SON TV

Dolar kuru günü ne kadarla kapattı? (10 Ekim 2018 dolar – euro fiyatları)

Dolar - euro kaç TL? Dolar kuru en son ne kadar oldu? Bankalararası piyasada döviz kurlarında son durum. Bu hafta IMF tarafından yayımlanan Küresel Finansal İstikrar Raporu sonrasında piyasalar, ABD'den gelecek olan enflasyon rakamlarına odaklandı.İşte günün dolar-euro kapanış fiyatları...

Dolar kuru günü ne kadarla kapattı? (10 Ekim 2018 dolar – euro fiyatları)

Uzmanlar, bugün yurt içinde veri gündeminin zayıf olduğunu, yurt dışında ise ABD’de ÜFE başta olmak üzere açıklanacak veriler ve ABD Merkez Bankası (Fed) üyelerinin konuşmalarının takip edileceğini belirtti.

Teknik açıdan dolar/TL’de 6,05 seviyesinin destek konumunda bulunduğunu ifade eden uzmanlar, 6,15’in ise direnç olarak izleneceğini dile getirdi.

Ekonomide küresel gelişmelerin yoğun olduğu bir haftadayız. Dolar kuru açısından özellikle ABD’den gelecek olan haberlere odaklanan küresel piyasalar için bugün açıklanacak olan ÜFE, yarın ise TÜFE kritik önem taşıyor.

Uluslararası Para Fonu (IMF) tarafından yayımlanan Küresel Finansal İstikrar Raporu’nun piyasalarda yansımaları görüldü. New York borsasında Dow Jones endeksi %0,21, kredi derecelendirme kuruluşu S&P 500 endeksi %0,14 değer kaybetti. Nasdaq endeksinde ise %0,03 oranda bir yükseliş görüldü.

Analistler tarafından yapılan değerlendirmelere göre; bugün ABD’de açıklanması beklenen Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) ve yarın açıklanacak olan Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verileri, yatırımcılar açısından büyük önem taşıyor. Enflasyon rakamlarının özellikle dolar kurunda aşağı ya da yukarı yönlü ciddi hareketliliğe neden olması bekleniyor.

Küresel piyasaların özellikle Rahip Brunson’ın tahliyesini beklediği ve buna göre fiyatlandığı değerlendiriliyor.

Dolar kuru şu dakikalarda 6.03 TL alış, 6.04 TL satış fiyatına sahip. Dolarda yaşanan bu aşağı yönlü hareketlilik, ABD’den gelecek olan verilere göre bir kırılma yaşayabilir.

Dolar fiyatları şu dakikalarda 6.04 TL seviyesinde bulunurken, Euro fiyatları ise 6.96 TL seviyesinde hareket ediyor. Piyasalar, ABD’li rahip Brunson’un cuma günkü davasını takip edecek.

Dolar kuru dün günü 6.10 TL seviyesinden tamamlarken, dolarda iyimser hava sürüyor. Dolar gün içerisinde en yüksek 6.1320 TL’yi görürken, en düşük 6.0139 TL seviyesine geriledi. Dolar, saat 16.07 itibarıyla itibarıyla 6.0431 TL’de hareket ederken, 6.9557 TL’ye kadar gerileyen Euro kuru ise aynı dakikalarda 6.9626 TL seviyesinde bulunuyor.

Doların dünyada en çok işlem gören 6 adet yerel para biriminin karşısındaki değerini gösteren dolar endeksi dün 96.16 ile 20 Ağustos’tan bu yana en yüksek seviyeyi gördükten sonra, bugün yüzde 0.02 düşüşle 95.34 puanda hareket ediyor. Euro/dolar paritesi ise 1.1506 seviyelerinde…

10 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi yüzde 20.00 seviyesindeyken, 2 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi ise yüzde 27.00 seviyesinde bulunuyor.

ABD’li rahip Andrew Brunson’ın cuma günü gerçekleşecek mahkeme kararı beklenmeye devam edilirken, piyasalarda Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ve Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya’nın katılacağı bu hafta Endonezya’da başlayacak IMF Dünya Bankası toplantıların da takip edilecek.

ENFLASYONLA MÜCADELE PROGRAMI

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, İstanbul’da düzenlediği toplantıda yaptığı konuşmada, fiyatlarda oluşan bugünkü tablonun kimsenin çıkarına olmadığını belirterek, “Firmalarla, iş dünyası temsilcileriyle birebir görüşmeler yaptık, destek aldık, tüm firmalardan asgari yüzde 10 indirim yapmaları ve yıl sonuna kadar sürdürmeleri için anlaştık… Mücadeleye katılan tüm firmalar asgari yüzde 10 kampanyası uygulayacaklarını taahhüt ettiler” dedi.

ETİKETLER: