SON TV

Dolar bugün de yükselişte! (19 Şubat 2019 dolar – euro fiyatları)

Dün dolar endeksinin düşmesine ve herhangi bir olumsuz haber-veri akışı olmamasına rağmen kur yükseldi. Dolar - euro kaç TL? Dolar kuru en son ne kadar oldu? Bankalararası piyasada döviz alış-satış kurlarında son durum..

Dolar bugün de yükselişte! (19 Şubat 2019 dolar – euro fiyatları)

Dolar kuru, dün TL’nin gelişen para birimlerinden negatif ayrıştığı günde 5.30 üzerine çıktı. Merkez Bankası’nın hafta sonu zorunlu karşılık oranlarını değiştirmesinin ardından gelebilecek aksiyonlar beklenirken, dışarıda Fed tutanakları ve ABD ile S-400 alımı üzerinden gelişen ilişkiler izleniyor. 19 Şubat sabahı dolar 5.30 liranın üzerinde

Dün dolar endeksinin düşmesine rağmen kur bugün yükseldi. Dolar 19 Şubat Salı gününe 5.30 seviyesinden başladı.

Haftanın ilk gününe 5.28’den başlayan dolar gün içinde yükselerek 5.31’lere çıkmıştı. Dolar dün endeksinin düşmesine ve herhangi bir olumsuz haber/veri akışı olmamasına rağmen yükseldi.

TL’nin gelişen ülkelerin para birimleri karşısında negatif ayrıştığı günde kur 5.31 TL’ye yükseldi. Ancak kapanışı 5.3036’dan yaptı. Dolar 19 Şubat sabahında ise 5.30 seviyesinde uyandı euro ise 6.00 sınırında.

Piyasaların gözü ise FED’in açıklanacağı tutanaklardaki detaylarda. Ayrıca bu tutanaklarda Fed’in para politikasına dair ipuçları izlenecek.

Merkez Bankası, Türk Lirası zorunlu karşılıkları (ZK) tüm vadelerde 50-100 baz puan düşürürken, bankaların TL zorunlu karşılıklarda hurda altın kullanım hakkını da yüzde 5’ten yüzde 10’a çıkarmıştı. Bankacılar TCMB’nin ZK indiriminin bankacılık sistemine yaklaşık 3.3 milyar TL ve 2.3 milyar dolar karşılığı döviz ve altın serbest bırakacağını hesaplıyor.

Merkez Bankası’nın likidite politikalarında aktif olarak kullandığı araçlardan biri olan zorunlu karşılık oranların düşürülmesi bankacılık sektörüne kalıcı likidite sağlarken, yükseltilmesi ise likiditenin piyasadan çekilmesine neden oluyor.

İşte dolar ve euro kurundaki son durum:

ABD Doları
alış: 5,3055 satış: 5,3089

Euro
alış: 5,9979 satış: 6,0012

ETİKETLER: