SON TV

Dolar ne kadar oldu? Gözler Merkez Bankası’nın faiz kararında!

Türk lirası varlıklara ilginin artmasıyla dolar/TL 18 Ekim'de 10 haftanın en düşük seviyesi olan 5,52'ye kadar gerilemişti. Dolar kurunda aşağı yönlü hareketlilik sürerken, yurt içi ve yurt dışı verilerdeki yoğunluk devam ediyor. Piyasalar TCMB'nin faiz kararına odaklanıyor. Peki Dolar ne kadar oldu?

Dolar ne kadar oldu? Gözler Merkez Bankası’nın faiz kararında!

Son zamanlarda yurt içinde ve dışında yaşanan gelişmeler Türk lirası varlıkların değer kazanmasına neden oldu. Dolar/TL 13 Ağustos’ta 7,2169 ile tarihinin en yüksek seviyesini görmesinin ardından, ekonomi yönetimi, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) attığı adımlarla düşüşe geçti.

TCMB’nin politika faizini 13 Eylül’de 625 baz puan artırarak yüzde 24’e yükseltmesi, ardından Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın açıkladığı Yeni Ekonomi Programı (YEP) ve Enflasyonla Topyekun Mücadele Programı’nın piyasalar tarafından olumlu karşılanması, son olarak da Amerikalı Rahip Andrew Brunson’ın serbest bırakılması Türk lirası varlıklara olan ilgiyi artırırken, dolar/TL’nin de 10 haftanın en düşük seviyesi olan 5,5194’e kadar gerilemesine neden oldu.

Türk lirasının son bir aylık performansına baktığımızda Brezilya reali ile Türk lirasının gelişmekte olan ülke para birimlerinden pozitif ayrışırken, bu haftaki performansına baktığımızda Türk lirasındaki pozitif ayrışmanın derinleştiği görüldü. TL 30 günlük performansına göre dolar karşısında yüzde 11,65 değer kazandı.

DOLAR BUGÜN NE KADAR?

Bankalar arası döviz kurlarında dolar bugün 5,65 bandında seyrediyor.

EURO NE KADAR?

Euro kuru ise, 6,51 TL’den alıcı buluyor.

Döviz kurlarındaki aşağı yönlü hareketlilik sürüyor. Dolarda son 10 günlük grafiklere baktığımızda Rahip Brunson’ın tahliyesi öncesinden bugüne kadar gelen süreçte ciddi bir gerileme göze çarpıyor.

Ekim ayında yurt içi ve yurt dışı piyasalarda ciddi bir yoğunluk hakim. Yurt içinde Eylül ayı enflasyon rakamları, Rahip Brunson’ın süreci, işsizlik rakamları etkili başlıklar olurken, yurt dışında ABD’den gelen haberler öne çıktı.

Dolar/TL paritesine baktığımızda kısa vadede bir iyileşme öngörülürken, enflasyon rakamlarının yüksekliği, ekonomik tabloyu gözler önüne seriyor. Piyasaların Ekim ayı içerisinde odaklandığı ilk tarih 25 Ekim!

GÖZLER MERKEZ BANKASI’NDA!

Merkez Bankasının politika faizine ilişkin kararı, Türk lirası ve buna bağlı olarak dolar kuru üzerinde etkili olacak.

Yurt içi piyasalarda dün itibariyle yoğun bir haftayı geride bıraktık. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dövizdeki dalgalanmaya ilişkin açıklamaları, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ise yerel para kullanımına yönelik ifadeleri ve TCMB’nin swap işlemlerine getirdiği yeni sınırlama, yurt içi piyasalarda takip edilen başlıca gelişmeler olarak öne çıkıyor.