SON TV

Dolar fiyatı bugün ne kadar? 12 Mart 2019 dolar ve euro fiyatı

Dolar - euro kaç TL? Dolar kuru en son ne kadar oldu? Bankalararası piyasada döviz kurlarında son durum.

Dolar fiyatı bugün ne kadar? 12 Mart 2019 dolar ve euro fiyatı

Dolar/TL, büyüme ve cari açığın açıklandığı dün 5.43 – 5.45 dar bandında dalgalandı. Veriler karşısında anlamlı bir tepki vermeyen kur 5.44’lerden kapanmıştı. Dolar/TL, 12 Mart gününe ise hafif aşağı yönlü bir hareketle 5.4350’den başladı. Euro ise 6.12’de. Bugün, AB ile revize edilen Brexit anlaşması oylanacak.

Dolar kuru geçen hafta endeksin küresel olarak yükselmesi ve S-400 gerilimi nedeniyle 5.45 üzerini görmesinin ardından bu hafta veri odaklı haber akışını izliyor.

Türkiye ekonomisinin 2018 yılının son çeyreğinde beklendiği üzere yüzde 3 daralmasının ardından kurda anlamlı bir hareket yaşamadı. 5.44 TL’den kısa süreli 5.45 üzerine seyir gözlense de burada kalıcı olamayarak 5.43’lere indi, kapanış ise 5.44’lü seviyelerden oldu.

12 Mart sabahı ise kur, endeksteki hafif gevşemeyle birlikte 5.43’lerden el değiştiriyor. Euro/TL de 6.12’lerden.

Perşembe günü, yılın ilk çeyreğindeki büyüme rakamı için önemli göstergelerden biri olan sanayi üretimi izlenecek. Cuma ise aralık ayı işsizlik rakamları bekleniyor.

Brexit süreci, ABD – Çin ticaret savaşı, ABD ile yaşanan S-400 gerilimi ve jeopolitik risklerin yanı sıra iç siyasetteki gündem, para politikası adımları ve ABD ile Euro bölgesindeki enflasyon verisi de piyasaların takibinde.

Uzmanlar, Avrupa Birliği (AB) ve İngiltere’nin dün gece Brexit ile ilgili sorunlu maddelerde anlaşmaya vardıklarını ve İngiltere parlamentosunun, bugün Brexit anlaşmasının yeni halini oylayacağını belirtti.

Bugün yurt içinde veri gündeminin zayıf olduğunu ifade eden uzmanlar, ABD’de enflasyon, İngiltere sanayi üretimi ve dış ticaret dengesi verilerinin takip edileceğini bildirdi.

Uzmanlar, teknik açıdan dolar/TL’de 5,3685 seviyesinin destek, 5,4810’un direnç konumunda bulunduğunu kaydetti.

 

ETİKETLER: