SON TV

Doç. Dr. Aytuğ Altundağ’dan koronavirüs tedavisiyle ilgili açıklama

Dünyada 8 bin kişinin ölümüne neden olan Koronavirüs’ün tedavisinde iyileştirici etkisi olduğu açıklanan Favipiravir adlı ilaç tüm dünyayı heyecanlandırdı. Çin’in açıkladığı Favipiravir ilacı ile ilgili Doç. Dr. Aytuğ Altundağ SABAH’a önemli açıklamalarda bulundu.

Doç. Dr. Aytuğ Altundağ’dan koronavirüs tedavisiyle ilgili açıklama

Çin’in Vuhan kentinde ilk olarak görülen ve kısa sürede özellikle Avrupa ülkelerinde hızla yayılan Koronavirüs enfeksiyonu yaklaşık 8 bin kişinin ölümüne neden oldu. Yaklaşık 200 bin kişiye bulaşan Koronavirüs’ün tedavisi ile ilgili heyecanlandıran bir gelişme yaşandı.

Çin Ulusal Biyoteknoloji Geliştirme Merkezi Başkanı Cang’ın Şenzen kentinde 80 yeni tip koronavirüs hastasını kapsayan bir klinik deney yapıldığını belirtmesi ve Favipiravir isimli bir ilacın, yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı mücadelede etkili olduğunu açıklaması ardından dünya bu habere sevindi.

Kulak Burun Boğaz Uzmanı Doç. Dr. Aytuğ Altundağ da müjdeli haber ile ilgili SABAH’a açıklamalarda bulundu.

Altuğdağ şunları söyledi: “Favipiravir aslında 2014 yılından beri Japonya’da Toyoma Chemical’ın ürettiği bir ilaç. RNA virüslerine karşı etkili ve İnfluenza B’ye de etkili olduğu da biliniyordu. Çin’de büyük salgın çıkınca pek çok antiviral ilacı denediler. Bunlardan da bir tanesi Favipiravir’di.  Bunun dışında Lopinavir gibi AIDS ilacını denediler, Oseltamivir gibi  İnfluenza A’ya Domuz Gribi’ne karşı olan ilacı denediler. Yanına Klorokinin koyup Sıtma ile tedavide kullanılan ilacı koydular… Ebola ilacını da denediler…

Fakat bu ilaçların hepsinin pek çok yan etkileri vardı ve toleranslarında hastaya ciddi sıkıntı gösteriyordu. Çünkü yoğun bakımlık ya da ağır durumda olan çoğu hasta ileri yaşlılardı. Çoğunun zaten ekstra sağlıksal problemleri vardı. Dolayısıyla hem süreyi kısaltacak, hem de yan etkileri daha az olan ve hastaların daha rahat tolera edebildikleri bir ilaç arıyorlardı.

Korona da bir RNA virüsü… İnfluenza da bir RNA virüsü olduğu için Koronavirüs tedavisinde Favipiravir’i denediler. Açıklama yapan Çin Ulusal Biyoteknoloji Geliştirme Merkezi Başkanı Cang, iyileşme sürecinin 11 günden 4 güne indirdiklerini söyledi. Bu salgın ile mücadelede de özellikle bu 70 bin hastayı taburcu etmelerini sağlayan ilaçlardan bir tanesinin de bu olduğu söyleniyor.

“İYİLEŞMEYİ OLUMLU YÖNDE ETKİLEDİ”

Bu çok ümit verici bir gelişme. Bir yandan aşı çalışmaları devam ediyor. Bir yandan mevcut ilaçlar, var olan ilaçların bu virüse karşı etkinliği devam ediyor. Bir yandan da yeni ilaç araştırmaları devam ediyor. Tabii ki yeni ilaç araştırmaları daha zaman alacaktır ama mevcut ilaçlardan bir tanesinin buna faydalı olduğu ortaya çıkarsa, iyileşmeyi hızlandırdığı ortaya çıkarsa bu olumlu olacak diye düşünüyordu ve Favipiravir’in de bu iyileşmeyi olumlu yönde etkilediği ortaya kondu.

“UMUT IŞIĞI OLDU”

O yüzden bu da artık bu tedavide denenebilir. Bu bizim için bir umut ışığı… Yanlış da yönlendirmemek gerekiyor. Rehavete kapılmamak lazım… Bu ilaçların olması bizim virüsü izole etmememiz, kendi sosyal mesafe kurallarımıza uymamamız anlamına gelmez. Ama bugünlerde bir moral olması açısından da bu bilgiyi paylaştım. Bilgiyi de teyit ettik, Çin kaynakları da bu bilgiyi doğruladı.”

Kaynak: SABAH