SON TV

Deksametazon nedir?

Ağır koronavirüs hastalarında etki gösteren bir ilaç Oxford Üniversitesi'nde test edildi. İlacın, kolay ulaşılabilen ve düşük maliyetli Deksametazon olduğu açıklandı. Deksametazon nedir?

Deksametazon nedir?

İngiltere üniversitelerinden Oxford’da koronavirüs üzerine yapılan araştırmalarda düşük maliyetli ve kolay bulunabilen bir ilaç test edildi.

Üniversite araştırma ile ilgili bir yazı yayımladı. Oxford, ilacın tedavi gören ve ciddi solunum komplikasyonları yaşayan hastalarda ölüm oranını azalttığını belirtti. Söz konusu ilacın adının Deksametazon olduğu öğrenildi.

Deksametazon nedir?

Tüm dünyayı etkileyen koronavirüs tedavisinde kullanılmak üzere test edilen Deksametazon, ağır solunum yolu komplikasyonları gösteren hastaların ölüm oranını düşüş sağladığı saptandı.

Bir tür kortikosteroid ilacı olan Deksametazon; romatizmal problemler, bazı cilt hastalıkları, şiddetli alerji, astım, kronik obstrüktif akciğer hastalığı, krup, beyin şişmesi, oftalmik cerrahiye takiben oküler ağrı ve tüberküloz gibi birçok hastalığın tedavisinde kullanılıyor.

Ağız yoluyla alınabildiği gibi kas içine enjeksiyon olarak veya intravenöz olarak da hastaya verilebiliyor. Deksametazon verilen hastalarda sıklıkla 1 gün içinde etki görüldüğü ve 3 gün etkisini sürdürdüğü belirtiliyor. Uzun süreli kullanımda pamukçuk, kemik kaybı, katarakt, kolay morarma veya kas zayıflığına sebep olduğu konusunda da uyarılar var.

Anti-enflamatuar ve immünsüpresan etkilerine sahip Deksametazon 1957’de üretildikten 4 yıl sonra tıbbi kullanımına onay verildi.

ABD’de 1 aylık bir ilacın maliyetinin ortalama 25 Amerikan dolarından az olduğu belirtildi. Erken doğum tedavisi için kullanıldığı Hindistan’da ise yaklaşık 0,5 Amerikan dolarıdır. Dünyanın birçok yerinde bulunabilen Deksametazon’un 2016’da, 1 milyondan fazla reçete edildiği ABD’de en çok reçete edilen 259. ilaç olduğu belirtiliyor.

CORONAVİRÜSTE NE KADAR ETKİLİ?

Oxford Üniversitesi Geri Kazanım Denemesi 16 Haziran 2020’de ilacın ventiletördeki koronavirüs hastalarında ölüm oranını yüzde 35, oksijene bağlı koronavirüs hastalarında ölümlerin yüzde 20 önlenebileceğini bildirdi. Solunum desteğine ihtiyaç duymayan hastalarda ise bir etkisi gözlemlenmedi.