SON TV

Dolar son 2 ayın en düşük seviyesinde! Dolarda düşüş sürüyor

Yeni haftaya 5.88 TL seviyesinden başlayan Dolar/TL 5.80'nin altına indi. Dolardaki düşüş, bu son iki ayın en düşük seviyesinde. Dolar fiyatı Cuma günü ABD'li rahip Andrew Brunson davası kararı öncesinde dalgalanmalar yaşamıştı. ahip Brunson'un serbest bırakılmasının ardından dolar fiyatları günden güne düşmeye başladı.

Dolar son 2 ayın en düşük seviyesinde! Dolarda düşüş sürüyor

Geçtiğimiz haftayı 5.87 TL’den kapatan, yeni haftaya 5.88 TL seviyesinden başlan Dolar/TL 5.80 TL’nin altına inerek 5.79’u gördü.

Bu son iki ayın en düşük seviyesi. Kur saat 14.00 itibariyle 5.7945 TL’den işlem gördü. Doların TL karşısındaki günlük kaybı yüzde 1.4’ü aştı.

Euro ise, 6,71 TL’den işlem görüyor.

Dolar cuma günü Türkiye ile ABD arasındaki ilişkilerde önemli rol oynayan ABD’li rahip Andrew Brunson davası kararı öncesinde 5.83 ile 5.97 arasında dalgalanmıştı.

Mahkemenin Brunson’ı serbest bırakmasının ardından dolar ilk tepki olarak 5,85 TL’ye inmişti. karar sonrasında 5.85 Tl ile 5.95 TL arasında hareket eden dolar günü 5.87 TL’den tamamlamıştı.

ABD’li Rahip Andrew Brunson’ın cuma günü yapılan mahkemede serbest bırakılacağını önceden fiyatlayarak geçen hafta 6 seviyesinin altına gerileyen dolar/TL yeni haftaya 5.90 seviyesinin hemen altında başladı.

Dolar düşüş eğilimini sürdürerek 5.78’yi görerek 70 seviyelerine göz kırptı.

REUTERS: TÜRKİYE ABD İLİŞKİLERİNİN NASIL ŞEKİLLENECEĞİ PİYASALAR İÇİN YÖN VERİCİ OLACAK

Reuters’ın haberine göre oldukça yakından takip edilen bir gündem maddesi olan davanın sonuçlanması ve Brunson’ın serbest bırakılması önemli bir riski ortadan kaldırırken, önümüzdeki dönemde Türkiye-ABD ilişkilerinin nasıl şekilleneceği piyasalar için yön verici olacak.

TAHVİL FAİZLERİNE DE OLUMLU YANSIDI

Brunson kararı tahvil faizlerine de olumlu yansıdı. Gösterge 10 yıllık tahvilin bileşik faizi Perşembe günü spot kapanışta ortalama yüzde 19.95, valörde son işlemde ise yüzde 20.07 seviyesindeydi. Cuma günü ise spot kapanışta ortalama yüzde 19.68, valörde son işlemde yüzde 19.06 seviyesindeydi.

ETİKETLER: