar yapılmaya başlandı. Herhalde bize 23 Nisan, 30 Ağustos gibi bayramları unutturmaya çalışıyorlar” dedi. Bu sözleri duyan servis aracının şoförü polis memuru Alaattin Karslı ise “23 Nisan’da ve 30 Ağustos’ta nasıl bedel ödendiyse, 15 Temmuz’da da bedeller ödendi. Niye unutulsun o da bayram olarak kutlanır” diye cevap verdi.

FETÖCÜLERİN İHANETİNİ UNUTTU
Bu konuşmalar devam ederken, servisteki polislerden Hasan Dönmez “daha düne kadar birlikteydiler. Önlerinde el pençe durup ağlıyorlardı. 15 Temmuz’u kendileri yaptılar, kendileri yarattılar. İki çizik atıp bayram yaptılar” dedi. Bu sözler üzerine Alaattin Karslı sinirlendi. Karslı Hasan Dönmez’e “terbiyesiz herif. Sen nasıl konuşuyorsun. Ablamın kocası 15 Temmuz şehidi, çocukları ise 15 Temmuz gazisidir. Bu ülke çok sayıda şehit verdi. Kimisinin kafası koptu, kimisinin üzerinden tank geçti. Şehit oldular, bir sürü yaralımız var. Sen nasıl buna kendileri yarattılar, kendileri yaptılar dersin. 15 Temmuz hakkında nasıl böyle konuşursun” diyerek tepki gösterdi.

4 POLİS MEMURU DA TANIK OLDU
Polis memuru Alaattin Karslı daha sonra Muğla Dalaman Havalimanı Şube Müdürlüğü suç önleme ve soruşturma bürosuna giderek iki polis memuru hakkında şikayetçi oldu. Serviste bulunan 4 polis memuru da ifade vererek yaşananları anlattı. Muğla Ortaca nöbetçi Cumhuriyet Savcısına olay bildirildikten sonra şüpheliler Kadir Özçelik ile Hasan Dönmez hakkında “terör örgütü propagandası yapmak” ve “Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, Devletin kurum ve organlarını aşağılama” suçlarından soruşturma başlatıldı. Hasan Dönmez’in gözaltına alınmasının ardından nöbetçi Cumhuriyet Savcısı polis memurlarının evlerinde yapılan arama sonrasında, dijitallerin incelenmesi talimatını verdi.

EVDEKİ DELİLLERE HAKİM ENGELİ
Cumhuriyet Savcılığının verdiği arama el koyma kararının ardından Hasan Dönmez’in evinde yapılan aramada içerisinde suç unsuru bulunabilecek USB bellek, dizüstü bilgisayar, ve cep telefonuna el konuldu. Cumhuriyet Savcılığı, el konulan dijital materyallerin üzerinde bulunan ve silinmiş olan mesaj video ve fotoğrafların çıkarılarak tespiti ile bilgisayar ve telefonda inceleme yapılmasına, kayıtların çözülerek metin haline getirilmesini istedi, Cumhuriyet Savcısının bu talebini değerlendiren Ortaca Sulh Ceza Hakimi, suçun niteliğine göre el konulması talep edilen eşyaların delil niteliğinde olmadığını, el koyma tedbirinin orantılılık ilkesine aykırı olacağından talebi reddetti.

İKİ POLİSE ADLI KONTROLÜ GEREK GÖRMEDİ
Polis memuru Kadir Özçelik gözaltına alındıktan sonra “Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme” Hasan Dönmez ise “terör örgütü propagandası yapmak” suçundan adli kontrol talebi ile Cumhuriyet Savcısı tarafından nöbetçi sulh ceza hakimliğine sevk edildi. Ortaca Nöbetçi Sulh Ceza Hakimi Z. S. iki polis memurunu adli kontrole gerek görmeden serbest bıraktı.

Hakim Z.S., ret gerekçesinde ise “her ne kadar şüpheliler hakkında adli kontrol altına alınması talep edilmişse de şüpheliler Hasan Dönmez ve Kadir Özçelik hakkında, tutuklanma nedenlerinden herhangi birinin bulunmaması, delillerin büyük ölçüde toplanmış olması, şüphelilere atılı suçun alt ve üst haddi Türk Ceza Kanunun taksir maddesinin uygulanması ihtimali nazara alınarak serbest bırakılmasına karar verilmiştir” dedi.

KAYNAK : SABAH