SON TV

Dolar fiyatı bugün ne kadar? Dolar ve Euroda günün rakamları

Dolar ve euro bu sabah güne kaç TL ile başladı? Dolar/TL bugüne yükselişle başladı. Dolar ve Euro bu sabah ne kadar oldu? Bankalararası piyasada dolar ve euro döviz kurlarında son durum...

Dolar fiyatı bugün ne kadar? Dolar ve Euroda günün rakamları

Küresel bazda risk iştahında gözlenen bozulma ve güvenli liman talebinin dolarda değerlenmeye neden olmasıyla hisse piyasaları ve gelişmekte olan ülke para birimleri genelinde zayıflama gözlenirken, veri gündeminin sakin olduğu bugün küresel gelişmeler izlenecek. Özellikle ABD-Çin ticaret görüşmelerine yönelik gelişmeler piyasalarda yakından izleniyor.

Dün güne 5.22’li seviyelerde başlayan dolar/TL gün içinde genel olarak yukarı yönlü bir seyir izledi. Gün içinde benzer para birimlerinden negatif ayrışarak dolar karşısındaki değer kaybı yüzde 1’i aşan dolar/TL akşam saatlerinde ise 5.2955’e kadar yükseldi. Analistler TL’nin hala olumlu ve olumsuz gelişmelere benzer para birimlerinden daha fazla tepki verebildiğini söylüyor.

İşte dolar ve euro kurundaki son durum:

DOLAR
ALIŞ: 5,2650 SATIŞ: 5,2706

EURO
ALIŞ: 5,9682 SATIŞ: 5,9737

Integral Yatırım Araştırma Uzmanı Seda Yalçınkaya Özer kurda yukarı yönlü stresin arttığını söyleyerek, “ABD ve Çin arasındaki ticaret görüşmelerine yönelik açıklamalar piyasaları tedirgin etmeye devam ediyor. Dolar endeksi 96.50 seviyesinin üzerinde güçlü kalmaya devam ederse gelişmekte olan piyasa paralarındaki yukarı stres artabilir. Dolar/TL’de 5.25 seviyesi hala önemli ancak tansiyonun daha da artması için kurun 5.35 seviyesinin üzerine yerleşmesi gerek ki hala bu sağlanmadı” dedi.

Asya borsaları, yatırımcıların küresel ekonomik yavaşlamanın artması ve ABD-Çin ticaret geriliminde yatışmaya ilişkin herhangi olumlu bir işaret olmaması nedeniyle endişelenmeleri sonucunda geriledi.

ABD Başkanı Donald Trump’ın ticaret anlaşması yapmak için 1 Mart son tarihinden önce Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ile görüşmeyi planlamadığını söylemesi de yatırımcı endişelerini artırdı.

Dolar, ABD-Çin ticaret görüşmelerinin seyrine ilişkin belirsizlikler ve küresel büyümenin yavaşladığı endişeleriyle güvenli liman varlıklara olan talebin artması sonucunda iki haftanın zirvesine yakın seyrediyor. Dolar endeksi yüzde 0.1 artışla 96.59 seviyesinde.

Öte yandan bankacılar dün medyada yer alan bir haberin de dolar/TL’deki yükselişte bir miktar etkili olduğunu söyledi. NTV’de yer alan bir habere göre ABD’li üst düzey yetkili Rusya’dan alınan S-400’ler ve müzakereleri devam eden Amerikan Patriot hava savunma sistemini değerlendirerek, “Türkiye’nin S-400 satın alması F35 projesindeki katılımını tehlikeye atar, Patriot satışı için süreç son bulur ve yaptırımların kapısı aralanır” diye konuştu.

Tahvil-bono piyasasında ise 10 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi dün spot kapanışta yüzde 14.58, valörde son işlemde yüzde 14.62 seviyesindeydi.

REUTERS

ETİKETLER: