SON TV

Dolar fiyatlarında son durum (27 Şubat 2019 güncel döviz fiyatları)

Dolar - euro kaç TL? Dolar kuru en son ne kadar oldu? Bankalararası piyasada döviz kurlarında son durum. Dün dar bantta sakin bir seyir izleyen dolar/TL, bugün 5,30 seviyesinden işlem görüyor.

Dolar fiyatlarında son durum (27 Şubat 2019 güncel döviz fiyatları)

Dolar/TL, Fed Başkanı Jerome Powell’ın dünkü sunumunda yeni bir sinyal vermemesinin ardından bugün 5,30 sınırında alıcı buluyor.

Fed Başkanı Powell, dün ABD Senatosunda yaptığı sunumda, gelecek dönem para politikasına ilişkin yeni bir ipucu vermezken, faiz adımları konusunda “sabırlı olacağız” ifadesini yineledi.

Euro/TL de 6,02 civarında seyrediyor.

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell’ın dünkü açıklamalarının ardından değer kaybederken dolar kuru, yeni güne 5.30 TL seviyesinden başladı. Dolar kuru saat 10.24 itibarıyla 5.3038 TL seviyesinde bulunurken, Euro kuru ise aynı dakikalarda 6.0360 TL’de hareket ediyor.

Doların dünyada en çok işlem gören 6 adet yerel para biriminin karşısındaki değerini gösteren dolar endeksi, yüzde 0.14 yükselişle 95.99 seviyesinde, Euro/dolar paritesi ise şu dakikalarda 1.1377 seviyelerinde bulunuyor.

10 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi yüzde 15.09 seviyesinde, 2 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi yüzde 18.77 seviyesinde bulunuyor.

POWELL’DAN ‘SABIRLI’ MESAJ

Fed Başkanı Powell, dün ABD Senatosu’na hitaben yaptığı konuşmada merkez bankasının büyük ihtimalle ivme kaybetmekte olan ABD ekonomisine nasıl yaklaştığını anlatarak Fed’in bundan sonra faiz oranında değişikliklere “karar verirken acele etmeyeceğini” ifade etti.

Asya borsaları Powell’ın açıklamaları ardından Fed’in ekonomide ivme kaybı ihtimaline karşı daha “sabırlı” faiz politikası izleyeceği beklentisiyle beş ayın zirvesine doğru yukarı yönlü hareket ederken, dolar üç haftanın dip seviyelerinde işlem gördü.

TRUMP BUGÜN KUZEY KORE LİDERİ KİM’LE BULUŞACAK

Yatırımcılar Powell’ın ardından politik gündeme odaklandı. Brexit konusundaki gelişmeler, ABD Başkanı Donald Trump ile Kuzey Kore lideri Kim Jong-un buluşması ve ABD Temsilciler Meclisi tarafından “ulusal acil durumun” iptal edilmesi gündemin önemli başlıkları.

ABD Başkanı Trump ile Kuzey Kore lideri Kim Jong-un arasındaki görüşmenin bugün Vietnam’ın başkenti Hanoi’de (TSİ) 14.30’da başlaması ancak asıl zirve görüşmelerinin perşembe günü gerçekleştirilmesi bekleniyor.

Trump, son açıklamalarında Kim ile çok başarılı bir zirveye imza atacaklarına inandığını, bununla beraber Kuzey Kore’nin nükleerden arındırılması konusunda acele etmeyeceklerini dile getirmişti.

Öte yandan ABD’de dün Temsilciler Meclisi, Başkan Trump’ın sınır güvenliği gerekçesiyle ilan ettiği “ulusal acil durumun” iptal edilmesini öngören tasarıyı onayladı. Tasarının, birkaç hafta içinde Senatoda oylanacağı bildirildi.

Teknik açından dolar/TL’de 5,2870 seviyesinin destek konumunda olduğunu ifade eden analistler, 5,3550’nin direnç konumunda bulunduğunu kaydetti.

ETİKETLER: