SON TV

Dolar güne böyle başladı (4 Ocak Dolar/TL ne kadar oldu?)

Dolar - euro bu sabah kaç TL oldu? Dün ani değişimler gösteren Dolar kuru bugün ne kadar oldu? Bankalararası piyasada döviz kurlarında son durum.

Dolar güne böyle başladı (4 Ocak Dolar/TL ne kadar oldu?)

Dolar fiyatı dün birden yükselip sonra düştü. Asya piyasalarında yaşanan bir ‘Flash Crash’ (Ani kırılma) olayı nedeniyle dolar/TL kurunda çok ani oynamalar yaşandı. Türk Lirası, yeni yıla dolar karşısında değer kayıplarıyla başladı.

Kur, haftanın son işlem gününe ise 5,45 civarında başladı.

4 OCAK 2019 DOLAR KURU ALIŞ-SATIŞ FİYATI NE KADAR?

ABD Doları ALIŞ(TL) 5,45 TL   SATIŞ(TL) 5,46 TL

Euro  ALIŞ(TL) 6,21 TL            SATIŞ(TL) 6,22 TL

2019’un ikinci işlem günü uluslararası piyasalarda sert bir dolar türbülansı yaşandı. Bunun nedeni olarak da “Flash Crash” denilen ani algoritmik dalga olarak gösteriliyor.

FLASH CRASH (ANİ KIRILMA) NEDİR?

Nrtv’nin haberine göre; Piyasalarda “Flash crash” denilen ani algoritmik satış hareketi başta Avusturalya Doları ve Türk Lirası olmak üzere piyasalarda türbülansa neden oldu. Flash Crash kısaca fiyat hareketlerinde sıkça yaşanan Karakutu Alımsatımları (Black Box Trading) veya Yüksek Frekanslı Alımsatım (High Frequency Trading) ve benzeri bilgisayarlı Algoritmik Alımsatım (Alghoritmic Trading) teknikleriyle ilişkilendirilmiş bir borsa kavramı. bir yükseliş ya da düşüş anında algoritmaların ani tetiklenmesini ifade ediyor.

Japonya piyasalarının tatil olması nedeniyle kapalı kalması, hacimsiz işlemlerde dolar kurunu 5,8788 seviyesine kadar çıkararak 15 Ekim’den bu yana en yüksek seviyesini görmesini sağlamıştı.

Bankalararası piyasada bugün dolar 5,44 liradan, euro/TL 6,20 liradan işlem görüyor.

FAİZ İNDİRİMİ GELİR Mİ?

TÜFE, ekimde yüzde 25.24 ile gördüğü zirvenin ardından hükümetin enflasyonla mücadele kapsamında aldığı önlemlerin etkisiyle 2018 yılını yüzde 20.3 seviyesinden tamamladı. Aralık ayı verisinin ardından ekonomistlerin bir kısmı ilk çeyrekte TCMB’den faiz indirimi beklerken, bazı ekonomistler de baz etkisiyle sene başlarında enflasyonun yüzde 20’nin üstünde seyredebileceğini bu nedenle nisan ayından önce faiz indirimi beklemediklerini söylüyorlar.

ETİKETLER: