SON TV

Dolar kuru bugün ne kadar? 4 Mart 2019 dolar ve euro (döviz) fiyatları

Dolar kuru en son ne kadar oldu? Enflasyon verisi ve faiz kararının izleneceği yoğun haftanın ilk günü olan 4 Mart sabahı dolar 5.3705 seviyesinde başladı. Peki, euro ve dolar bugün ne kadar oldu? İşte 4 Mart 2019 dolar ve euro kuru ve bankalararası piyasada döviz kurlarında son durum.

Dolar kuru bugün ne kadar? 4 Mart 2019 dolar ve euro (döviz) fiyatları

Yatırım aracı olarak ülkemizde çokca tercih edilen dolar, hergün meraklısı tarafından sıkça araştırılıyor. İligileri; Dolar düştü mü? Dolar kaç TL? sorularını sıkça internette arıyor. Peki dolar ve euro kaç TL oldu? Detaylar haberimizde…

Dolar, Mart ayına 5,33’le başladı ve cuma gününü 5,3741’le yaptı. Haftanın ilk gününde döviz fiyatlarındaki seyir önemli bir yer tutuyor. Vatandaşlar sıklıkla “Dolar ve euro ne kadar?” sorusunu yöneltiyor. İşte döviz fiyatlarındaki son durum…

Her zaman hafta başlangıcında olduğu gibi döviz fiyatları vatandaşların en çok merak ettiği konuların başında geliyor. Geçen haftayı yükselişle tamamlayan döviz kurunda durum araştırılıyor. İşte 4 Mart dolar ve euro fiyatları…

Yeni haftanın ilk iş günü 4 Mart 2019 sabahında dolar, bankalararası piyasada 5,38 liradan işlem görüyor.

EURO ve DOLAR FİYATLARI

Saat 9.40 itibarıyla dolar ve euro fiyatları şu şekilde;

DOLAR:
ALIŞ: 5,3776
SATIŞ: 5,3800

EURO:
ALIŞ: 6,1128
SATIŞ: 6,1186

Dolar/TL, ABD’de güçlü büyüme trendine işaret eden verilerin doları desteklemesiyle güne yükselişle başladıktan sonra gelişmekte olan ülkeler genelinde görülen riskten kaçışla 16 Ocak’tan beri ilk kez 5.40’ın üzerini test etti.

ABD-Çin ticaret görüşmelerine yönelik olumsuz beklentiler ve zayıf küresel büyüme öngörülerine karşın ABD’de büyümenin dünyanın kalanından olumlu yönde ayrışması dolara destek olurken, bu sürecin ABD faiz artışı tahminlerine etkisi de piyasada yakından takip ediliyor.

ABD’de GSYH dördüncü çeyrekte yıllık bazla ekonomistlerin yüzde 2.3 beklentilerinin üzerine çıkarak yüzde 2.6 arttı.

Dolar endeksi ise dün gördüğü üç haftanın dip seviyesi olan 95.824’den uzaklaştı.

Bankacılar Avrupa’da büyüme beklentilerinin yavaşlaması, ABD’de faizlerin sabit tutulacağı hatta indirim ihtimalinin değerlendirilmesinin TL’yi cazip kılmaya devam ettiğine dikkat çekiyorlar.

Analistler Türkiye’nin jeopolitik risklerinin azalması, TCMB’nin enflasyonla mücadelede kararlı duruşu gibi unsurların TL’deki oynaklığı azalttığını belirtiyorlar.

Bir bankanın döviz masası işlemcisi, “Bugün satış baskısının kaynağı ABD getirilerindeki yükselişin Türkiye gibi yüksek getirili para birimlerinde yarattığı baskı. Ancak piyasadaki satış baskısında ABD ile ilişkiler konusunda endişeleri de dile getirmek gerekli. ABD ile Patriot S-400 tercihi sürecinin ABD Türkiye ilişkilerine olası olumsuz etkisini izliyoruz” dedi.

Türkiye Rusya’dan S-400 füze sistemleri satın alınmasına ilişkin anlaşma imzalamış ve teslimat sürecinin Temmuz ayından itibaren başlayacağı açıklanmıştı.

Türkiye’ye Patriot füze sistemleri konusunda resmi bir teklif sunan ABD ise NATO sistemleri ile uyumlu olmayan S-400’lerin satın alınması halinde Türkiye’nin ABD yaptırımları ile karşılaşabileceğini açıklamıştı.

Tahvil bono piyasasında ise iki yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi dün valörde bileşik son işlemlerde yüzde 18.79 seviyesindeydi. Bugün spot kapanış yüzde 18.92 valörde son işlem yüzde 18.89 seviyesinden gerçekleşti.

Gösterge 10 yıllık tahvilde ise bileşik faiz dün valörde son işlemlerde yüzde 14.98 seviyesinde gerçekleşti. Bugün spot kapanışta ortalama bileşik faiz yüzde 15.04’e yükselirken valörde son işlem yüzde 15.28 oldu.

ETİKETLER: