SON TV

Dolar 17 Ağustos 2018 günü kaç TL? Dolar ve Euro’da son durum!

Dolar ve Euro, Türkiye'nin attığı ekonomik adımlar ardından düşüşe devam ediyor. Peki Dolar 17 Ağustos 2018 günü kaç TL? İşte Dolar ve Euro'da son durum!

Dolar 17 Ağustos 2018 günü kaç TL? Dolar ve Euro’da son durum!

SON TV HABER MERKEZİ – Haftanın ikinci işlem gününde dalga boyunun önceki günlere göre azaldığı dolar/TL, bu sabah 5,76 seviyesinin altını test etti.

ŞU AN DOLAR

ALIŞ (TL) 5,8257
SATIŞ (TL) 5,8267
ŞU AN EURO
ALIŞ (TL) 6,6548
SATIŞ (TL) 6,7302

Dün 6,43 seviyesinden kapanan dolar/TL, bu sabah BDDK’nın swap kararı sonrası 5,76’nın altını gördü.

Kur bugün 6,05 civarında seyrediyor.

Euro/TL 6,74 civarında işlem görüyor.

Uzmanlar, BDDK ve TCMB’nin attığı adımların Türk lirasına spekülatif atakları sınırladığını belirtti.

ALTIN 17 AĞUSTOS 2018 GÜNÜ NE KADAR?

DÜŞÜŞ DEVAM EDECEK

Teknik açıdan dolar/TL’de 6,50’nin altında kalındığı sürece düşüş eğiliminin devam edebileceğini kaydeden uzmanlar, ABD ile diplomatik haber akışının da izlenmesi gerektiğini söyledi.

Dün Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile 4 bin civarındaki yabancı yatırımcı arasındaki dev zirve gerçekleşti.

Zirvede Türkiye’de ekonomik gelişmeler ve yeni ekonomi yaklaşımının da anlatılması ve Bakan Albayrak’ın yatırımcılara mesajlarını doğrudan iletti.

Bakan Albayrak, “Türk Bankacılık sistemi sağlıklı ve güçlü. Bankacılık sisteminin açık döviz pozisyonu yok.” dedi. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile yüzlerce yabancı yatırımcı arasında organize edilen dev zirve telekonferans yöntemiyle başladı.

Telekonferansa, ABD, Avrupa ve Ortadoğu’daki yatırımcılar başta olmak üzere tüm dünyadan katılım gerçekleşti.

Türkiye saati ile 16:00’da, New York saati ile sabah 9’da başlayan zirvede Bakan Albayrak’ın yatırımcılara mesajını doğrudan iletmesi ve son dönemdeki ekonomik gelişmeleri anlatacak. Albayrak, yabancı yatırımcılara ilk olarak “Ülke içi zorlukların farkındayız. Bu dalgalanmalardan daha güçlü çıkacağız.” şeklinde seslendi.

MERKEZ BANKASI MALİ POLİTİKA İLE…

Türk bankacılık sistemi sağlıklı ve güçlü. Şu an piyasa düzensizliği ile uğraşıyoruz. Bankacılık sisteminin açık döviz pozisyonu yok. Bankalara destek konusunda tereddüt etmeyeceğiz. Merkez Bankası mali politika ile paralel adım atacak.

EN ÖNEMLİ ÖNCELİĞİMİZ…

Şirketler kısa vadeli yükümlülükleri karşılayabiliyor. TCMB mali politika ile paralel adımlar atacak. İddialı tasarruf programı için tüm banklara görev verildi. Vergi yapılandırmalarından önemli gelir bekliyoruz. Enflasyonu düşürmek en önemli önceliğimiz.

IMF PLANIMIZ YOK

Sermaye kontrolleri hiçbir zaman gündemimizde olmayacak. IMF ile bağlantıya geçme, iş birliği planımız yok. Hükümet çok ciddi bir harcama kısıntısına gidecek. Mali disiplinden taviz vermeyeceğiz. Sermaye kontrolü hiç bir zaman gündemimizde olmayacak

ABD HAZİNE BAKANI İLE İYİ İLETİŞİM İÇERİSİNDEYİZ

Yatırımcılarla şeffaf ve açık diyaloğu destekliyoruz. Türkiye ekonomisine güven devam ediyor. Doğrudan yatırım çekmeye odaklandık. Mali disiplin ekonominin en temel çıpalarından biri. İddialı tasarruf planı için tüm bankalara görev verildi. Yıl sonu için faiz dışı fazla 6 milyar lira. Hükümet çok ciddi bir harcama kısıntısına gidecek. Halkbank’a bir ceza beklemiyoruz. Para politikası mücadele için yeterli değil. Türkiye yatırımcılar için cazip olmaya devam edecek. Kamu bankalarının yardıma ihtiyacı olursa yanlarındayız. ABD Hazine Bakanı ile iyi iletişim içerisindeyiz.

ETİKETLER: