SON TV

Demir Yumruk’tan bir hakim daha çıktı

Demir-çelik fiyatlarını manipüle eden, 105 milyar liralık sahte faturayla kamuyu 25 milyar zarara uğratan 3 suç örgütüne yönelik Demir Yumruk operasyonundan SABAH'ın gündeme taşıdığı kadın hâkim skandalının ardından bir hakim vakası daha çıktı. Sakarya Vergi Mahkemesi üyesi Mehmet Oflaz, suç örgütünün 3 liderinden biri olan Hüseyin Eryılmaz ile mesajlarına ulaşılınca görevden uzaklaştırıldı.

Demir Yumruk’tan bir hakim daha çıktı

Erol Evcil (Erol Eşrefoğlu), Hüseyin Eryılmaz ve Melih Karabacak’ın lideri olduğu 3 suç örgütüne yönelik soruşturmada örgüt lideri olarak tutuklanan Hüseyin Eryılmaz’ın telefon incelemesinde, İskenderun İcra Mahkemesi Hâkimi Cangül Sazak ile ilişki yaşadığı ortaya çıkmıştı. Sazak’ın Eryılmaz’ın İskenderun’daki davalarını takip ettiği, onun istediği şekilde İcra Mahkemelerinde kararlar çıktığı, bu kararlarında Hüseyin Eryılmaz’a “Hepsi senin için aşkım” mesajlarıyla iletildiği ortaya çıkmıştı. HSK Teftiş Kurulu Başkanlığı’nın raporda, kadın hakim İbrahim isimli avukatıyla da sık sık görüşmeler yaptığı, bir demir çelik fabrikasıyla ilgili davayla ilgili Eryılmaz’a “Bu sefer Ziraat Bankası satış durdurma istemiş, İbrahim’e gönderdim. Problem yok, ilgileniyorum. Geçen seferki gibi hallediyorum bilgin olsun, merak etme” yazdığı belirtildi.

Raporda, Hüseyin Eryılmaz’ın dosyalar karara çıkmadan kendisine bilgi vermesini istediği hâkimin bu kapsamda bilgiler verdiği, Eryılmaz’ın bir arsayı satın alabilmesi için bozulmasını istediği Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesine ait bir dosya bilgisi paylaşması sonrasında ise hakim Sazak’ın bir iki arkadaşı olduğunu bildirerek ilgileneceğini söylediği belirtildi. 3 aylığına açığa alınan hakimle ilgili HSK ihraç edilip edilmeyeceğini de görüşecek.

Öte yandan Hüseyin Eryılmaz’ın yargıyla olan içli dışlı ilişkisinin Cangül Sazak ile sınırlı kalmadığı belirlendi. HSK, benzer gerekçeler nedeniyle Sakarya Vergi Mahkemesi Üyesi Mehmet Oflaz’ı da açığa aldı. Mehmet Oflaz’ın Eryılmaz’ın Kayseri’de açtığı anlaşılan davanın takibini yaptığı, Eryılmaz’a İstanbul Kanlıca’da bir arsa paylaşarak 500 milyon lira karşılığı paylaştığı lokasyonu alınması gerektiğini bildirdiği, sonraki mesajında ise Kanlıca’da olduğu belirtilen arsanın emsal bilgilerini paylaşarak komisyon dâhil 400 milyon liraya bitirilebileceğini söylediği ortaya çıktı.

İLK DERECE VE YÜKSEK YARGIDAKİ HAKİM VE SAVCILARA “HATAY KOLİSİ”

Mehmet Oflazı’ın ilk derece ve yüksek yargıda olduğu değerlendirilen çok sayıda hâkime “hatay kolisi” adı altında posta gönderimi için isim, adres ve telefon bilgilerini Hüseyin Eryılmaz ile paylaştığı paketlerin ilgililere gönderildiği aynı zamanda hakimin eşi ve çocuklarına uçak biletini de Eryılmaz’a aldırdığı tespit edildi. Hüseyin Eryılmaz’ın aile dostu olduğunu belirttiği bir dosya bilgisi paylaşımı sonrası, bir IBAN ve isim bilgisine 100 bin lira gönderildiği tespit edildi. Kayseri ve Ankara’daki mahkemelere ait dosyaların takibini yapan Oflaz’ın devam eden birçok dava hakkında Hüseyin Eryılmaz’ın istediği şekilde karar alınmasını sağlayarak maddi menfaat temin ettiği belirtildi.

KAYNAK : SABAH