SON TV

Dolar ve Euro fiyatları güne ne kadardan başladı? (29 Kasım 2018 dolar-euro fiyatları)

Bu sabah dolar fiyatı düşerken, euro değer kazandı. Peki bugün dolar ve euro fiyatı ne kadar oldu? 29 Kasım 2018 Dolar - euro fiyatları ve bankalararası piyasada döviz kurlarında son durum...

Dolar ve Euro fiyatları güne ne kadardan başladı? (29 Kasım 2018 dolar-euro fiyatları)

Dolar kuru, dün Türkiye piyasaları kapandıktan sonra Fed Başkanı Powell’in güvercin açıklamaları sonrası gerilerken, yeni günde de kur üzerindeki iyimser hava sürüyor. Dolar kuru, sabahın erken saatlerinde 5.2052 TL seviyesine kadar gerileyerek 7 Ağustos tarihinden beri en düşük seviyeyi gördü.

Dolar kuru ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell’ın güvercin bir konuşmayla mevcut politika faizi oranlarının nötr seviyelerin biraz altında olduğunu belirterek, bankanın faiz artırımlarına gelecek yıl ara verebileceği sinyalini vermesiyle geriledi. Euro/TL paritesi ise dolar karşısındaki güçlenmesine paralel artış yaşadı

DOLAR ve EURO FİYATI BUGÜN NE KADAR?

Dolar fiyatı bugün aat 10.00 itibarıyla 5.21 TL’de hareket ediyor. 5.9259 TL’ye kadar gerileyen Euro kuru ise 5.93 TL’den alıcı bulunuyor.

Teknik açıdan dolar 5.40 TL’nin altında kalındığı sürece düşüş eğiliminin süreceğini dile getiren analistler, 5.20 TL ve 5.10 TL seviyelerinin gündeme gelebileceğini söyledi.

Doların dünyada en çok işlem gören 6 adet yerel para biriminin karşısındaki değerini gösteren dolar endeksi, yüzde 0.08 düşüşle 96.59 seviyesinde bulunurken; Euro/dolar paritesi 1.1387 seviyelerinde…

POWELL’DAN FAİZ ARTIRIMI MESAJI

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, mevcut politika faizi oranlarının nötr seviyelerin biraz altında olduğunu belirterek, bankanın faiz artırımlarına gelecek yıl ara verebileceği sinyalini verdi.

Powell’ın Fed’in mevcut durumda yüzde 2 ila 2,25 aralığında tutulan politika faiz oranının, nötr seviyelerin biraz altında olduğuna yönelik “güvercin” açıklamaları piyasalarda, bankanın gelecek yıl faiz artırım hızını yavaşlatabileceği veya parasal sıkılaştırmaya ara verebileceği beklentisini yarattı.

Bu beklenti doların değer kaybetmesine yol açarken, Euro/dolar paritesi uluslararası piyasalarda 1.1285-1.1288 bandından 1.1340’a yükseldi. Dolar paritesi ise 5.2480 TL seviyesinden 5.2290 TL’ye geriledi.

ETİKETLER: