SON TV

Dolar kurunda son durum! Dolar ne kadar oldu? (5 Aralık dolar – euro fiyatları)

Dolar kuru son 4 ayın en düşük seviyesine indikten sonra yükselişe geçti. Dolar fiyatları şu dakikalarda 5.35 TL'de hareket ederken, Euro fiyatları ise 6.07 TL seviyesinde bulunuyor. Piyasalar, veri gündemini ve küresel piyasaları takip edecek.

Dolar kurunda son durum! Dolar ne kadar oldu? (5 Aralık dolar – euro fiyatları)

Dolar kuru dün Türkiye piyasalarının kapanış saatinde 5.42 TL seviyesinde hareket ederken, yeni güne küresel piyasalardaki sert satış baskısının da etkisiyle 5.38 TL seviyesinden başladı. Dolar kuru gün içerisinde en yüksek 5.4544 TL’yi görürken, saat 12.35 itibarıyla 5.35 TL seviyesinde hareket ediyor. 6.1816 TL’ye kadar yükselen Euro kuru ise aynı dakikalarda 6.07 TL seviyesinde bulunuyor.

DOLAR VE EURO KURU NE KADAR?

Dolar fiyatları şu dakikalarda 5.35 TL’de hareket ederken, Euro fiyatları ise 6.07 TL seviyesinde bulunuyor. Piyasalar, veri gündemini ve küresel piyasaları takip edecek.

Dün dolar/TL, küresel piyasalarda ticaret savaşına ilişkin iyimserliğin kısa sürmesi, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz artırım hızına dair belirsizliklerin endişesi, petrol fiyatlarındaki yükseliş ve iç dinamiklerin etkisiyle 5,4575’e kadar yükselse de günü önceki kapanışa göre yüzde 2,60 artışla 5,3899’dan tamamlandı.

Euro/TL de 6,10’un üzerinde işlem görüyor.

Euro/dolar paritesi yüzde 0,10 azalışla 1,1327, dolar endeksi yüzde 0,15 artışla 97,11 seviyesinde bulunuyor.

UZMAN YORUMLARI

Uzmanlar, bugün ABD piyasalarının kapalı olması nedeniyle iç dinamiklerin öne çıkacağını dile getirdi.

Teknik açıdan dolar/TL’de 5,50’nin güçlü direnç olarak izleneceğini kaydeden uzmanlar, 5,25’in ise destek konumunda bulunduğunu söyledi.

Küresel piyasalardaki sert satış baskısının yanısıra petrol fiyatlarının 86 dolarlardan 60 doların altına yaşanan sert düşüş sonrası hafta başında başlayan yükseliş eğilimi Türk Lirası’nı baskılayan bir diğer unsur olarak öne çıkıyor.

Bankacılar bugün küresel piyasalardaki fiyatlamaların yakından izleneceğini, küresel bazda yaşanan satış baskısının devamı halinde Türkiye piyasalarında da benzer fiyatlamaların görülebileceğine dikkat çekti.

Doların dünyada en çok işlem gören 6 adet yerel para biriminin karşısındaki değerini gösteren dolar endeksi, yüzde 0.08 yükselişle 96.97 seviyesinde bulunurken; Euro/dolar paritesi 1.1336 seviyelerinde…

10 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi yüzde 16.86 seviyesinde bulunurken, 2 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi yüzde 20.24 seviyesinde hareket ediyor.

ABD’DE RESESYON ENDİŞELERİ YÜKSELDİ

ABD Hazine tahvil getiri eğrisinin düzleşmesi, yani uzun ve kısa vadeli getiriler arasındaki farkın azalması, resesyon endişelerini gündeme getirerek hisse senedine olan iştahı sarstı. Ayrıca hafta sonunda ticaret savaşında ateşkes ilan eden ABD ile Çin’in nihai bir anlaşmaya varamayacağına dair şüpheler yatırımcı güvenini etkiledi.

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) geçen hafta üç yıldır süregelen faiz artırım sürecinin sonuna yaklaştığını işaret etmesi ABD’nin 10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin getirisinin yüzde 3’ün altına inmesine yol açtı.

Ayrıca ABD’de ekonomik büyümenin yavaşlayacağı endişeleri getiri eğrisinin düzleşmesini hızlandırdı. İki ile 10 yıl vadeli Hazine tahvilinin getirisi arasındaki fark 10 yıldan uzun bir sürenin en düşük seviyesine indi.

ETİKETLER: