SON TV

DİB sınavı belgesi! Diyanet İşleri sınav giriş belgesi alma ve Diyanet Mesleki Bilgiler Sınavı 2019

Diyanet İşleri sınav giriş belgesi alma ekranı haberimizde. Diyanet İşleri Başkanlığı Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı ne zaman, saat kaçta yapılacak? Binlerce adayın merakla beklediği DİB sınav giriş yerleri ÖSYM'nin resmi sitesinde adayların kullanımına açıldı. Adaylar ösym ais aracılığıyla DİB - MBSTS sınav yeri sorgulama, sınav giriş belgesi alma işlemlerini yapabilirler. işte detaylar...

DİB sınavı belgesi! Diyanet İşleri sınav giriş belgesi alma ve Diyanet Mesleki Bilgiler Sınavı 2019

DİB – MBSTS sınav yerleri belli oldu mu? Diyanet İşleri Başkanlığı Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı için geri sayım başladı. Adaylar ÖSYM sitesi üzerinden kişisel panellerine girerek DİB sınav giriş yerlerini öğrenip, sınav giriş belgelerini alabilirler. ÖSYM, sınav girişi esnasında kimlik kartları ve sınav giriş belgelerini mutlaka yanında bulundurmaları gerektiği konusunda adayları uyardı. İşte DİB – MBSTS sınav giriş yerleri ve detayları.

DİB – MBSTS SINAV GİRİŞ BELGESİ SORGULAMA EKRANI

Adyalar yukarıdaki bağlantıya tıklayarak Diyanet İşleri Başkanlığı Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı’na giriş belgelerini alabilirler. Sınav öncesinde sınav giriş belgesi mutlaka adayların yanına olmalı. ÖSYM sınav giriş belgesi ve sınav giriş saati konusunda tekrar uyarılarda bulundu.

13 Nisan 2019 tarihinde 14.45’te uygulanacak olan Diyanet İşleri Başkanlığı Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı (2019-DİB-MBSTS) için adaylar, saat 14.30’dan sonra sınav binalarına alınmayacaktır.

DİB MBSTS SINAVI NEDİR? KİMLER NE İÇİN GİRER?

DİB MBSTS sınavı nedir, niçin yapılır? Kimler bu sınava hangi amaçla girer? Diyanet İşleri Başkanlığı Personeli olan herkez sözleşmeli yada kadrolu olması fark etmez MBSTS ye girebilir.

MBSTS sınavına niçin girilir?

Diyanet İşleri Başkanlığı ilgili mevzuatı uyarınca;

1. Cami görevlilerinin görev yeri değişikliği,

2. Başkanlığımız personelinden başka unvanlarda görev yapmakta iken Kur’an kursu öğreticisi, imam-hatip veya müezzin-kayyım unvanlarına müktesebi olanların naklen, müktesebi olmayanların ilk defa naklen atanmaları,

3. Kariyer unvanları basamaklarında yükselmeler,

4. Yurtdışı ile hac ve umre hizmetlerinde (hac ve umre hizmetleri için Müftü, Vaiz ve Eğitim Görevlileri hariç) din görevlisi görevlendirmeleri, için Başkanlıkça yapılacak sınavlara katılmak isteyenlerin Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavından (MBSTS) Başkanlıkça belirlenen puanı almaları şarttır.

Diyanet İşleri Başkanlığı Sınav Yönetmeliğinin 6 ncı maddesinin 1 inici fıkrasında “Görevlilerin bilgi seviyelerini ölçmek ve mesleki bakımdan göreve iyi şekilde hazır bulunmalarını sağlamak amacıyla yılda bir Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı (MBSTS) yapılabilir. Bu sınav Başkanlıkça yapılabileceği gibi başka kamu kurum veya kuruluşlarına da yaptırılabilir. Sınavın yeri ve zamanı ile sınavda sorulacak sorular Başkanlıkça belirlenir ve sınavı yapacak kuruma bildirilir. Başkanlıkça gerekli görülmesi halinde sınav soruları ÖSYM’ye veya üniversitelere de hazırlatılabilir.” hükmü yer almaktadır.

Bu itibarla, Başkanlığımız ile Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) arasında imzalanan protokol uyarınca 2015 yılından itibaren MBSTS, ÖSYM tarafından yapılacaktır.

Sınavın organizasyonu, sınavın uygulanması ve sınav sorularının hazırlanması tamamen ÖSYM’nin sorumluluğunda gerçekleştirilecektir.

BAŞVURU ŞARTLARI

Diyanet tarafından Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı ile ilgili olarak yapılan açıklamada, “Diyanet İşleri Başkanlığı personeli (kadrolu ve sözleşmeli) bu sınava başvurabilecektir.” ifadeleri yer almaktadır. Buna göre bir yıl içinde görevde yükselmek isteyen, yurtdışına veya hacca görevli olarak gitmek isteyen veya bulunduğu camiden başka bir camiye nakil sınavı ile gitmek isteyenler bu sınava girmelidirler.

SINAV SONUÇLARININ DEĞERLENDİRİLMESİ:

1. Değerlendirme sırasında yalnız doğru cevaplar dikkate alınacak, yanlış cevaplar dikkate alınmayacaktır. Değerlendirme, her sorunun değeri aynı olmak üzere 100 puan üzerinden yapılacaktır. Adayların doğru cevap sayısı ham puanı olacaktır. Aşağıdaki formül kullanılarak adayların 100 üzerinden puanları hesaplanacaktır.

2. Testteki sorulardan herhangi biri, biçimsel veya bilimsel bir nedenle ÖSYM tarafından “geçersiz” sayıldığı takdirde bu soru, ilgili testte en az bir işareti bulunan tüm adaylar için doğru cevaplanmış kabul edilecektir.

DİB SINAV KONULARI:

Sınavda adaylara, çoktan seçmeli 80 sorudan oluşan bir test uygulanacaktır.

1. Kur’an Bilgisi (Kur’an tarihi, tecvid, Kur’an’ı anlama ve meal bilgisi)

2. Tefsir

3. Akaid & Kelam

4. Fıkıh & İlmihal

5. Hadis

6. Siyer & İslam Tarihi

7. Dinler ve Mezhepler Tarihi

Diyanet İşleri sınav giriş belgesi alma ekranı haberimizde. Diyanet İşleri Başkanlığı Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı ne zaman, saat kaçta yapılacak? Binlerce adayın merakla beklediği DİB sınav giriş yerleri ÖSYM’nin resmi sitesinde adayların kullanımına açıldı. Adaylar ösym ais aracılığıyla DİB – MBSTS sınav yeri sorgulama, sınav giriş belgesi alma işlemlerini yapabilirler.