SON TV

Dolar ve Euro bugün ne durumda?

Dolar ve euro bugün yani 24 Eylül 2018 günü ne durumda?

Dolar ve Euro bugün ne durumda?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası faiz kararları ardından dolar uzun zamanların en düşük seviyesini görmüştü. Ardından Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın, 3 yıllık Yeni Ekonomi Programı’nı açıklamasıyla da dolar gerilemeye devam etmişti.

Peki bugün yani haftanın ilk günü 24 Eylül 2018 günü dolar ve euro kuru ne durumda? Bilindiği gibi geçtiğimiz günlerde ekonomide 3 yıllık yol haritasının belirlendiği Yeni Ekonomik Programı’nın açıklanması sonrasında 6,13’le günün en düşük seviyesinin gören dolar 6,22 bandında seyretmişti.

Euro/TL de 7,32-7,40 bandında dalgalanmıştı.

ŞU AN DOLAR

ALIŞ (TL) 6,3081
SATIŞ (TL) 6,3160

ŞU AN EURO

ALIŞ (TL) 7,4123
SATIŞ (TL) 7,4203

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklandı. Albayrak büyümeyi bu yıl için yüzde 3,8 ve 2019 için yüzde 2,3 olarak öngördüklerini açıkladı. Enflasyon beklentileri ise 2018 için yüzde 20,8 ve 2019 için yüzde 15,9 olarak belirlendi.

Dün 06,04 seviyelerine kadar inen dolar bugün yani 24 Eylül 2018 günü nasıl açıldı? ABD’nin Türkiye’ye yönelik ekonomik saldırıları ardından yükselen dolar uzun zamandır bu kadar düşmemişti.  Türkiye’nin yürüttüğü kararlı politikalarla Amerika Başkanı Donald Trump’ın dengelenmez tutumuyla başlattığı ekonomik saldırıları ardından dolar 24 Eylül’de de geçtiğimiz haftalara oranla düşüşe devam ediyor. Türkiye, Rusya ve İran arasında yerel para ile alışverişin imzalanması ardından dolar geçen haftalara oranla düşük seyrediyor. Bugün dolar 6.10 seviyelerini gördü. ABD’li bir kesim tarafından istenmeyen Trump, Türkiye’yi ve Türkiye ile ortak hareket eden ülkeleri de hala tehdit ederken dolar 24 Eylül 2018 gününe nasıl başladı? İşte dolar ve diğer döviz kurlarının TL üzerindeki durumu…

Peki bugün yani 24 Eylül 2018 tarihinde Dolar ve Euro ne durumda? Hükümetin attığı birçok kritik adımla dolar bu güne nasıl başladı? Dolar sabah saatlerinde serbest piyasa da 6,10 seviyelerini gördü. Bu rakam düne oranla artmış durumda.  Dövizlerde işte en son rakamlar.

Dolar ve Euro’daki artış hızını kesmek için ekonomi konusunda önemli adımların atılmaya devam ettiği öğrenildi.

Dün 6.55 seviyesinden kapanan dolar/TL, bu sabah 6,10 seviyelerini gördü.

Kur bugün 6,10 civarında seyrediyor.

Euro/TL 7,13 civarında işlem görüyor.

ERDOĞAN’DAN FLAŞ DÖVİZ KARARI

ABD’nin ekonomik saldırıları ardından dolar ve diğer dövizlerdeki artış sebebiyle TL’nin değer kaybetmemesi açısında Başkan Recep Tayyip Erdoğan’dan açıklama geldi.

Türk Lirası’nın değerinin korunmasıyla ilgili Cumhurbaşkanı kararı Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre, menkul ile gayrimenkul alım-satım ve kiralamalarında Türk Lirası kullanılacak. Döviz üzerinden yapılmış olan sözleşmelerin 30 gün içerisinde Türk Lirası’na dönüştürüleceği belirtildi.

Resmi Gazete’de yayımlanan Türk Parası Kıymeti Koruma Konusunda Kararname’ye “Türkiye’de yerleşik kişilerin, Bakanlıkça belirlenen haller dışında, kendi aralarında menkul ve gayrimenkul alım satım, taşıt ve finansal kiralama dahil her türlü menkul ve gayrimenkul kiralama lesaing ile iş, hizmet ve eser sözleşme bedeli ve bu sözleşmelerden kaynaklanan diğer ödeme yükümlülükleri döviz cinsinden veya dövize endeksli olarak kararlaştırılamaz.” bendi eklendi.

Yayın tarihinden itibaren yürürlüğe giren düzenlemeye göre yürürlükteki sözleşmeler, bakanlıkça belirlenen haller dışında, Türk parası olarak taraflarca yeniden belirlenecek.

YEREL PARADA ANLAŞMA

İran Merkez Bankası Başkanı Abdunnasır Himmeti, Türkiye, Rusya ve İran’ın yerel para birimleriyle ticaret yapma konusunda mutabık kaldığını söyledi.

Himmeti, basına yaptığı açıklamada, yakın bir gelecekte Türkiye ve Rusya Merkez Bankalarının yöneticileriyle bir araya geleceklerini ve mutabık kalınan hususların hızlıca uygulamaya geçmesini temenni ettiklerini ifade etti.

İran’ın başkenti Tahran’da düzenlenen Suriye konulu zirvede Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in de katılımıyla verimli görüşmeler yaptıklarını aktaran Abdunnasır Himmeti, petrol, gaz ve temel ürünlerin alışverişi ile bankacılık konularında uzlaşı sağlandığını kaydetti.

AVM’LERE DÜZENLEME

Maliye ve Hazine Bakanı Berat Albayrak geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklama ile hükümetin ekonomiye yönelik dolarizasyon saldırısına önlem almak için devletin tüm imkanlarını seferber ettiğini açıklamıştı. Aynı zamanda Alışveriş Merkezleri’nde dövizle satış ve kiraya son verileceğini söylemişti.

Hükümet bilindiği gibi geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklama ile Dolar ve Euro’ya da etki edecek tarihi bir konut kampanyasını açıkladı. Bu kampanya bugün başladı. Bunun ardından neler olacağı konusunda ekonomistler piyasayı dikkatle izliyor.

Uzmanlar, BDDK, SPK ve TCMB’nin attığı adımların Türk lirasına spekülatif atakları sınırladığını belirtti.

Ekonomi uzmanları teknik açıdan Dolar/TL’de kurun 6.50 altında kaldığı sürece düşüş eğiliminin devam edebileceğini söyledi. Ayrıca ABD ile diplomatik haber akışının da yakından izlenmesi gerektiğini söyledi.

Küresel piyasalarda dolar dün ABD ile Meksika arasında NAFTA serbest ticaret anlaşmasının revizyonu konusunda sağlanan anlaşmanın getirdiği iyimserlikle dört haftanın dip seviyesini gördükten sonra yatırımcıların ABD ile Çin arasındaki ticaret gerilimine odaklanmalarıyla birlikte dar aralıkta seyrediyor.

Başlıca para birimleri karşısında doların seyrini izleyen dolar endeksi dün 94.434’e kadar gerileyerek 31 Temmuz’dan bu yana en düşük seviyeyi gördükten sonra bugün 94.772’de bulunuyor.

Uzmanlar, yurt içinde veri gündeminin zayıf olduğunu, yurt dışında ABD’de yılın 2’nci çeyreğine ilişkin büyüme verilerinin takip edileceğini belirterek, dolar/TL’de teknik açıdan 6,10 seviyesinin destek, 6,40’ın direnç konumunda bulunduğunu dile getirdi.

BAKAN ALBAYRAK’TAN İHRATÇIYA DESTEK AÇIKLAMASI

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’tan ihracatçılara yönelik destek açıklaması geldi. Albayrak ihracatçılarla ilgili çok önemli açıklamalarda bulundu.

Albayrak: “İhracatçımızın, özellikle ithal ara maddelerinin Türkiye’de üretilmesini sağlaması önemli. Bu kapsamda bir strateji için bakanlık olarak sizlere gerekli desteği vermeye hazırız. Yatırımları ihracatı artırma, teknolojik ürün üretme ve cari açığı azaltma hedeflerine karşılık verip vermediğine göre değerlendirecek, karşılık verenleri önceleyeceğiz” dedi.

İŞTE KONUT KAMPANYASI

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, konutta başlatılan tarihi kampanyanın detaylarını anlattı. Kurum, başlatılan kampanyanın süreceği son tarihi de verdi.

SABAH Gazetesi’nden Seda TABAK’ın haberine göre, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, gayrimenkul alanındaki kampanya kapsamında, projelerin satış fiyatı üzerinden yüzde 10 indirim yapılacağını bildirdi. ‘Türkiye için kazanç vakti’ sloganıyla başlayan kampanya 31 Ekim’e kadar sürecek.

KAMPANYANIN DEVAMI İÇİN TIKLAYIN

GEÇTİĞİMİZ GÜNLERDE NELER OLMUŞTU?

Hazine ve Maliye Bakanlığı, kur nedeniyle mağdur olan reel sektörü rahatlatıcı tedbirleri Türkiye Bankalar Birliği’ne sundu. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı da 16 maddelik destek ve önlem paketi hazırladı.

KURA YÖNELİK GERÇEKLEŞTİRİLEN İŞLEMLER

Trump yönetimi tarafından Dolar kuru üzerinden başlatılan ekonomik kuşatma operasyonuna karşı tek yürek olan, para ve sermaye piyasalarında ilgili kurumların aldığı önlemlerle tansiyonu düşürme yolunda önemli adım atan Türkiye, şimdi de reel sektör, sanayici, KOBİ ve girişimciler için harekete geçti. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın 6 binin üzerinde yatırımcıyla gerçekleştirdiği telekonferansla piyasalarda güveni artırmasının ardından Hazine ve Maliye Bakanlığı, reel sektörü banka kredileri kapsamında rahatlatıcı bir dizi tedbiri geçtiğimiz gün itibarıyla uygulamaya koydu.

TAVSİYE NİTELİĞİNDE

Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, kurum olarak, Türkiye’ye yönelik ekonomik saldırıların etkilerini kırmak ve ekonomiyi daha güçlü temellere kavuşturmak amacıyla başlatılan politikaların sürdürüldüğü ifade edildi. Kurdaki yükseliş sonrası bankaları ve reel sektörü rahatlatmak için devreye alınan aksiyon planının uygulamasına devam edildiği belirtilen açıklamada, “Bu kapsamda Türkiye Bankalar Birliği’nin (TBB) tavsiyesiyle özellikle reel sektörü banka kredileri kapsamında rahatlatıcı bir dizi tedbiri devreye alıyoruz” ifadesine yer verildi. Bakanlık, tedbirler kapsamında yer alan hususların TBB Yönetim Kurulu tarafından üyelerine tavsiye niteliğinde alınan kararlar olduğuna dikkat çekti.

KREDİ KAPAMA OLMAYACAK

Belirlenen tedbirlere göre, her bir firmanın durumu ayrı ayrı özenle değerlendirilecek ve karşılıklı iyi niyet esasına dayalı hareket edilecek. Kredi kanalları açık tutulmaya, firma nakit akışlarının sürdürülebilirliğini teminen, vade ve fiyatlamalarda esneklik sağlanmaya devam edilecek. Kur artışı nedeniyle limit aşımı oluşan kredilerde limit aşımı dikkate alınmayacak ve kredi kapama talebi yapılmayacak.

BDDK

Bankaların yurtdışı yerleşiklerle yaptıkları bir bacağı döviz diğer bacağı TL olan para swaplarından, işlemin başlangıç tarihinde spotta yurtiçi bankaların TL verip döviz aldıkları swap işlemleri ile yine bu mahiyetteki swap benzeri işlemler toplamı bankaların en son hesapladıkları yasal özkaynaklarının yüzde 25’ini geçemeyecek.

SPK

Halka açık bankalar, finansal kuruluşlar ve şirketler hakkında yalan yanlış haber ve açıklamaları yapanlar ve yayanlar hakkında her türlü yasal işlem yapılacak.

Bayram süresince yatırımcıları korumak için forex piyasasında kaldıraç oranı 1:1’e çekildi. Normal şartlarda kaldıraç 1:10 olarak uygulanıyordu.

HAZİNE

İhraç edilecek senetlerin çeşitlendirilmesi ve piyasaların desteklenmesi amacıyla 91 gün vadeli kuponsuz Hazine bonosu ihalesi yapıldı.

BORSA İSTANBUL

Açığa satış işlemi, son gerçekleşen işlem fiyatının üzerinde bir fiyattan yapılabilecek.