SON TV

Dolar fiyatı bugün ne kadar? (26 Aralık 2018 dolar alış-satış fiyatları)

Dolar, dalgalı hareketine devam ediyor. Dolar ve euro kur alış-satış fiyatları düşmeye devam ediyor. Dolar kuru en son ne kadar oldu? 26 Aralık 2018 döviz kurlarında alış-satış rakamları ve dolar fiyatında son durum.

Dolar fiyatı bugün ne kadar? (26 Aralık 2018 dolar alış-satış fiyatları)

Dolar/TL, haftaya düşüşle başlamasının ardından 5,29 seviyesinden alıcı buluyor.

Dolar/TL bu sabah güne 5.28 seviyesinde başladı. Dolar TL karşısında düne göre yüzde 0.35 değer kaybetti. Kur dün güne 5.30’un altında başladıktan sonra sert şekilde 5.34’e kadar yükselmiş, daha sonra yeniden 5.30 civarında dengelenmişti. Bu sabah dolar yeniden düşüşe geçti.

26 ARALIK DOLAR KURU ALIŞ-SATIŞ FİYATI NE KADAR?

ABD Doları ALIŞ(TL) 5,2872 SATIŞ(TL) 5,2943

Euro  ALIŞ(TL) 6,0323  SATIŞ(TL) 6,0405

ANA ETKEN TRUMP

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz artışının yanı sıra ABD Başkanı Donald Trump’ın Fed’e olan eleştirileri ve ABD’de hükümetin geçici olarak kapanması piyasalarda risk iştahını artıran unsurlar oldu. Petrol fiyatlarındaki sert düşüş ve Türkiye-ABD ilişkilerine yönelik iyimserlik ise Türk Lirası’na destek oluyor.

Trump dün, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faizleri çok hızlı yükselttiği şeklindeki iddiasını tekrarladı.

Dolar da bu gelişmelerle değer kaybederken, ABD ve dünya ekonomisinin ivme kaybettiğine yönelik endişeler ABD’nin 10 yıl vadeli devlet tahvili getirilerinin ay başından bu yana 25 baz puana yakın gerilemesine yol açtı. Getirilerdeki düşüş doların çekiciliğini azaltarak satış baskısı yaratıyor.

ASGARİ ÜCRET ZAMMI DÜN AÇIKLANDI

Asgari ücret 2019 yılında yüzde 26.05 artışla net 2,020 TL olarak belirlenirken, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan işveren maliyetini düşürecek bölgesel ve genel çeşitli teşvikler açıkladı.

Asgari ücretteki artışın gelecek yıl enflasyonu 1.5-2 puan aralığında yukarı yönlü etkilemesi beklenirken, kaynaklara göre istihdam piyasasının canlanmasına yönelik destekler için İşsizlik Sigortası Fonu’nun kullanılarak bütçeye etki azaltılacak.