SON TV

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD’li mevkidaşıyla görüştü

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile görüştü. Görüşmede Doğu Akdeniz ve Kıbrıs konuları ele alındı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD’li mevkidaşıyla görüştü

Dışişleri Bakanlığı, Bakan Mevlüt Çavuşoğlu’nun ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile görüştüğünü bildirdi.

Çavuşoğlu’nun görüşmede ABD’li mevkidaşıyla Doğu Akdeniz ve Kıbrıs konularını ele aldığı kaydedildi.

POMPEO “TÜRKİYE’NİN EYLEMLERİ ENDİŞELENDİRİYOR” DEMİŞTİ

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, Güney Kıbrıs lideri Anastasiadis ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamasında Doğu Akdeniz’deki gerilime diplomasi yoluyla çözüm bulunması gerektiğini dile getirerek “Türkiye’nin bölgedeki eylemleri bizi derinden endişelendiriyor” ifadelerini kullanmıştı.

Pompeo ayrıca; bölgedeki güvenlik iş birliğini güçlendirme çabaları doğrultusunda Güney Kıbrıs’ta yeni bir eğitim merkezi kurulacağını da açıklamıştı.

DIŞİŞLERİ TEPKİ GÖSTERMİŞTİ

Dışişleri Bakanlığı, 12 Eylül 2020 tarihinde Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) ile Amerika Birleşik Devletleri (ABD) arasında imzalanan ve GKRY’de “Kara, Açık Denizler ve Liman Güvenliği Merkezi” kurulmasını öngören mutabakat muhtırasına ilişkin yaptığı açıklamada mutabakatın Kıbrıs Türk tarafını yok saydığını, Doğu Akdeniz’de barış ve istikrara hizmet etmeyeceğini ve Kıbrıs meselesinin çözümüne de zarar vereceğini vurgulamıştı.