SON TV

Diriliş Ertuğrul’a Berke Han damga vurdu! Diriliş Berke Han kimdir?

Ekranların sevilen tarihi dizisi Diriliş Ertuğrul'a yeni bir karakter daha dahil oldu. Diriliş Ertuğrul'un final bölümüne bir hafta kala Berke Han merak konusu oldu oldu. Şimdi dizinin izleyicileri "Diriliş Ertuğrul'da Berke Han kimdir?" ve "Berke Han tarihte var mı?" sorusuna yanıt arıyor.

Diriliş Ertuğrul’a Berke Han damga vurdu! Diriliş Berke Han kimdir?

Diriliş Ertuğrul dizisi tarihi karakterleri hatırlatmaya devam ediyor, bunlardan biri de Berke Han oldu. Tarihte Anadolu Selçuklu hükümdarı Alaeddin Keykubad’ın kızı Melike Hatun ile evlenen Berke Han, Anadolu Selçuklu sarayına damat olmuştu. Peki, Diriliş Ertuğrul’da Selçuklu damadı olan Berke Han kimdir?

Final için gün sayan Diriliş Ertuğrul’da Berke Han rüzgarı esti. Berke Han, Moğollar’ın 1236-1242 arasındaki Doğu Avrupa seferlerinde Batu Han’ın kardeşi ve komutanıydı. Anadolu Selçuklu hükümdarı Alaeddin Keykubad’ın kızı Melike Hatun ile evlenerek Anadolu Selçuklu sarayına damat oldu. İşte, Berke Han’ın hayatına dair bilgiler…

TRT 1 ekranlarının Diriliş Ertuğrul’un final bölümü için geri sayım başladı. Final öncesi diziye tarihi karakterlerden birisi daha dahil oldu. Şimdi izleyiciler Diriliş Ertuğrul’da Berke Han kimdir sorusuna yanıt arıyor.

BERKE HAN KİMDİR?

Berke Han, Altınordu Devleti’nin hanıdır. Moğollar’ın 1236-1242 arasındaki Doğu Avrupa seferlerinde Batu Han’ın kardeşi ve komutanıydı. 1240’lı yılların başında müslümanlığı kabul etti. Bu bağlamda, Moğol Devletleri içinde müslümanlaşan ilk hanedan Altınordu Hanedanı oldu. 1257 yılında Altınordu tahtına çıktı.

Anadolu Selçuklu hükümdarı Alaeddin Keykubad’ın kızı Melike Hatun ile evlenerek Anadolu Selçuklu sarayına damat oldu.

1259’da Litvanya ve Polonya’yı yenilgiye uğrattı ve topraklarını yağmaladı. 1265’te ise Bulgaristan ve Doğu Roma İmparatorluğu’nun Trakya topraklarını yağmaladı ve bu devleti vergiye bağladı.

1259’da Litvanya ve Polonya’yı yenilgiye uğrattı ve topraklarını yağmaladı. 1265’te ise Bulgaristan ve Doğu Roma İmparatorluğu’nun Trakya topraklarını yağmaladı ve bu devleti vergiye bağladı.

Saltanatı döneminde İran’a hakim olan bir diğer Moğol devleti İlhanlı İmparatorluğu ile çatışmaya başladı. İlhanlı hükümdarı Hülagü’nün 1258’de Bağdat’ı yerle bir ederek Halife’yi öldürmesi, Müslüman olan Berke’nin tepkisini çektiği gibi, Büyük Moğol Hanı Möngke’nin Azerbaycan’ı İlhanlılara vermiş olması da bir başka ihtilaf konusunu teşkil etti ve iki Moğol devleti arasında 1262 yılında sıcak çatışma başladı. 1263 yılında Kafkas Dağları’nın kuzeyine harekat düzenleyen İlhanlı Ordusu Berke’nin yeğeni Nogay Han komutasındaki Altınordu ordusu tarafından Terek Nehri yakınlarında hezimete uğratıldı.

Bu savaş Moğol devletleri arasındaki ilk askeri çatışma olduğu gibi, Büyük Moğol İmparatorluğu’ndaki ilk çatlağı da teşkil etti.

1266’da Berke Han ölürken, arkasında iç huzurunu sağlamış, Müslümanlaşmış ve barındırdığı yoğun Kıpçak nüfusu nedeniyle giderek Türkleşen bir imparatorluk bıraktı.

ETİKETLER: