SON TV

Dolar bugün ne kadar? Dolarda son durum… (30 Mayıs 2019 dolar – euro kur rakamları)

Dolar - euro kaç TL? 30 Mayıs 2019'da dolar kuru en son ne kadar oldu?Türkiye piyasaları bayram tatili rehavetine girerken dolar/TL güne 6.03 seviyesinin altında başladı. Piyasa uzmanları bayram tatili ile de birlikte önümüzdeki bir iki haftanın sakin geçmesini bekliyor. İşte dolar/TL kurunda son durum...

Dolar bugün ne kadar? Dolarda son durum… (30 Mayıs 2019 dolar – euro kur rakamları)

Dolar/TL saat 09.43 itibarıyla 5.9964/5.9984’ten işlem görüyor. Doların söz konusu seviyelerdeki seyri devam ediyor.

Önceki haftaları yükselişle sürdüren dolar bu haftaki yatay seyrine devam ediyor.

Dün bankalararası piyasada 6 liranın altını test eden dolar/TL, güne 6,01‘den işlem görerek başladı.

Euro/TL ise 6,70 civarında seyrediyor.

Uzmanlar, yurt içi ve dışında veri gündeminin zayıf olduğunu belirterek, teknik açıdan dolar/TL’de 6,0350’nin önemli destek konumuna geldiğini, 6,0870 ve 6,1090 seviyelerinin direnç olarak öne çıktığını kaydetti.

ABD ile olası bir gerilimin İstanbul seçimi sonrasına ertelendiği izlenimiyle TL pozitif ayrışıyor, dolar/TL 6 civarında dalgalanıyor.

Çin ABD ticaret savaşı nedeniyle küresel piyasalarda kuvvetli bir riskten kaçış görülürken, son iki işlem gününde ise Türkiye piyasaları pozitif ayrışmış durumda. Bankacılar benzer bir piyasa trendini bugün de bekliyorlar.

Bankacılar bu pozitif ayrışmanın en önemli nedeninin ABD ile olası bir gerilimin İstanbul seçimi sonrasına ertelendiği izlenimi olduğunu belirtiyorlar. Diğer öne çıkan etkenler ise rand TL başta olmak üzere ikili işlem önerileri ve TL’nin son yıllarda açık ara en çok satılan para birimi olduğu gerçeği.

Son bir yıla bakıldığında TL %30 civarı değer kaybı ile benzer para birimlerinden açık ara negatif ayrışırken, son üç yılda ise değer kaybı %50 civarında.

ETİKETLER: