SON TV

Diyarbakır Dicle Barajı’nın kapağı koptu! Diyarbakır’da su seviyesi yükseliyor

Diyarbakır'ın Eğil ilçesinde bulunan Dicle Barajı'nda kapaklardan birinin kopması sonucu Dicle Nehrindeki su seviyesi yükselmeye devam ediyor. Diyarbakırlılara sel uyarısı yapıldı. İşte Diyarbakır'da son durum..

Diyarbakır Dicle Barajı’nın kapağı koptu! Diyarbakır’da su seviyesi yükseliyor

Diyarbakır’ın Eğil ilçesinde bulunan Dicle Barajı’nda aşırı yağış nedeniyle biriken fazla suyun tahliyesi için açılan kapaklardan biri koptu. Vatandaşlar sel tehlikesine karşı uyarıldı.

Alınan bilgiye göre, Dicle Barajı’nda son günlerde meydana gelen aşırı yağış nedeniyle biriken fazla suyun tahliyesi amacıyla 3 dolu savağı kapağı tedbir amaçlı açıldı. Bir süre sonra suyun aşırı tazyikinden dolayı kapaklardan biri koparak, akıntıya kapıldı.

Jandarma ve AFAD ekipleri nehir yatağındaki yerleşim yerlerinde sel ve su baskınlarına karşı tedbir almaya başladı. Kent merkezinde İtfaiye ve AFAD ekipleri vatandaşları sel ve su baskını tehlikesine karşı uyarıyor. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli “Barajda bir kapağın koptuğu doğru ama ikinci kapağın koptuğu doğru değil. Bize ulaşan herhangi bir can ve mal kaybı yok.” açıklamasında bulundu.

Diyarbakır’ın Eğil ilçesinde bulunan Dicle Barajı’nda kapaklardan birinin kopması sonucu Dicle Nehrindeki su seviyesi yükselmeye devam ediyor. On Gözlü Köprü civarındaki kafelerin büyük bölümü ve Hevsel Bahçelerinin bir bölümü sular altında kaldı.

Diyarbakır’ın Eğil ilçesinde bulunan Dicle Barajında aşırı yağış nedeniyle biriken suyun tahliyesi için açılan kapaklardan biri dün gece kopmuş ve Dicle Nehrindeki su seviyeyi yükselmeye başlamıştı.

Nehire yakın bazı yerleşim yerleri dün gece itibarı ile boşaltılırken vatandaşların dikkatli olmaları konusunda uyarı yapılmıştı. Oluşturulan kriz masası meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı tedbir alırken nehirdeki su seviyesi yükselmeye devam ediyor. Dicle Nehri yatağında su seviyesi yükseldi. Önceki suyun seviyesine göre 5-6 metre yükselme görüldü.

0/5 (0 Reviews)
ETİKETLER: