SON TV

Dolar güne düşüşle başladı! 15 Ağustos 2018 Euro ve Dolar ne kadar?

Bugün Dolar ve Euro güne düşüşle başladı. İşte düşen Dolar ve Euro'nun son halleri!

Dolar güne düşüşle başladı! 15 Ağustos 2018 Euro ve Dolar ne kadar?

SON TV HABER MERKEZİ – 15 Ağustos 2018’de günün ilk saatlerinde dolar 6,3296 liradan işlem görüyor. Euro/TL ise 7,1790 TL seviyesinden güne başladı.

Dolar

ALIŞ (TL) 6,3296
SATIŞ (TL) 6,3353

Euro

ALIŞ (TL) 7,1790
SATIŞ (TL) 7,2083

Sterlin

ALIŞ (TL) 8,0703
SATIŞ (TL) 8,1108

ALBAYRAK’TAN FLAŞ AÇIKLAMA

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak SETA’nın düzenlediği, ‘AK Parti’nin kuruluş yıl dönümü’ sempozyumunda çok önemli açıklamalarda bulundu. Gündeme dair önemli sözler söyleyen Bakan Berat Albayrak;: “Türk Lirası daha da güçlenecek” dedi.

Bakan Albayrak’ın açıklamalarından satırbaşları:

“GEREKEN TÜM ADIMLARI ATMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

“Bugün bu vesileyle tüm oturumların fikri açıdan zengin ve karar alıcılara yol gösterici olması niteliğinde olmasını diliyorum. Gereken tüm adımları atmaya devam edeceğiz. Bankalarımızın ve özel sektörümüzün sonuna kadar yanındayız. Milletimiz bir kez daha devletinin yanında durdu. Türk liramız daha da güçlenecek. Serbest piyasa kurallarında kalarak gereken tüm araçları devreye sokarak adım atmaya devam edeceğiz”

“TÜRK LİRAMIZI KORUYACAĞIZ”

Bankacılık sektörümüzü çok daha güçlü bir yapıya kavuşturacağımız bir sürece doğru emin adımlarla ilerliyoruz. Özellikle dövizle borçlanan firmalarımıza yönelik ilk adımı atmıştık. Aksiyon planı çerçevesinde önümüzdeki günlerde firmaların döviz riskini azaltmaya yönelik adımları atmaya devam edeceğiz. Türk liramızı koruyacağız. TL ile yürüyeceğiz. Önümüzdeki dönemde Türk Liramızın daha da güçleneceğini göreceğiz.”

“ARTIK DOLAR GÜVENİLİRLİĞİNİ YİTİRMİŞTİR”

Birilerine rağmen banka mevduatlarından önemli bir çıkış olmaması aslında birilerinin yapmak istediği algı operasyonlarının vatandaşlarımız tarafından nasıl püskürtüldüğünü çok net biçimde ortaya koydu. Avrupa’dan yükselen tepkileri önemsiyoruz. İstediğini yaptırmaya yönelik anlayış eninde sonunda yalnız kalmaya mahkum olacaktır. Küresel finans piyasalarında bu şekilde saldırılara girişmek tüm ülkelerin piyasaları için risktir. Herkes net bir şekilde görmektedir ki artık dolar güvenilirliğini yitirmiştir. Dolar’ın politik cezalandırma aracına düşündüğü dönemde TL’yi koruyacak adımları atmaya devam edeceğiz.

Önümüzdeki dönemde tüm dünya görecek ki çok daha güçlü ekonomik sistem uygulayan bir Türkiye olacak. Enflasyonu ve cari açığı ne kadar azaltırsak ekonomimizi o kadar güçlendirmiş oluruz. Cari açık konusunda atacağımız her adım bu ülkemize yönelik girişimleri yapanların ellerinden enstrümanların alınmasını sağlayacak.

Ülkemizin potansiyelini çok iyi biliyoruz. Başladığı ilk günden beri doğrudan 81 milyon vatandaşımızı hedef alan bu saldırı için ilk gün söylediği gibi ‘kazanacağız’ diyoruz. Çünkü biz bu millete inanıyoruz. Daha güçlü adımlarla tıkır tıkır devam edeceğiz.”

ERDOĞAN’DAN DOLAR KURU AÇIKLAMASI
Geçen hafta Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “ekonomik savaş” söylemi, Albayrak’ın açıkladığı “ekonomide yeni yaklaşımın” piyasalarca tatmin edici bulunmaması ve ekonomiye güvenin sarsılmasının yanı sıra ABD’nin ek gümrük vergisi açıklaması piyasaları baskılayan ve dolar/TL’nin 7 seviyesini aşmasında belirleyici olmuştu.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan haftasonu yaptığı açıklamalarda ise , ekonomiye kur üzerinden “operasyon” uygulanmaya çalışıldığını ancak Türkiye’yi tehdit etmenin kimsenin haddi olmadığını belirtirken, faiz konusunda da tuzağa düşülmeyeceğini vurguladı.

“Bu can bu tende kaldıkça bu tuzağa da gelmeyiz” diyen Erdoğan, sanayicileri de “bankalara saldırarak döviz alma yoluna gitmemeleri” için uyardı.

Türkiye’ye karşı “ekonomik bir savaş” başlatıldığını söyleyen Erdoğan bunun amacının Türk ekonomisi ve savunma mekanizmalarını etkisiz hale getirerek, Türkiye’yi finanstan başlayıp siyasete kadar tüm alanlarda teslim almak olduğunu kaydetti.

Erdoğan, “Oyununuzu gördük ve meydan okuyoruz. Şunu bilmelerini istiyorum, teslim olmayacağız, üretmeye devam edeceğiz. İhracatımızı artırmaya, istihdamımızı genişletmeye, fabrikalarımızın çarklarını işletmeye devam edeceğiz. Rekor büyüme oranlarıyla hedeflerimize yürümeye devam edeceğiz. Siz dolarla üzerimize gelirseniz, biz de başka yollarla işlerimizi yürütmenin çarelerini arayacağız.”

ALTIN BUGÜN KAÇ TL?

ETİKETLER: