SON TV

Darbeci General Mehmet Partigöç, Emniyet İstihbarat Dairesi’ni teslim alacakmış!

15 Temmuz kanlı darbe girişimi gecesi Emniyet İstihbarat Daire Başkanlığı'nı teslim alacak ismin darbeci general Mehmet Partigöç olduğu belirlendi.

Darbeci General Mehmet Partigöç, Emniyet İstihbarat Dairesi’ni teslim alacakmış!

Fethullahçı Terör Örgütü’nün Emniyet İstihbarat Dairesi’ndeki yapılanmasına ilişkin iddianameden ilginç bir ayrıntı çıktı.

O İSİM PARTİGÖÇ ÇIKTI

15 Temmuz kanlı darbe girişimi gecesi Emniyet İstihbarat Daire Başkanlığı’nı teslim alacak ismin, sözde ‘Yurtta Sulh Konseyi’ bildirisinde imzası olan Genelkurmay Plan ve Yönetim Dairesi eski Başkanı Tuğgeneral Mehmet Partigöç olduğu belirlendi.

ZEKİ TAŞKIN  İFADE VERDİ

Ankara Başsavcılığı, 15 Temmuz gecesi darbe girişimi devam ederken İstihbarat Daire Başkanlığı’na giderek koltuklarını devralmaya çalıştıkları sırada yakalanan eski Emniyet Müdürleri hakkında dava açtı. İddianamede, şüphelilerden eski istihbaratçı Emniyet Müdürü Zeki Taşkın’ın da ifadesine yer verildi.

15 Temmuz akşamı eski emniyet müdürü Lokman Kırcılı’nın kendisini arayarak, ‘Darbe oluyor, bizi alabilir misin, Yıldız’a gideceğiz’ demesi üzerine Kırcılı, Aktepe ve beraberindekileri aracıyla aldığını aktaran Taşkın şöyle dedi: ‘’Kırcılı, ‘Darbe başarıya ulaşacak, rahat olun, irtibatta olduğumuz bir generalimiz var. Asker gelecek, kapıları alacak birkaç silah atışından sonra İDB’dekiler silahlarını teslim edecek, karşı çıkan olur ama asker olayı halledilecek’ dedi. Gürsel Aktepe de Lokman’ın söylediklerini destekledi”

GENERAL MEHMET PARTİGÖÇ…

Taşkın’ın ifadesindeki o generalin kim olduğu ise Gürsel Aktepe’nin ifadesi ve incelenen tabletinden anlaşıldı. İfadesinde, İstihbarat Dairesi eski Başkan Yardımcılarından Timur Tecer’in, darbe günü Mehmet isimli general ile irtibata geçilmesini istediğini söyleyen Aktepe’ye, tablet bilgisayarındaki yazışmalarından 15 Temmuz saat 23.09’da ‘General Mehmet Partigöç tel 530 66204..’ şeklinde mesaj geldiği belirlendi.

KOD ADI ARİF

İddianamede, şüphelilerin geliştirdikleri yazılımlar aracılığıyla istihbarı bilgileri örgüte aktardığı, emniyet istihbarattaki bilgisayar mühendislerinden sorumlu kişinin “Akif” kod adlı Mustafa Koçyiğit olduğu, Koçyiğit’in FETÖ elebaşı Fethullah Gülen ile direkt irtibatlı çalıştığı, aldığı emirleri altında bulunan mühendislere örgütün kriptolu yazışmalar için kullandığı “Eagle” isimli program aracılığıyla ilettiği kaydedildi.

“AKİF TALEPTE BULUNUR, BEN DE YERİNE GETİRİRDİM”

İddianamede 15 Temmuz darbe girişiminin ardından tutuklanan ve ceza evinde intihar ederek hayatına son veren mühendislerden Burak Açıkalın’ın ifadesine de yer verildi. Açıkalın ifadesinde, şunları söyledi: “Benden istenilen talepleri bilgisayardan sorgulayıp bilgilere ulaştığımda normalde İstihbarat Daire Başkanlığı bilgisayarlarında flaş bellek, hard disk takmamız mümkün değildir ancak bilgisayar mühendisi olduğum için Linux işletim sistemi sayesinde almış olduğum bilgileri flaş bellekle alıp, başka bir bilgisayara takarak Tango’ya aktararak gönderiyordum. Aklınıza gelebilecek tüm bilgileri. Bana sorulanlar arasında siyasetçiler, sanatçılar, yani akla gelebilecek tüm kişiler. Bağlı olduğum ‘Akif’ kod isimli şahıs benden talepte bulunur, ben de talepleri yerine getirdikten sonra kullanmış olduğum ‘Tango’ programı ile kendisine gönderiyordum”

İddianamede, 2016 yılında yaklaşık 50 milyon vatandaşın kimlik bilgilerinin internete sızdırılmasına ilişkin ilginç bir tespit de yapıldı. İDB’de mühendis olan şüphelilerden Nazmi Mert’ten ele geçirilen 8 cigabaytlık bir flaş bellekte, “mernis” adı altındaki bir veri tabanında 49 milyon 611 bin 833 satırdan oluşan ve yaklaşık 49 milyon kişinin Merkezi Nüfus İdaresi (MERNİS) kayıtlarındaki bilgilerinin bulunduğu anlatıldı. Şüpheli Mert’ten ele geçirilenler diğer flaş belleklerde de örgüt elebaşı Fethullah Gülen’e ait çok sayıda sohbet videosunun yanında, üst aramasından da 1 ABD doları bulunduğu, ayrıca şüphelinin ByLock kullanıcısı olduğu ifade edildi.