SON TV

Dolar dalgalanıyor! (11 Ocak 2019 dolar ve euro fiyatları)

Dolar - euro bu sabah kaç TL oldu? Dün ani değişimler gösteren Dolar kuru bugün ne kadar oldu? Bankalararası piyasada döviz kurlarında son durum.

Dolar dalgalanıyor! (11 Ocak 2019 dolar ve euro fiyatları)

Dolar kuru, 11 Ocak 2019 tarihinde 5,4262 lira seviyesinde yer alıyor.

Dolar fiyatı dalgalı seyrine devam ediyor. Bir önceki haftayı yüzde 1,2 artışla 5,33’lü seviyelerde kapatan kurun bu haftaki yükselişi bugün itibariyle yaklaşık yüzde 3,5’in üzerinde. Yükselişte yurt dışı tarafta riskli varlıklara yönelik küresel talepteki düşüş, yurt içindeyse son siyasi gelişmeler etkili oldu.

Dolar fiyatı geçtiğimiz günlerde birden yükselip sonra düşüşe geçti. Asya piyasalarında yaşanan bir ‘Flash Crash’ (Ani kırılma) olayı nedeniyle dolar/TL kurunda çok ani oynamalar yaşandı. Türk Lirası, yeni yıla dolar karşısında değer kayıplarıyla başladı.

Dolar/TL kuru Salı günü erken saatlerde 5.40’a tırmanmasının ardından dalgalı seyrini sürdürdü.

11 OCAK 2019 DOLAR KURU ALIŞ-SATIŞ FİYATI NE KADAR OLDU?

ABD Doları ALIŞ(TL) 5,42 TL   SATIŞ(TL) 5,43 TL

Euro ALIŞ(TL) 6,26 TL SATIŞ(TL) 6,27 TL

Geçtiğimiz haftayı 5.33’lü seviyelerden tamamlayan kur, haftanın ilk işlem gününü 5.41’in üzerini görmesinin ardından 5.38’lerde tamamlamıştı. Doların, TL karşısında geçtiğimiz haftaki kazancı yüzde 1.2 civarında bulunuyor.

Yurt içi tarafta kurun seyrinde etkili olabilecek veriler arasında Cuma günü açıklanacak olan cari denge ve TCMB enflasyon beklenti anketi bulunuyor.

Yurt dışında ise Çarşamba günü Fed’in Aralık ayı politika toplantısında ilişkin tutanaklar yayınlanacak.

Dolar/TL kuru, bugün TSİ 09:37’de 5.43 seviyesinden işlem gördü.

FAİZ İNDİRİMİ GELİR Mİ?

TÜFE, ekimde yüzde 25.24 ile gördüğü zirvenin ardından hükümetin enflasyonla mücadele kapsamında aldığı önlemlerin etkisiyle 2018 yılını yüzde 20.3 seviyesinden tamamladı. Aralık ayı verisinin ardından ekonomistlerin bir kısmı ilk çeyrekte TCMB’den faiz indirimi beklerken, bazı ekonomistler de baz etkisiyle sene başlarında enflasyonun yüzde 20’nin üstünde seyredebileceğini bu nedenle nisan ayından önce faiz indirimi beklemediklerini söylüyorlar.

ETİKETLER: